
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/157/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Кошиль О.Ю.,
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД-СХІД-ЕНЕРГО" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "14" лютого 2018 р. у справі за позовом Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД-СХІД-ЕНЕРГО" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області про анулювання дозволу , -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі – позивач, Департамент екології), звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" (далі – ТОВ "Захід-Схід-Енерго"), в якому просив суд анулювати дозвіл № 3510300000-268 від 15.09.2016 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами виданий ТОВ "Захід-Схід-Енерго".
В обґрунтування позову Департамент екології зазначає, що відповідач - ТОВ "Захід-Схід-Енерго" подав заяву про видачу документу дозвільного характеру та отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 3510300000-268 від 15.09.2016. Разом з тим, Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області встановлено факт надання відповідачем у заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації, що відображено у поданні від 20.01.2017 № 07-3/126. Оскільки відповідачем у заяві про видачу документа дозвільного характеру подано недостовірну інформацію, то відповідно до вимог ч. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" позивач просить суд позов задовольнити повністю та анулювати дозвіл № 3510300000-268 від 15.09.2016 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами виданий ТОВ "Захід-Схід-Енерго".
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року позов задоволено повністю.
Анульовано дозвіл № 3510300000-268 від 15.09.2016 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38802449, вул. В.Чміленка, 84/37, м. Кропивницький, 25006) товариству з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" (код ЄДРПОУ 37993043, вул. Заводська, 1, смт. Смига, Дубенського району, Рівненської області, 35680).
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги покликається неповне з'ясування та недоведеність судом обставин, які мають значення для справи; невідповідність висновків викладених у рішенні суду, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки її доводи є безпідставними та необґрунтованим, рішення суду першої інстанції ухвалено у відповідності до вимог чинного законодавства, враховуючи всі фактичні обставини справи, вірно застосовано судом норми матеріального права.
Третя особа у відзиві на апеляційну скаргу вказує, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права й прийнято обґрунтоване рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ТОВ "Захід-Схід-Енерго" на підставі заяви та долучених документів, відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", просило Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації видати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами(а.с.16).
З долучених документів до матеріалів справи встановлено, що ТОВ "Захід-Схід-Енерго", мав намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від роботи котельні працюючих на відновлених джерелах енергії, що знаходиться за адресою: Навчально-виховний комплекс "Олександрійський колегіум – спеціалізована школа"(28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 97)(а.с.19).
В якості палива, зазначено, що використовуються відходи деревини (брикети), витрати 230 т/рік (теплотворна здатність – 2943ккал/кг або 12,30 МДж/кг)(а.с.24).
15.09.2016 ТОВ "Захід-Схід-Енерго" (35680, Рівненська область, Дубенський район, смт. Смига, вул. Заводська, 1) отримано дозвіл за №3510300000-268 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Строк дії дозволу: необмежений, з 15.09.2016 (а.с.97).
На основі аналізу документів дозвільного характеру, раніше проведених перевірок, розгляду численних звернень громадян та доручення голови обласної державної адміністрації від 16.01.2017 №01-26/11/1, щодо здійснення викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами ТОВ "Захід-Схід-Енерго" (котельня НВК Олександрійський колегіум спеціалізована школа), вул. 6-го Грудня, 97 у м. Олександрія, Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області встановлено наступне: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Захід-Схід-Енерго" (НВК Олександрійський колегіум спеціалізована школа) здійснює на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 15.09.2016 №3510300000-268 виданого Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації на необмежений термін дії.
Згідно з інвентаризацією викидів та за складом документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів ТОВ "Захід-Схід-Енерго" (котельня НВК Олександрійський колегіум спеціалізована школа) виробляє теплову енергію шляхом спалювання в котлах марки: BRS Comfort ВМ-980 та ВМ-300 відходів деревини і відповідно об'єкт віднесено до III групи, що не передбачає заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, заходів щодо здійснення контролю за дотримання нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та постановки на державний облік.
Відповідно до методики визначення показників - "Збірник показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами" показник емісії оксиду вуглецю в результаті спалювання відходів деревини складає 195г/Гдж.
Як зазначено Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області, фактично TОB "Захід-Схід-Енерго" в якості палива під час експлуатації значеної котельні використовує дрова - показник емісії оксиду вуглецю, що утворюється внаслідок спалювання дров складає 14000 г/Гдж, в такому випадку значений об'єкт підпадає під II групу, що передбачає взяття на державний облік, впровадження найкращих доступних технологій на технологічному устаткуванні, наявність заходів, щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, заходів щодо здійснення контролю за дотриманням нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин.
Як зазначено у заяві та долучених до неї документах щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, ТОВ "Захід-Схід-Енерго" (НВК Олександрійський колегіум спеціалізована школа) від 15.09.2016 №3510300000-268 зазначено неправдиву інформацію, оскільки фактично суб'єктом господарювання використовується не той вид палива, на який розроблено матеріали для отримання дозволу на викиди та відповідно виданий дозвіл.
На підставі вищенаведеного, Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 20.01.2017 за №07-3/126 внесено подання про анулювання дозволу виданого ТОВ "Захід-Схід-Енерго"(НВК Олександрійський колегіум спеціалізована школа) на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 15.09.2016 №3510300000-268(а.с.13-15).
Колегія суддів з цього приводу вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.3 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закону України від 16.10.1992 № 2707-XII) встановлено, що норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела - гранично допустимий викид забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела викиду.
Статтею 6 Закону №2707-XII передбачено, що для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об'єктах навколишнього природного середовища з метою забезпечення екологічної безпеки громадян і навколишнього природного середовища.
Згідно із ст.10 Закону №2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані зокрема: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок.
Статтею 11 Закону №2707-XII визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.5 ст.11 Закону №2707-XII).
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин (ч.10 ст.11 Закону №2707-XII).
Статтею 27 Закону №2707-XII визначено, що контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється з метою забезпечення дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів, а також підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Відповідно до положень статті 28 Закону №2707-XII державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.
Порядок здійснення державного контролю у галузі охорони атмосферного повітря визначається відповідно до закону.
Статтею 33 Закону №2707-XII визначена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, також і у разі перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV(далі – Закон України від 06.09.2005 №2806-IV), дозвільні органи - суб'єкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.
Згідно з ст.4 Закону №2806-IV визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру.
Відповідно до ч.7 ст.4-1 Закону №2806-IV, дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав:
- звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру:
- припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом);
- припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Тобто, для анулювання документів дозвільного характеру в судовому порядку, дозвільному органу, що видав документ, необхідно встановити одну з вищезазначених підстав.
Як зазначено в позовній заяві підставою для анулювання дозвільного документу є встановлення фату надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
Натомість матеріали справи свідчать, що такого факту позивачем не було встановлено. При подачі документів позивач навів достовірні відомості у поданих документах.
Вже після початку здійснення господарської діяльності відповідача позивачем начебто встановлено, що замість палива зазначеного у документах (відходи деревини (брикети), використовуються інші відходи деревини – дрова.
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що такому випадку мова не може йти про надання недостовірної інформації, а виявленні позивачем недоліки можуть бути розцінені як "здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства".
Водночас такі порушення можуть слугувати підставою для анулювання дозвільного документу лише у випадку, якщо дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення і вимоги такого припису не виконані.
Наведене прямо випливає з абзацу 7 частини 7 статті 4-1 Закону №2806-IV.
Відсутність факту подання недостовірних документів та відсутність факту здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення, є самостійними підставами для відмови у задоволенні позовних вимог.
Як свідчать матеріли справи позивачем здійснено висновки про використання інших видів палива позивачем без дотримання визначеної спеціальним законодавством процедури.
Так, відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Пунктами 1, 2 Положення про департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 26.06.2013 № 330-р (далі Положення) зазначено, що Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству екології та природних ресурсів України (арк.с.12-13 т.1).
Основними завданнями Департаменту є участь у: реалізації державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з небезпечними та радіоактивними відходами), екологічної та, в межах своєї компетенції, радіаційної безпеки, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі(п.п.1 п. 4 Положення).
Відповідно до п. 5 Положення, департамент, відповідно до покладених на нього завдань, видає в установленому порядку дозволи на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами (крім об'єктів І групи).
Так, судом встановлено, що Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації, уповноважений відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру щодо здійснення викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Статтею 7 Закону №877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства (ч.6 ст.7 Закону №877-V).
Як встановлено з матеріалів справи, контролюючим органом ані плановий ані позаплановий захід не проведено, відповідний акт не складено, жодного припису щодо будь-яких недоліків господарської діяльності не виносилось.
Наведене ще раз вказує на відсутність будь-яких підстав для анулювання документа дозвільного характеру.
З урахуванням зазначених обставин та відповідно до вимог ст. 317 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно п. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Отже, судовий збір в сумі 2400 грн., сплачений за подання апеляційної скарги, підлягає стягненню з Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації за рахунок його бюджетних асигнувань на користь відповідача.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД-СХІД-ЕНЕРГО" задовольнити, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "14" лютого 2018 р. скасувати.
Ухвалити нове судове рішення.
У задоволенні позову Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації про анулювання дозволу відмовити.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАХІД-СХІД-ЕНЕРГО" за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації 2400 грн. судових витрат, сплачених за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "13" червня 2018 р.