
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року м.Кропивницький Справа № 811/1347/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код РНОКПП НОМЕР_1) до ГУ ДФС у Кіровоградській області (вул.В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001801303 про донарахування грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 29 220,97 грн. та штрафних санкцій на суму 7 305,24 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001811303 про донарахування грошового зобов'язання з військового збору на суму 2 478,87 грн. та штрафних санкцій на суму 619,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами відповідача було проведено документальну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., дотримання законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. Результати перевірки оформлені актом від 05.02.2018р. №115/11-28-13-03/НОМЕР_1.
З наслідками перевірки встановлено порушення в частині заниження податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 29 220,97 грн. та заниження суми податкового зобов'язання з військового збору на суму 2 478,87 грн.
У зв'язку з виявленим порушенням позивачеві було збільшено податок з доходів фізичних осіб на суму 29220,7 грн., та відповідно прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій від 20.02.2018 р., яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 7305,24 грн. та збільшено податкове зобов'язання з військового збору на суму 2 478,87 грн. та відповідно прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій від 20.02.2018 р., яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 619,72 грн.
Підставою для прийняття оскаржуваних рішень стали висновки про завищення валових витрат, оскільки до складу задекларованих витрат включено вартість матеріалів, використання та реалізація яких в відповідних звітних періодах не підтверджена документально.
Позивач не погоджуючись з висновками посадових осіб відповідача зазначає, що витрати, які впливають на розмір чистого доходу, відповідають вимогам чинного законодавства та підтверджені документально.
Відповідачем подано заперечення на позов, вимоги не визнаються з тих підстав що прийняття оскаржуваних рішень здійснено правомірно, оскільки під час перевірки виявлено порушення вимог Податкового кодексу щодо порядку формування та відображення у звітності валових витрат за результатами діяльності позивача за перевірений період (а.с.151-153).
Сторони подали заяви про розгляд справи за їх відсутності (письмове провадження) (а.с.150,155).
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, позивач зареєстрований фізичною особою-підприємцем. Основним видом діяльності позивача, згідно витягу, є виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі (а.с.12,13).
У період з 16.01.2018р. по 29.01.2018р. відповідачем було проведено документальну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., дотримання законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. Результати перевірки оформлені актом від 05.02.2018р. №115/11-28-13-03/НОМЕР_1 (а.с.16-38).
В ході перевірки виявлено порушення:
- п. 177.2., п.п. 177.4.1., 177.4.4. п. 177.4 ст. 177, п.п. 1381.1., п. 138.4 ст. 138 ПКУ, в частині заниження податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 29378,23 грн., в т.ч. 2014р. - 157,26 грн., 2015р. - 2627,19 грн., 2016р. - 26593,78 грн.;
- підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПКУ в частині заниження податкового зобов'язання по військовому збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 2478,87 грн., в т.ч. за 2015 - 262,72 грн., 2016 - 2216,15 грн.;
- частини 2 пункту 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в частині заниження суми податкового зобов'язання по єдиному внеску від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 38944,90 грн. в т.ч. за 2014 - 363,78 грн., 2015 - 6077,59 грн., 2016 - 32503,53 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято оскаржувані рішення:
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001801303 про донарахування грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 29 220,97 грн. та штрафних санкцій на суму 7 305,24 грн.(а.с.14);
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001811303 про донарахування грошового зобов'язання з військового збору на суму 2 478,87 грн. та штрафних санкцій на суму 619,72 грн. (а.с.15).
Як вбачається зі змісту акту перевірки (арк. 16 акту), висновки посадових осіб відповідача щодо порушення порядку формування валових витрат ґрунтуються на тому, що до складу валових витрат віднесено вартість товарно-матеріальних цінностей одержаних за видатковою накладною від 25.12.2014р. №762 на суму 1048,45 грн.; видатковою накладною від 30.12.2015р. р. №198на суму 13333,33 грн.; видатковою накладною від 27.12.2016р. №ДО-0004879 на суму 125000 грн.; видатковою накладною від 29.12.2016р. №РН-0000071 на суму 22400 грн., але при цьому, згідно банківських виписок, позивачем не отримано дохід від реалізації вироблених товарів.
Суд зазначає, що за змістом акту перевірки відповідачем не ставиться під сумнів реальність (товарність) господарських операцій, за якими позивачем отримано товарно-матеріальні цінності за вищевказаними видатковими накладними.
З матеріалів справи вбачається, що нарахування зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також і застосування штрафних санкцій, мають похідний характер від суми на яку збільшено дохід (прибуток), отриманий від діяльності позивача, оскільки їх розмір визначався виходячи саме з цієї суми.
За наслідками перевірки сума на яку збільшено дохід позивача становить 166306,25 грн., в т.ч. за 2014 - 1048,45 грн., 2015 - 17514,62 грн., 2016 - 147742,18 грн.
Під час обрахунку суми ПДФО сума у 1048,45 грн. не має враховуватись оскільки її нарахування здійснено поза межами строків визначених ст. 102 ПК України.
Відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
До 01.01.2016р. - згідно п. 167.1. ст. 167 ПК України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Отже, сума ПДФО за 2015р. становить: 17514,62 грн. х 15% = 2627,20 грн.
Після 01.01.2016р. - згідно п. 167.1. ст. 167 ПК України ставка податку (ПДФО) становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Отже, сума ПДФО за 2016р. становить: 147742,18 грн. х 18% = 26593,60 грн.
Всього сума ПДФО становить: 2627,20 грн. + 26593,60 грн. = 29220,97 грн.
Відповідно до п. 123.1. ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Штрафна санкція з ПДФО становить 29220,97 грн. х 25% = 7305,24 грн.
Відповідно до п.п.1.1, 1.2, 1.3 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Отже, розмір військового збору становить: (2015 - 17514,62 грн. + 2016 - 147742,18 грн.) х 1,5% = 2478,87 грн.
Штрафна санкція з військового збору становить: 2478,87 грн. х 25% = 619,71 грн.
Таким чином, встановлення неправомірності збільшення позивачеві оподатковуваного доходу на 166306,25 грн., буде мати наслідком неправомірність донарахування ПДФО та військового збору і застосованих штрафних санкцій.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців визначений ст. 177 ПК України.
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Пунктом 177.4 ст. 177 ПК України визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, а саме: витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (п.п.177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПК України); витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами розд. IV ПК України); обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством (п.п. 177.4.2 п. 177.4 ст. 177 ПК України); суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця (п.п. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПК України); інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПК України, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПК України). Фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат (п.п. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Згідно п. 1 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013р. № 481, відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Згідно п. 9 вказаного Порядку дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.
Відповідно до п. 177.5. ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем ведеться Книга обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (а.с. 54-88).
На сторінці 14 книги (а.с. 65) містяться підсумкові записи щодо суми доходу та витрат пов'язаних з отриманням доходу за 2014р.
Сума доходу становить 675238,30 грн. Сума витрат 657515,41 грн. Сума чистого оподатковуваного доходу становить 17727,89 грн.
Вказані показники знайшли своє відображення в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2014р. та додатку №5 до неї (а.с. 128-130).
На сторінці 25 книги (а.с. 76) містяться підсумкові записи щодо суми доходу та витрат пов'язаних з отриманням доходу за 2015р.
Сума доходу становить 866406,49 грн. Сума витрат 843527,91 грн. Сума чистого оподатковуваного доходу становить 22878,58 грн.
Вказані показники знайшли своє відображення в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2015р. та додатку №5 до неї (а.с. 133-136).
На сторінці 37 книги (а.с. 88) містяться підсумкові записи щодо суми доходу та витрат пов'язаних з отриманням доходу за 2016р.
Сума доходу становить 1045155,52 грн. Сума витрат 937879,41 грн. Сума чистого оподатковуваного доходу становить 28008,08 грн. грн.
Вказані показники знайшли своє відображення в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2016р. та додатку Ф2 до неї (а.с. 137-140).
Таким чином, згідно показників бухгалтерської та податкової звітності вбачається, що станом на кінець звітних податкових періодів, які перевірялись, позивачем не допускалось перевищення витрат над доходами, а отже розмір оподатковуваного доходу визначався відповідно до норм Податкового кодексу України.
Частина 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем не доведено належними доказами правомірність висновків про порушення позивачем податкового законодавства, а тому прийняті рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (25000, м. Кропивницький, вул. В.Перспективна, 55, код 39393501) - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001801303 про донарахування грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 29 220,97 грн. та штрафних санкцій на суму 7 305,24 грн..
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.02.2018 року №0001811303 про донарахування грошового зобов'язання з військового збору на суму 2 478,87 грн. та штрафних санкцій на суму 619,72 грн.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704грн.80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник