Рішення № 74607431, 19.04.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
810/3983/17
Номер документу
74607431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2018 року м.Київ № 810/3983/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д.,

при секретарі судового засідання Лапій М.С.,

за участю:

представника позивача - Панкратова В.С.,

представника відповідача 1 - Крившука Я.В.,

представник відповідача 2 та 3 - не з"явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київської області, Броварського управління Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби у Київській області про стягнення з Державного бюджету України пені за прострочення відшкодування суми податку на додану вартість,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київської області, Броварського управління Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби у Киїській області про стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 27 060,51 грн. за прострочення відшкодування суми податку на додану вартість у розмірі 397 598,00 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на норми Податкового кодексу України (надалі - ПК України) та зазначає, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Зазначив, що відповідно до п. 200.18 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним п. 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Вказує, що відповідна камеральна перевірка була проведена 10.10.2016, за результатами якої складено акт № 275/10-06-12-01-09/20614845 та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 № 0009451201, що було оскаржено ним в судовому порядку та постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2016 позовні вимоги задоволено та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 № 0009451201.

На думку позивача бюджетне відшкодування є узгодженим, у зв'язку з чим має бути внесеним до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, що відповідачем здійснено не було.

Також в обґрунтування посилається на приписи п. 200.23 ст. 200 ПК України якою визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Через канцелярію суду 19.03.2018 представником позивача було подано клопотання про збільшення позовних вимог, а саме просить суд стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби у Київській області пеню у розмірі 45 318,22 грн. зі період з 09.06.2017 по 13.03.2018 прострочення відшкодування суми податку на додану вартість у розмірі 397 598,00 грн. за звітний (податковий) період квітень 2016 року.

Представник позивача в судовому засідання позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник ГУ ДФС у Київській області проти позову заперечив з мотивів, що викладенні у письмових запереченнях.

Представник відповідача УДКС України у м. Славутичі Київської області до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представники відповідача 2 та 3 до суду не з'явилися, однак про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 провадження у справі було відкрито та призначено до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 у справі було замінено відповідача - Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС Київської області на належного - Головне управління ДФС у Київській області; залучено у якості третього відповідача - Головне управління Державної казначейської служби у Київській області, а також зупинено провадження у справі № 810/3983/17 до набрання законної сили рішенням у справі № 810/1981/17 за позовом ТОВ "Виробничо - комерційна фірма "Аді" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Київської області про зобов"язання вчинити певні дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 провадження у справ було поновлено та розпочато розгляд справи за новими процесуальними правила в порядку спрощеного позовного провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення учасників справи, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" з метою реалізації свого права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 2 552 203, 00 грн. на рахунок платника податку, позивач подав податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2016 року, заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету.

Відповідно до наказу від 19.09.2016 № 536 податковим органом було проведено документальну позапланову перевірку, за результатами, якої було складено акт № 275/10-06-12-01-09/20614845 від 10.10.2016 відповідно до висновків якого позивачем було завищено бюджетне відшкодування на суму 397 598,00 грн., про що було винесено відповідне податкове повідомлення - рішення № 0009451201 від 27.10.2016.

Не погоджуючись з даним рішенням суду позивач звернувся до суду та постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2016 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" задоволено та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 № 0009451201.

Дане рішення набрало законної сили, у зв'язку з тим, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду податковому органу було відмовлено у відкритті апеляційного провадження.

Пунктом 200.15 ст. 200 ПК України визначено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Абзацом 2 п. 200.15 ст. 200 ПК України встановлено, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

Тобто після закінчення процедури оскарження у судовому порядку та набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний був внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника, що відповідачем 1 не виконано.

У зв'язку з тим, що відповідач 1 не виконав вимоги ПК України, позивач звернувся до суду та просив зобов'язати податковий орган внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про узгодження заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 397 598,00 грн.

Так, 11.08.2017 постановою Київського окружного адміністративного суду позов було задоволено та зобов'язано Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "АДІ" за квітень 2016 р. у сумі 397 598,00 грн.

Дане рішення набрало законної сили 05.09.2017 у зв'язку з тим, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду у відкритті апеляційного провадження було відмовлено.

Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України визначено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".

У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Таким чином, враховуючи дату, якою відповідач 1 був зобов'язаний внести дані до вищевказаного Реєстру (31.05.2017), дату з якої сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (02.06.2017), граничний строк перерахування відповідачем 2 бюджетного відшкодування на рахунок позивача мав бути не пізніше 08.06.2017 включно.

За таких умов, починаючи з 09.06.2017 сума у розмірі 397 598,00 грн. вважається бюджетною заборгованістю, на яку підлягає нарахування пені.

Згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Також, суд наголошує на тому, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з податку на додану вартість не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 у справі № 21-131а14 та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.09.2014 у справі №К/800/36094/14.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене та враховуючи заяву позивача про збільшення позовних вимог, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити та стягнути суму пені у розмірі 45 318,22 грн.

Крім того, позивачем при поданні даної позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 1 600,00 грн. (платіжне доручення № 53 від 20.11.2017), у зв'язку з чим, керуючись ст.. 139 КАС України та Закон України «Про судовий збір», суд вважає за можливе дані кошти стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" (код ЄДРПОУ 20614845) пеню у розмірі 45 318 (сорок п"ять тисяч триста вісімнадцять) грн. 22 коп. за період з 09.06.2017 по 13.03.2018 прострочення відшкодування суми податку на додану вартість у розмірі 397 598,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Аді" (код ЄДРПОУ 20614845) судові витрати у сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 20 квітня 2018 р.