
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2018 р. справа № 809/559/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» про стягнення штрафу в розмірі 5 512,75 грн., -
В С Т А Н О В И В:
28.03.2018 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» (далі – відповідач, ТзОВ «Пасічна ІФ») про стягнення штрафу в розмірі 5 512,75 грн. та зобов’язання до вчинення дій.
02.04.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» про стягнення штрафу в розмірі 5 512,75 грн. та зобов’язання до вчинення дій залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
16.04.2018 представник позивача подав заяву про усунення недоліків від 16.04.2018 за №1юр, в якій позивач змінив свої позовні вимоги, а саме відмовився від другої позовної вимоги про зобов’язання товариства з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» повернути споживачам міста Івано-Франківська, звернення яких стало підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), суму необгрунтовано отриманої виручки в розмірі в розмірі 5 512,75 грн.
Судом дану заяву прийнято, та з урахуванням змінених позовних вимог ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позов мотивовано тим, що під час проведення перевірки дотримання відповідачем вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, встановлено, що ТзОВ «Пасічна-ІФ», як виконавець послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій самостійно, без затвердження в установленому порядку, підвищило тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з 1,14 грн. за 1 кв.м. до 2,1728 грн. за 1 кв.м., або на 1,0328 грн. за 1 кв.м,, з березня 2017 року, чим порушено вимоги п.1 рішення виконкому Івано-Франківської міської пади від 24.09.2013 за №517, яке на момент здійснення державного нагляду було чинне. Допущення такого порушення є підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу, яке застосовано згідно рішення №2 від 18.12.2017.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та 18.05.2018 представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 15.05.2018 за №87/18, в якому просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що штраф, який накладений згідно рішення №2 від 18.12.2017, відповідачем добровільно сплачено у строк, визначений в самому рішенні. На підтвердження вказаного додано платіжне доручення №3413 від 28.12.2017.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
06.03.2008 товариство з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична, що підтверджується витягом є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 61-65).
30.08.2017 мешканці буд. №17, який знаходиться на вул. Федьковича, звернулись з колективним зверненням до начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області щодо необгрунтованого підняття тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються ТзОВ «Пасічна-ІФ» з 01.03.2017 (а.с. 8-9).
06.11.2017 на підставі даного колективного звернення від 30.08.2017 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області видано наказ №3 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) діяльності суб’єкта господарювання ТзОВ «Пасічна ІФ» за її юридичною адресою: вул. Галицька, 100, м. Івано-Франківськ (а.с. 10).
На підставі вказаного наказу відповідача від 06.11.2017 за №3 та направлення від 06.11.2017 за №3 (а.с. 11), головним спеціалістом – державним інспектором Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області ОСОБА_1 у період з 09.11.2017 по 10.11.2017 проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено акт №3 від 10.11.2017 (а.с. 12-15).
Даним актом зафіксовано порушення вимог законодавства, а саме необґрунтоване нарахування плати за житлово-комунальну послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій споживачам, що проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Так, ТзОВ «Пасічна-ІФ», як виконавець послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій самостійно, без затвердження в установленому порядку, підвищило тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з 1,14 грн. за 1 кв.м. до 2,1728 грн. за 1 кв.м., або на 1,0328 грн. за 1 кв.м,, з березня 2017 року, чим порушено вимоги п.1 рішення виконкому Івано-Франківської міської пади від 24.09.2013 за №517, яке на момент здійснення державного нагляду було чинне (а.с. 14).
На підставі вищевказаного акту Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області складено припис №1 від 17.11.2017 про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким від відповідача вимагалось призупинити застосування з 01.03.2017 тарифів для населення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; продовжити застосування з 01.03.2017 тарифів для населення, які були затверджені рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 24.09.2013 за №517; укласти угоди із власниками (співвласниками) будинку по вул. Федьковича, 17, що в м. Івано-Франківську у відповідності до вимог ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Також, згідно змісту даного припису, відповідачу надано 15 днів з дня його отримання на усунення вищезазначених порушень та зобов’язано повідомити про виконання припису відповідача в триденний термін.
Розглянувши матеріали позапланового заходу державного нагляду (контролю), начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області ОСОБА_2, 18.12.2017 винесено рішення №2 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким застосовано до ТзОВ «Пасічна-ІФ» адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтованої виручки, що становить 5 512,75 грн. (а.с. 20). Дане рішення відповідачем отримано 28.12.2017 (а.с. 46).
Вирішуючи питання наявності обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, а також підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, зокрема, що підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Також даною нормою передбачено, що під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до частин 1-2 ст. 7 вказаного закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові і засвідчується печаткою.
Приписами ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання – детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що приписами ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» також встановлено, що у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 8 ст. 7 вказаного закону визначено припис як обов'язкову для виконання у визначені строки письмову вимогу посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, серед іншого, застосовувати санкції до суб’єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Також частиною 1 ст. 12 даного закону передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі несплати суб’єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев’ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку (ч. 3 ст. 12 Закону).
Суд також звертає увагу, що згідно п. 8 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення», уповноважені органи у сфері контролю за регульованими цінами мають право звертатися дом суду зпозовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Судом встановлено, що позивачем правомірно, на виконання вищезазначених положень законодавства, проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та за його наслідками винесено акт №3 від 10.11.2017, складено припис №1 від 17.11.2017 та рішення №2 від 18.12.2017.
Дані розпорядчі документи винесено та складено з отриманням вимог законодавства, відповідачем отримано і не оскаржено. Так, акт Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області №3 від 10.11.2017 підписано та отримано директором ТзОВ «Пасічна ІФ» ОСОБА_3З (а.с. 15).
Також суд звертає увагу, що представником відповідача 20.11.2017 отримано припис №1 від 17.11.2017 про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 43), та 28.12.2017 отримано рішення №2 від 18.12.2017 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 46).
Суд, беручи до уваги письмові докази та відзив ТзОВ «Пасічна ІФ», дійшов висновку про те, що відповідачем факт порушення вимог законодавства визнано, оскільки відповідачем вказане рішення №2 від 18.12.2017 не оскаржене в строк, наданий в самому рішенні.
При цьому, судом встановлено, що в день отримання рішення №2 від 18.12.2017, а саме 28.12.2017 відповідачем сплачено штраф у розмірі 5 512,75 грн. за реквізитами вказаними у рішенні, що підтверджується платіжним дорученням №3413 від 28.12.2017.
Як наслідок, на момент подання даного адміністративного позову, а саме 28.03.2018 відповідачем виконано вимоги рішення №2 від 18.12.2017 про стягнення адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків необгрунтованої виручки, що становить 5 512,75 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про застосування і стягнення адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу у розмірі 5 512,75 грн. необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40309088, вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ, 76019) до товариства з обмеженою відповідальністю «Пасічна ІФ» (код ЄДРПОУ 35765347, вул. Паркова, 8/41, м. Івано-Франківськ, 76008) про стягнення штрафу в розмірі 5 512,75 грн. – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.