
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1034/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2
до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області
про зобов'язання призначити виплату пенсії за віком, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (далі - представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком з 17 серпня 2017 року (дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 17 серпня 2017 року представник позивача, яка діяла на підставі довіреності, подала до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області особисту нотаріально посвідчену та апостільовану заяву позивача про призначення пенсії. Заява була прийнята відповідачем разом з усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчення копій. 21 серпня 2017 року відповідачем надано роз'яснення за № 13651/03-21 щодо подачі заяви про призначення пенсії позивачем, яке отримано представником позивача 04 вересня 2017 року. Листом від 28 серпня 2017 року за № 13867/02-21 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії з підстав того, що останньою не дотримано вимогу особистого звернення про призначення пенсії, у позивача відсутня реєстрація на території України за місцезнаходженням відповідача та у зв'язку з тим, що позивачем не надано належним чином засвідчених копій документів.
Вважає дії відповідача щодо незаконної відмови в призначенні виплати пенсії неправомірними і дискримінаційними та такими, що суперечать чинному законодавству, чисельній судовій практиці.
З посиланням на норми статті 46 Конституції України, пункту 1 частини першої статті 8, частини четвертої статті 24, частини першої статті 26, статей 35, 44, 46, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», представник позивача вважає відмову відповідача у призначенні пенсії позивачу протиправною та зазначає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки з вини працівників відповідача позивач з серпня 2017 року не отримує пенсію за віком, позивач зазначає, що на підставі норм Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушення строків їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» відповідач має у добровільному порядку обчислити та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів пенсії з проведенням її індексації.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 02 травня 2018 року за № 7347/07-19, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 126-128). Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 17 серпня 2017 року на адресу відповідача поштовим зв'язком надійшов лист представника позивача за дорученням ОСОБА_3 ОСОБА_1 Юридичний офіс (Ізраїль-Україна) від 17 серпня 2017 року № 1396, до якого була додана заява про призначення пенсії та незавірені копії документів: довіреності, паспорту громадянина України для виїзду за кордон на ім'я позивача, картки платника податків, трудової книжки. У даному листі, окрім іншого, зазначено, що позивач 24 жовтня 1999 року виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області листом від 28 серпня 2017 року № 13867/02-21 було надано роз'яснення про порядок звернення за призначенням пенсії та про необхідність надання певних документів. Оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява та додані до неї необхідні документи, подані в установленому порядку, а позивач не надавала до відповідача оригінали документів про стаж, вік та заробітну плату, тому відповідач не мав правових підстав для вирішення питання про призначення чи відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 та рішення про відмову в призначенні пенсії, передбачене частиною п'ятою статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) та пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), не приймав. Вимога про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію з 17 серпня 2017 року є передчасною, оскільки відповідачем взагалі не розглядалось питання про призначення пенсії позивачу, а суд не може підміняти собою орган владних повноважень щодо питань, які належать до його компетенції. Вимога про компенсацію втрати частини доходів є безпідставною, оскільки відповідачем нарахування пенсії позивачу не проводилось. Також відповідач вказав, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, а заява про поновлення пропущеного строку позивачем не подана.
У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 125, 165).
Заявами від 21 травня 2018 року та від 01 червня 2018 року представник позивача просив розглянути справу за його відсутності, а заявою від 04 червня 2018 року просив відкласти розгляд справи на будь-яку іншу дату на розсуд суду (арк. спр. 162, 164, 166).
Представник відповідача у судовому засіданні 22 травня 2018 року проти позову заперечувала, надала пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 02 травня 2018 року за № 7347/07-19.
У судовому засіданні 22 травня 2018 року судом оголошено перерву до 05 червня 2018 року до 15 год. 00 хв. У судове засідання 05 червня 2018 року представник відповідача не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином (арк. спр. 159, 160). Заявою від 05 червня 2018 року представник відповідача просила розглянути справу за її відсутності (арк. спр. 168).
На підставі статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом ухвалено розглядати справу за відсутності учасників справи, оскільки їх неявка не перешкоджає судовому розгляду.
Щодо тверджень відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду і неподання заяви про поновлення строку звернення до суду суд зазначає таке.
Ухвалою від 16 квітня 2018 року про відкриття провадження у справі серед іншого задоволено клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду, причини пропуску строку звернення до адміністративного суду визнані поважними та поновлено ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобов'язання призначити виплату пенсії за віком, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів у адміністративній справі № 812/1034/18 (арк. спр. 1-3).
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
17 серпня 2017 року до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою від 17 серпня 2017 року № 1396 звернулась ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 з питання призначення останній пенсії за віком (арк. спр. 68-71).
На зазначеній заяві проставлений штамп відповідача, що свідчить про те, що зазначену заяву подано безпосередньо до відповідача, а не направлено поштовим зв'язком, як зазначив відповідач у відзиві на позовну заяву.
У судовому засіданні 22 травня 2018 року представник відповідача надала пояснення, що заява від 17 серпня 2017 року № 1396 та додані до неї документи були подані особою без повноважень до приймальні. У наданих документах були документи не на ОСОБА_2, а на іншу особу - ОСОБА_4 (копії довіреності, трудової книжки, паспорта).
У судовому засіданні 22 травня 2018 року судом оглянуто заяву від 17 серпня 2017 року № 1396 ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 з питання призначення останній пенсії за віком та додані до неї документи, наявні у відповідача, та встановлено, що дійсно до зазначеної заяви замість документів на ОСОБА_2 подані документи на ОСОБА_4, а саме ксерокопії довіреності від його імені серед інших на ОСОБА_3, паспорту для виїзду за кордон та трудової книжки (арк. спр. 170-179).
Листом від 28 серпня 2017 року за № 13867/02-21 управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на заяву від 17 серпня 2017 року № 1396 ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 з питання призначення пенсії за віком повідомило, що згідно з Порядком № 22-1 заява про призначення пенсії має бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. В наданих документах замість довіреності від ОСОБА_2 надана копія довіреності від ОСОБА_4, та також копія трудової книжки та копія паспорта на ОСОБА_4 Пересилання поштою заяви на призначення пенсії діючим законодавством не передбачено. Таким чином, відповідно до вищевикладеного необхідно перелічені документи (оригінали) та їх копії надати особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (також особисто) (арк. спр. 75).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначений перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення), або за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, або у разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1);
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи;
6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).
Пунктом 2.9 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 закріплено, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію (пункт 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Під час судового розгляду судом встановлено, що представником позивача не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії ОСОБА_2, оскільки він не звертався до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган Пенсійного фонду України не мав підстав для призначення пенсії.
Твердження представника позивача, що він звернувся до відповідача із належним пакетом документів для призначення пенсії, спростовуються оглядом судом у судовому засіданні 22 травня 2018 року заяви від 17 серпня 2017 року № 1396 ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 з питання призначення пенсії за віком та доданих до неї незасвідчених ксерокопій документів на ОСОБА_4, а саме ксерокопії довіреності від його імені серед інших на ОСОБА_3, паспорту для виїзду за кордон та трудової книжки (арк. спр. 170-179).
За обставин недотримання представником позивача встановленого порядку звернення за призначенням пенсії слідує, що вирішення питання про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком з 17 серпня 2017 року (дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів, є передчасним.
З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: Ізраїль, АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про зобов'язання призначити виплату пенсії за віком, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 11 червня 2018 року.
Суддя Т.І. Чернявська