Рішення № 74604389, 08.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2018
Номер справи
802/1194/18-а
Номер документу
74604389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 червня 2018 р. Справа № 802/1194/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

представника позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Павич О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці

про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці (далі - управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Вінниці та отримує пенсію за віком згідно Закону України №1058 від 09.07.2003р. Станом на 04.01.2017р. розмір пенсії позивача становив 13 349,59 грн. З 23.01.2017р. після перерахунку, проведеного згідно Рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №84 "Про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною" розмір пенсії склав 13 661,34 грн. Згідно п.3 ст.27 Закону №1058 із врахуванням норм Закону №1774, виплата пенсії позивачу проводилась у розмірі 85% встановленого розміру (10 740 грн.). З 01.10.2017р. відповідно до вимог Закону України №2148 відповідачем здійснено перерахунок пенсії, внаслідок якого пенсію було осучаснено в межах проведення пенсійної реформи. 27.02.2018р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії та виплати її без обмеження максимальним розміром, проте листом від 19.02.2018р. №81/Х-1 та рішенням №90509080221 від 20.03.2018р. відмовлено в перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру. Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 14.05.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

25.05.2018р. до суду подано відзив на позовну заяву, зі змісту якого відповідач заперечив щодо заявлених позовних вимог та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні та отримує пенсію за віком. Розмір пенсії на момент її призначення склав 13 349,59 грн. 20.03.2017р. до відповідача надійшло рішення №84 ГУ ПФУ у Вінницькій області про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною з 23.01.2017р. Після проведення перерахунку розмір пенсії склав 13 661,34 грн.

Згідно частини 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

З урахуванням норм статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням норм Закону №1774 виплата пенсії позивача за період 04.01.2017р. по 30.09.2017р. включно, проводилась у розмірі 85% встановленого розміру та з урахуванням вимог законодавства щодо обмеження максимальним розміром. Відповідно до Закону №2148 розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано.

Таким чином, ОСОБА_1 до 01.10.2017р. отримував пенсію, розмір виплати якої не перевищував 10740 грн. Внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до Закону №2148, розмір пенсії позивача зменшився, але пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі відповідно до п.2 Розділу ІІ Закону №2148. Тобто, розмір виплачуваної пенсії не змінився і становить 10740 грн.

Вказали, що пенсійна виплата ОСОБА_1 у період з 01.10.2017р. по 01.01.2018р. та по даний час не підлягає обмеженню максимальним розміром, оскільки основний розмір його пенсії складає 10270,89 грн., що є меншим за розмір 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

В судовому засіданні позивач та його представник надали пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просили задовольнити повністю.

Представник відповідача заперечила щодо заявленого позову з підстав викладених у відзиві, в задоволенні позову просила відмовити.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на пенсійному обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно розпорядження №809221 від 04.04.2017р. позивачеві призначено пенсію за віком у розмірі 13 343,59 грн.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №84 від 20.03.2017р. встановлено ОСОБА_1 з 23.01.2017р. пенсію за особливі заслуги перед Україною за віком. До призначеної йому пенсії встановлено надбавку в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі, відзначеній почесним званням "Заслужений енергетик України".

Після проведення перерахунку розмір пенсії позивача склав 13 661,34 грн. (розпорядженням №809221 від 04.04.2017 встановлено надбавку за особливі заслуги перед Україною - 311,75 грн.).

27.02.2018р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії та виплати її без обмеження максимальним розміром, проте листом від 19.02.2018р. №81/Х-1 відмовлено в перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №905090809221 про перерахунок пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1, перераховано розмір пенсії, який з 01.01.2018р. склав 10740 грн.

Рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №90509080221 від 20.03.2018 року відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру з 01.10.2017р. за з 01.01.2018р. Вказано, що виплата пенсії ОСОБА_1 у період з 04.01.2017р. по 30.09.2017р. включно проводилась у розмірі 85% встановленого розміру. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017р. пенсії, призначені з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Таким чином, до 01.10.2017р. позивач отримував пенсію, розмір виплати якої відповідно до п.3 ст.27 Закону України №1058 не перевищував 10740 грн. Внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до Закону №2148, розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився, але пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі відповідно до п.2 розділу ІІ Закону №2148 станом на 01.01.2018р. розмір пенсії становить 10740 грн.

Позивач вважає вказані рішеннями протиправними щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018р. та просить поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за віком на підставі ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в сумі 13 661,34 грн.

З'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши в сукупності долучені до матеріалів справи письмові докази, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058).

Так, згідно розпорядження №809221 від 04.04.2017р. позивачеві призначено пенсію за віком у розмірі 13 343,59 грн., з врахуванням надбавки її розмір склав 13 661,34 грн.

Відповідно частини 3 статті 27 Закону №1058, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Тимчасово, по 30 вересня 2017 року у період роботи на інших посадах/роботах пенсія (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, суд вважає, що відповідач правомірно здійснював виплату позивачу пенсії з 04.01.2017р. по 30.09.2017р. з обмеженням її максимального розміру до 10740 грн.

11.10.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон №2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: "Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Наявною в матеріалах справи копією рішення №905090809221 підтверджується, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 10740,00 грн., в т.ч.: розмір пенсії за віком 9833,07 грн.; доплата за понаднормовий стаж (6 років) 74,82 грн.; пенсії за особливі заслуги перед Україною 363,00 грн.; доплата до старого основного розміру пенсії (01.01.2017р.) 469,11 грн.

Згідно з п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в п.4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.

Тому, в разі, якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017р. відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017р.

Суд, зважає на те, що в контексті даної спірної ситуації, раніше встановлений розмір пенсії позивача це пенсія призначена згідно розпорядження №809221 від 04.04.2017р. у розмірі 13 661,34 грн., та відхиляє позицію представника управління, щодо виплати пенсії у розмірі 10 740 грн.

Слід наголосити, що обмеження максимального розміру пенсії позивача до суми 10740 грн. були тимчасовими і діяли по 31 грудня 2017 року, відповідно положень частини 3 статті 27 Закону №1058.

При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до ч.3 ст.27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому при призначенні пенсії позивачеві на підставі Закону №1058.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373грн.

Тобто, з 01.01.2018р. максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13 730грн. (ч.3 ст.27 Закону №1058). А тому з 01.01.2018р. пенсія в розмірі 13 661,34 грн. мала виплачуватися позивачеві в повному обсязі.

З огляду на наведене, рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №905090809221 про перерахунок пенсії з 01.01.2018р. року ОСОБА_1 та рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №90509080221 від 20.03.2018 року про відмову в перерахунку пенсії є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити нарахування, провести перерахунок пенсії за віком та здійснити її виплату (з урахуванням проведених виплат) починаючи з 01.01.2018 року в сумі 13661 (тринадцять тисяч шістсот шістдесят одна) грн. 34 коп., - є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття рішення у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.

Таким чином, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У зв'язку з викладеним, суд приходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем не доведено правомірності своїх дій та рішень.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судом враховано, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №905090809221 про перерахунок пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №90509080221 від 20.03.2018 року про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити нарахування, провести перерахунок пенсії за віком та здійснити її виплату (з урахуванням проведених виплат) починаючи з 01.01.2018 року в сумі 13661 (тринадцять тисяч шістсот шістдесят одна) грн. 34 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905 ) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704,80 грн. ( сімсот чотири гривні 80 коп).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1)

Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905 )

Повний текст рішення суду складено 08.06.2018р.

Суддя Томчук Андрій Валерійович