
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2018 р. справа № 809/489/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської РДА Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
21.03.2018 ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської РДА Івано-Франківської області, в якому просила: визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської РДА Івано-Франківської області щодо не здійснення виплати компенсації встрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати, на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року та постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 року за період з 09.06.2011 по 22.11.2017; зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської РДА Івано-Франківської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати, які були нараховані на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року та постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 року за період з 09.06.2011 по 22.11.2017.
В обгрунтування своїх позовних вимог зазначила, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1, у видачі розрахунку та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв"язку із порушенням строку їх виплати. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05.04.2018 Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської РДА Івано-Франківської області подало суду відзив на позовну заяву. Проти позову заперечує та вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
04.08.2009 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту вселення Рогатинської районної державної адміністрації про визнання неправомірних рішень, дій та стягнення недонарахованих коштів, адміністративний позов задоволено частково: визнано неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації провести перерахунок позивачу за 2005-2008 роки щорічної допомоги на оздоровлення згідно статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну допомогу на оздоровлення згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2005-2008 роки, з урахуванням виплачених сум.
ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який помер 06.02.2010 року внаслідок захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 03.03.2010 року замінено стягувана ОСОБА_2 його правонаступником ОСОБА_1 у виконавчому проваджені № 2а-17, відкритому на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 року за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, щодо здійснення виплати компенсації у зв’язку з втратою годувальника, позов задоволено частково: визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації в Івано-Франківської області щодо нарахування ОСОБА_1 одноразової компенсації у зв’язку із втратою годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою у розмірі 7586,00 грн.; зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації в Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 суми одноразової компенсації, як члену сім’ї, яка втратила годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з 60-ти мінімальних заробітних плат за відповідний період та з врахуванням виплачених сум.
09.06.2011 року підрозділом примусового виконання рішення відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа від 03.05.2011 року №2а-560, виданого Рогатинським районним судом Івано-Франківської області, що підтверджується листом № Б/15-01-29 від 13.03.2012р.
Згідно матеріалів справи, у ОСОБА_1, відсутня копія постанови про відкриття виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа від 03.05.2011 року №2а-560, як і в ДВС Рогатинського РУЮ.
Через тривале невиконання постанови суду ОСОБА_1, звернулася до Європейського суду з прав людини.
На виконання рішення Європейського суду з прав людини № 4148 від 17.11.2016 року "ОСОБА_3 проти України та 382 інші заяви" 22.11.2017 року позивач отримала заборгованість по виплаті компенсації в розмірі 51761,89 грн.
Судом встановлено, що позивач отримала встановлену вище вказаним судом компенсацію 22.11.2017 року, що підтверджується витягом з картки для виплат ОСОБА_4 (а.с.11) .
26.12.2017 року позивач звернулася із заявою до Управління соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області із вимогою про розрахунок та виплату компенсації втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків виплати.
Листом від 05.01.2018 року № 05/93 Управління соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області позивачу відмовлено.
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
В силу статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001.
Згідно зі статтями1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Згідно статті 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків та обов’язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід до уваги не береться).
За змістом статті 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Положеннями Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений Постановою КМУ від 21.02.2001 року №159 визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.
Згідно з пунктами 5 - 7 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць та проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати, зокрема коштів відповідного бюджету - підприємствами, установами та організаціями, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 18 листопада 2014 року (справа № 21-518а14): "Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-ІУ, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення".
У відповідності до наведених норм законодавства відповідач, у зв’язку із порушенням встановлених строків щомісячних виплат індексації пенсії, має здійснити компенсацію втрати позивачу частини доходів у порядку передбаченому Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати".
З аналізу норм Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від21.02.2001 №159 слідує, що підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів, а саме заробітної плати (грошове забезпечення), пенсії, соціальних виплат, стипендії; 2) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата); 3) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 4) затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців; 5) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги.
За таких обставин, за наявності визначених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" умов, присуджена за рішенням суду сума підлягає компенсації у тому ж самому порядку, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2014 у справі №6-43цс14. З наведеного слідує, що коли суми нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. А отже, визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, оскільки основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" є порушення встановлених строків саме виплати нарахованих доходів.
Таким чином, оскільки постанова Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 та постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року - виконані відповідачем не своєчасно, тобто не в межах одного місяця з моменту набрання постановою законної сили та виникнення підстав для нарахування позивачу та виплати компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо не здійснення виплати компенсацію втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати, на підставі Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року та постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 року за період з 09.06.2011 по 22.11.2017.
Зобов"язати Управління соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у звв"язку з порушенням строків виплати, які були нараховані на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 року та постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 01.12.2010 року, за період з 09.06.2011 по 22.11.2017.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.