
Справа № 308/5490/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дергачова Н.В., при секретарі судового засідання Меркуловій Ю.П., розглянувши клопотання старшого слідчої групи у кримінальному провадженні № 32018070000000004 - слідчий з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області майора податкової міліції ОСОБА_1,-
В С Т А Н О В И В :
24.01.2017 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесенні відомості, що можуть свідчити про незаконне зберігання з метою збуту та транспортування незаконно виготовлених тютюнових виробів з цією ж метою, та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №32018070000000004.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення визначена за ч. 1 ст. 204 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи незаконно придбали з метою збуту, зберігали та 24.01.2018 транспортували з цією метою через пункт пропуску «Ужгород-Вишнє Нємецке» Закарпатської митниці ДФС вантажним автомобілем марки «DAF» (реєстраційний номер WI821FY) з напівпричепом марки «KRONE» (реєстраційний номер LB94016) незаконно виготовлені тютюнові вироби «Мінськ» та «NZ» без марок акцизного податку України.
Так, 24.01.2018 о 20:46 в зону митного контролю на ділянку «Виїзд з України» (ЗМК - вантажна) митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав вантажний автомобіль марки «DAF» (ДНЗ Польської Республіки WI821FY), причіп «KRONE» ДНЗ Польської Республіки LB94016) під керуванням громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), який прямував транзитом через митну територію України з Російської Федерації в Чехію.
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме CMR №0001 від 15.01.18., рахунку-фактури (інвойсу) №1 від 15.01.2018, специфікації №1 до контракту від 09.01.2018, пакувального листа від 15.01.18, фітосанітарного сертифікату №203320102170118007 від 17.01.2018 переміщувався товар «Пиломатеріал обрізний: сосна, (дошка палетна) країна виробництва: Росія, » 2-3 сорту, розміром 1200х120х17 (мм), в загальній кількості 42 пакетів по 374 штук в кожному, загальним об’ємом 38,64 м.куб. загальною вартістю 4057,20 Євро.
Відправником товару являвся ТОВ «Торговий Дім Юго-Запад» (214013, Росія, м. Смоленськ, вул..Воробйова, буд.8/8 офіс 6), а одержувачем Чеське підприємство Simplyprime.eu. spol.s.r.o.. (Blanicka 590/3. Praha CZ12000). Вантаж слідував в митному режимі «транзит» по МД типу ЕК10ЕД№10102030/150118/0000463 від 15.01.2018 та МД типу ТР80АА №UA805090/2018/000182. Вказаний вище транспортний заcіб прибув на м/п «Ужгород вантажний» Закарпатської митниці ДФС із Сумської митниці ДФС з контрольним знаком №805/420 без наявних слідів пошкодження.
Так, під час проведення огляду 24.01.2018 по 26.01.2018 вказаного вище транспортного засобу на підставі заяви-дозволу водія ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), встановлено, що у напівпричепі знаходився 42 вантажних місця (палети) з товаром «пиломатеріал обрізний сосна (доска палетна)», що відповідає найменуванню та кількості місць заявленому в товаросупровідних документах. В кожному вантажному місці знаходився 374 палетних дощок, які складені в 29 рядів по висоті розділених між собою прокладками із трьох дощок, в кожному ряді знаходиться 10 дощок.
В ході проведення огляду в приблизній кількості 8 520 штук палетних дошках, були виявлені тютюнові вироби марки «Мінськ Super Slims» білі в кількості 141 ящик (в кожному ящику по 500 пачок) в загальній кількості 70 678 пачок без марок акцизного податку України, та тютюнові вироби марки «NZ Gold Super Slims» в кількості 138 ящиків та 298 пачок (в кожному ящику по 500 пачок) в загальній кількості 69 298 пачок без марок акцизного податку України. Загальна кількість вилучених тютюнових виробів становить 139 976 пачок.
Тютюнові вироби були розміщені у спеціально виготовлених тайниках, а саме у середній частині кожної дошки, які у свою чергу були скріплені допоміжними матеріалами.
Доступ до прихованих тютюнових виробів стало можливим після повного вивантаження товару та розколювання дощок із спеціально виготовлених тайників за допомогою різних засобів (дриль,ніж набор викрутків, тощо).
Таким чином, загальна кількість прихованих від митного контролю тютюнових виробів становить 139 976 пачок.
Відповідно до експертного висновку департаменту податкових та митних експертиз ФДС Закарпатського відділу з питань експертиз та досліджень №142008400-0027 від 21.02.2018, надані на дослідження тютюнові вироби марки Мінськ Super Slims» та «NZ Gold Super Slims» не відповідають вимогам чинного законодавства України, зокрема реалізація на території України тютюнових виробів без марок акцизного податку України встановленого зразка, наявності передбачених законодавством документів та належного маркування заборонена.
Оскільки частина вилучених тютюнових виробів у порушення вимог, встановлених законодавством не маркована марками акцизного податку України, а також у зв'язку із тим, що будь-які документи на вилучені тютюнові вироби відсутні, зазначене кримінальне провадження пов'язане з незаконним обігом підакцизних товарів.
Отже, під час досудового розслідування у кримінальному провадженні вилучено з незаконного обігу тютюнові вироби - докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великої партії товарів (в загальній кількості 139 976 пачок тютюнових виробів), зберігання яких через громіздкість неможливе без зайвих труднощів, а «Мінськ Super Slims» білі в кількості 70 678 пачок без марок акцизного податку України, «NZ Gold Super Slims» в кількості 69 298 пачок без марок акцизного податку України.
Відповідно до ч.6 ст.100 КПК України речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров’я людей або довкілля (п.п.6).
У такому випадку слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, яке розглядається згідно зі статтями 171-173 КПК України (ч.7 ст.100 КПК України).
Реалізація, технологічна переробка або знищення речових доказів у випадках, передбачених статтею 100 КПК України, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.8 ст.100 КПК України).
На даний час виявлені та вилучені з обігу незаконно виготовлені тютюнові вироби зберігаються на СП ТзОВ «Олена-плюс» (код ЄДРПОУ: 25229502, атестат виробництва № UAЗ.021.0466).
Враховуючи, що тютюнові вироби є вилученими з незаконного обігу, доказами, що не містять слідів кримінального правопорушення та становлять велику партію товарів, зберігання яких через громіздкість неможливе без зайвих труднощів і вимагає значних матеріальних витрат, а також те, що відповідно до п.п.13 п.9 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», затверджено постановою KM України від 25.08.1998 року № 1340 тютюнові вироби - підлягають знищенню, керуючись постановами KM України від 25.08.1998 року №1340; від 19.11.2012 року №1104; від 27.02.2010 року №1251; ст.226 ПК України; ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»
Дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя встановив наступне.
Відповідно до ч.6 ст.100 КПК України речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров’я людей або довкілля (п.п.6).
У такому випадку слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, яке розглядається згідно зі статтями 171-173 КПК України (ч.7 ст.100 КПК України).
Реалізація, технологічна переробка або знищення речових доказів у випадках, передбачених статтею 100 КПК України, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.8 ст.100 КПК України).
Згідно п. 29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізація, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального правопорушення» затвердженого постановою KM України від 19.11.2012 року № 1104, речові докази у вигляді предметів чи товарів, що належать до вилучених з обігу на підставі відповідного рішення слідчого судді, суду передаються для їх технологічної переробки або знищуються.
Технологічна переробка або знищення таких предметів і товарів здійснюється з дотриманням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. № 1340, Загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 р. №50.
Технологічна переробка або знищення таких предметів і товарів здійснюється з дотриманням вимог «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», затверджено постановою KM України від 25.08.1998 року № 1340, відповідно до п.п.13 п.9 якого тютюнові вироби - підлягають знищенню.
На даний час виявлені та вилучені з обігу тютюнові вироби зберігаються на СП ТзОВ «Олена-плюс» (код ЄДРПОУ: 25229502, атестат виробництва № UAЗ.021.0466).
Як вбачається з висновку від 21.02.2018 року № 142008400-0027 Закарпатського відділу з питань експертиз та досліджень за визначеними фізичними показниками (довжиною сигарет, довжиною фільтруючого мундштуку, вологістю) та оцінкою зовнішнього вигляду сигарет та пачок (див. таблицю у підпункті 3 пункту 11) зразки № 1, 2, не суперечать вимогам ДСТУ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови».
Маркування українською мовою та марки акцизного податку України на споживчих упаковках зразків № 1, 2 відсутні, що не відповідають вимогам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95 – ВР (із змінами та доповненнями), до сигарет, які реалізуються в Україні.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, незаконний обіг тютюнових виробів - це імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля тютюновими виробами з порушенням вимог законодавства України.
Відповідно до п.п. 3 ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, - тютюнові вироби, які виробляються в України, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Пунктом п.226.1 ст.226 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкриття) товару.
Відповідно до п.226.2 ст.226 Податкового Кодексу України наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердження сплати податку та легальності ввезення товарів.
Відповідно до п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані - алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку.
Відповідно з п.226.11 ст.226 Податкового Кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.
Як зазначено в п.19 постанови KM України від 27.02.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів» у разі виявлення фактів ввезення та митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу.
Крім цього, статтею 9 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР передбачено, що тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні. Крім цього, тютюнові вироби підлягають підтвердженню відповідності в законодавчо регульованій сфері шляхом сертифікації (стаття 10 Закону).
Враховуючи, що тютюнові вироби є вилученими з незаконного обігу, доказами, що не містять слідів кримінального правопорушення та становлять велику партію товарів, зберігання яких через громіздкість неможливе без зайвих труднощів і вимагає значних матеріальних витрат, а також те, що відповідно до п.п.13 п. 9 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», затверджено постановою KM України від 25.08.1998 року № 1340 тютюнові вироби - підлягають знищенню, слідчий суддя приходять висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 100, 171-174, 395 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого слідчої групи у кримінальному провадженні № 32018070000000004 - слідчий з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області майора податкової міліції ОСОБА_1 - задовольнити.
Тютюнові вироби загальною кількістю 139 976 пачок, з яких:
-тютюнові вироби марки «Мінськ Super Slims» білі в кількості 70 678 пачок без марок акцизного податку України;
-тютюнові вироби марки «NZ Gold Super Slims» в кількості 69 298 пачок без марок акцизного податку України - знищити.
Ухвалу може бути оскаржено до Апеляційного суду Закарпатської області протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_4