Рішення № 74638598, 06.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2018
Номер справи
818/1536/18
Номер документу
74638598
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2018 р. справа №818/1536/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1536/18

за позовом ОСОБА_3

до Управління Служби безпеки України в Сумській області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до адміністративного суду із позовом до Управління Служби безпеки України в Сумській області, в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку йому вислуги років та у підготовці і направленні до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії, а також зобов’язати відповідача здійснити перерахунок його вислуги років та підготувати і направити до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні для призначення пенсії документи з урахуванням вислуги років, виходячи з пільгового обчислення 22 роки 00 місяців 02 дні.

Свої вимоги мотивує тим, що Управління Служби безпеки України в Сумській області протиправно відмовило позивачу в оформленні відповідних документів з метою їх надання до пенсійного фонду для нарахування пенсійного забезпечення, оскільки згідно з наказом керівника АТЦ при СБУ № 33/771 –Т від 16.09.2014 він був залучений до проведення та відрядження в зону АТО, де фактично брав участь у бойових діях з 18.09.2014 до 03.11.2014 та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно. А тому вказаний період тривалістю 51 календарний день має бути зарахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 22.10.2014 у трикратному розмірі. Відтак фактична календарна вислуга позивача складає не 21 рік 08 місяців 20 днів, як зазначає відповідач у листі №68/0-230/199/1 від 24.11.2016, а 22 роки 0 місяців 02 дня, що дає йому право вимагати нарахування пенсії за вислугу років.

Ухвалою суду від 17 квітня 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі №818/1536/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 03.05.2018.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та в заяві про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.29-35). Вказав, що положення Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, не можуть застосовуватись для визначення календарної та пільгової вислуги років при звільненні військовослужбовців з військової служби. Крім того, згідно з Переліком постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, вказана вище постанова втратила чинність 01.05.2016.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з 01.08.1993 до 27.06.1997 навчався у Харківському військовому інституті Національної гвардії України (НГУ). З 27.06.1997 до 13.04.1998 проходив військову службу на офіцерських посадах в НГУ. З 13.04.1998 до 21.04.2015 проходив військову службу на офіцерських посадах в Службі безпеки України (СБУ) (а.с.13-14).

Наказом Голови СБУ №10/77-ос від 28.01.2015 звільнений у запас згідно з п.61 п.п. «а» та п.63 п.п. «г» (у зв’язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів) з правом носіння військової форми одягу, а наказом УСБУ в Полтавській області № 135/ос від 21.04.2015 року виключений зі списків особового складу Служби безпеки України (а.с.14).

Відповідно до листа № 68/о-216/199 від 11.11.2016 УСБУ в Сумській області, наданого позивачу у відповідь на його заяву від 03.11.2016 №68/0-216/199 (а.с.36) про обчислення календарної та пільгової вислуги, станом на день звільнення (21.04.2015) вислуга років ОСОБА_3 в НГУ та СБУ складає:

В календарному обчисленні - 21 рік 08 місяців 20 днів;

В пільговому обчисленні на 15.01.2015р. складає 04 роки 05 місяців 16 днів (подання до звільнення з військової служби від 27.01.2015р. № 199/6).

Станом на 21.04.2015 відомості про додаткове нарахування пільгової вислуги років в матеріалах особової справи позивача відсутні (а.с.17) .

Згідно з наказом керівника АТЦ при СБУ № 33/771-Т від 16.09.2014 ОСОБА_3 був залучений до проведення та відрядження в зону АТО, де фактично брав участь у бойових діях з 18.09.2014 по 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 по 25.12.2014 включно (а.с.15-16).

Статус учасника бойових дій підтверджується посвідченням УБД №001032, отриманим 08.06.2015 (а.с.12).

24.01.2018 позивач звернувся до Управління СБУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку фактичної календарної вислуги для підготовки відповідних документів для направлення їх до органів Пенсійного фонду України в Сумській області з метою нарахування йому пенсії за вислугу років (а.с.18-19), на яку отримав відповідь від 23.02.2018 №68/0-22/199/2 (а.с.20-21) про відсутність у нього правових підстав для цього з огляду на відсутність на день звільнення з військової служби у запас Служби безпеки України передбаченої ст.12 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідної вислуги у 22 календарних років і більше.

Як пояснили представники сторін у судовому засіданні, до календарної вислуги років ОСОБА_3В, яка складає 21 рік 08 місяців 20 днів, був включений в одинарному розмірі період його участі у бойових діях в зоні АТО.

Відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами п.3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей (назва із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 N154), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку (на час виникнення спірних відносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Пунктом 4 Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством (п.19.ч.1).

Оскільки у період з 18.09.2014 до 03.11.2014 та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно ОСОБА_3 безпосередньо приймав участь у проведенні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с.15-16,39,56), а тому ці періоди повинні бути зараховані до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Так, період військової служби позивача з 01.08.1993 до 21.04.2015 складає 21 рік 08 місяців 20 днів.

Період перебування у зоні АТО з 18.09.2014 до 03.11.2014 включно та з 22.12.2014 до 25.12.2014 включно становить 51 день, що з урахуванням вимог п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, та вже включенням цього періоду в одинарному розмірі до календарної вислуги років, в пільговому обчисленні складає 51 день *2 = 102 дні, тобто 3 місяці 12 днів.

Таким чином, у пільговому обчисленні стаж вислуги років ОСОБА_3 складає понад 22 роки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч. 1 ст. 2).

Пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше ( абзац 1 пункту «а» ч.1 ст.12 цього ж Закону).

Враховуючи, що календарна вислуга років ОСОБА_3 становить 22 роки 00 місяців 02 дні, відмова відповідача у перерахунку йому вислуги років та у підготовці і направленні до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії є протиправною, що тягне за собою задоволення решти позовних вимог про зобов’язання вчинити дії.

Оскільки позивач при подачі позовної заяви сплатив судовий збір, позов його було задоволено, суд вважає, що відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 1409,60грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Сумській області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Служби безпеки України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Служби безпеки України в Сумській області у перерахунку вислуги років ОСОБА_3 та у підготовці і направленні до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення пенсії.

Зобов’язати Управління Служби безпеки України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674) здійснити перерахунок вислуги років ОСОБА_3 (40009, м. Суми вул. Андрія Шептицького, 71, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та підготувати і направити до органів Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні для призначення пенсії документи з урахуванням вислуги років, виходячи з пільгового обчислення 22 роки 02 дні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674) на користь ОСОБА_3 (40009, м. Суми вул. Андрія Шептицького, 71, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 11.06.2018.