Постанова № 74599002, 07.06.2018, Апеляційний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.06.2018
Номер справи
761/28585/17
Номер документу
74599002
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2018 року м. Київ

Справа 761/28585/17

Апеляційний суд м. Києва в складі колегії суддівсудової палати в цивільних справах: судді-доповідача: Соколової В.В.

суддів: Немировської О.В., Чобіток А.О.

секретар Луговий Р.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва ухваленого під головуванням судді Притули Н.Г. 23 січня 2018 року об 11:13 год. у м. Києві, повний текст рішення складено 02 лютого 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний індустріальний банк»,

В С Т А Н О В И В

№ апеляційного провадження:22-ц/796/3480/2018Доповідач у суді апеляційної інстанції: Соколова В.В. У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом до Публічного акціонерного товариства «Комерційний індустріальний банк», в якому просила суд зобов'язати відповідача виконати вимоги Положення про недержавне пенсійне забезпечення в Публічному акціонерному товаристві «Комерційний Індустріальний банк», затвердженого рішенням Правління від 07.07.2009 (нова редакція від 29.10.2010) та виплатити позивачці пенсійний банківський вклад та нараховані проценти в загальному розмірі 50000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працювала в банку з травня 2001 року по грудень 2015 року заступником бухгалтера, ІНФОРМАЦІЯ_1 їй виповнилось 50 років. У відповідача відповідно до положення про недержавне пенсійне забезпечення в Публічному акціонерному товаристві «Комерційний Індустріальний банк», затвердженого рішенням Правління від 07.07.2009, запроваджено систему недержавного пенсійного забезпечення працівників банку для накопичення пенсійних заощаджень. 17.07.2017 ОСОБА_2 подала заяву на отримання пенсійних заощаджень так як вона досягла 50 років, що є підставою у відповідності до Положення для здійснення пенсійних виплат, проте банк порушуючи вимоги положення у встановлений строк не виплатив їй пенсійні заощадження і не відповів на її заяву.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 23.01.2018 в задоволенні позову ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний індустріальний банк» про зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Не погодилась із вказаним судовим рішенням ОСОБА_2, нею подано апеляційну скаргу, в якій зазначається про незаконність рішення, як такого, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та за неповного з'ясування обставини, що мають значення для справи. Позивач зазначає, що висновки наведені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні є безпідставними, оскільки нормами чинного законодавства, а саме Законом України «Про недержавне пенсійне страхування» не передбачено узгодження з Банком пенсійного віку. А тому на підставі Положення про недержавне пенсійне забезпечення в ПАТ «Комерційний індустріальний банк» позивач має всі підстави для виплати їй пенсійних внесків, оскільки вказане Положення є основним документом, яке регулює недержавне пенсійне забезпечення в Банку.

Враховуючи вищевикладене, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Представником відповідача до апеляційного суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначається, що позивачем жодних відомостей або письмових доказів того, що відповідно до діючого законодавства України, та/або норм Договору настали умови для дострокового отримання позивачем пенсійного вкладу суду не надано. Крім того, відповідач вказує на те, що якщо договір укладається з працівником, який не досяг пенсійного віку, в такому випадку договір діє до досягнення працівником пенсійного віку, що дає право на отримання державної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, вважає апеляційну скаргу необгрунтованою та просить відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

В порядку п. 8 ч. 1 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ЦПК України(в редакції від 03.10.2017), до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Згідно п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. У разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті «Голос України» повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду (п. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

А отже Апеляційний суд м. Києва є компетентним судом щодо розгляду даної справи.

В судовому засіданні апеляційного суду позивач та її представник ОСОБА_5 підтримали апеляційну скаргу з підстав викладених у ній, просили про задоволення заявлених ними вимог.

Представник відповідача - Кузьмін Д.В. заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважає рішення суду законним і обґрунтованим, просив залишити його без змін.

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом встановлені та підтверджуються матеріалами справи наступні обставини, і відповідні їх правовідносини.

Позивач ОСОБА_2, згідно з трудовою книжкою, працювала у відповідача з 03.04.2001 по 31.12.2015, була звільнена за угодою сторін відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України /а.с.11-13/.

Між сторонами 07.07.2009 був укладений Договір №345/005 банківського вкладу (відкриття пенсійного депозитного рахунку для накопичення пенсійних заощаджень в системі недержавного пенсійного забезпечення) /а.с.23-25/.

Згідно умов цього договору банк відкриває позивачу пенсійний депозитний рахунок та рахунок для нарахування процентів для накопичення заощаджень на виплату недержавної пенсії. Вкладник (Банк) щомісячно нараховує пенсійні внески та перераховує їх на пенсійний депозитний рахунок Учасника (позивача) для накопичення пенсійних заощаджень.

Згідно з п.3.2.2 Договору Банк зобов'язаний виплатити пенсійні заощадження після настання підстав на їх отримання відповідно до умов цього Договору.

Обов'язок банку кореспондується право Учасника отримати пенсійні заощадження у порядку, встановленому цим Договором та Положенням.

Умовами п.6.1 Договору передбачено порядок виплати недержавної пенсії. Так, учасник має право отримати пенсійні заощадження з дня досягнення ним пенсійного віку відповідно до діючого законодавства України, що регулює загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсійні заощадження виплачуються банком з дня настання підстави для отримання пенсійного заощадження та отримання від учасника письмової заяви.

Строк дії договору визначений сторонами до досягнення учасником пенсійного віку відповідно до діючого законодавства України, що регулює загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (п.8.1.).

Позивачем 14.07.2017 на адресу відповідача направлена заява, в якій вона повідомляє про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 їй виповнилось 50 років і посилаючись на положення ст. 61 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» та п.п 4.1, 4.2 Положення Банку про недержавне пенсійне забезпечення, просила повідомити її телефонним зв'язком про місце, день та час отримання пенсійних заощаджень та здійснити їх виплату не пізніше трьох днів з дня отримання цієї заяви /а.с.15/.

Положенням про недержавне пенсійне забезпечення в Публічному акціонерному товаристві «Комерційний Індустріальний Банк», що затверджено рішенням Правління Публічного акціонерного товариства «Комерційний Індустріальний Банк» протокол від 29.10.2010, передбачені підстави для виплати пенсійних внесків, зокрема: досягнення Учасником недержавного пенсійного забезпечення пенсійного віку, визначеного відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» (п.4.1 Положення).

Пунктом 4.2.2 визначено порядок виплати пенсійних внесків при досягненні Учасником пенсійного віку та зазначено, що для отримання одноразової пенсійної виплати при досягненні Учасником пенсійного віку, визначеного відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» до Операційного управління Банку Учасник особисто подає заяву, пред'являє оригінал паспорта громадянина України та оригінал ідентифікаційного номера. Виплата здійснюється не пізніше 3-х банківських днів після отримання Банком заяви та відповідних документів.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно ст. 61 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» підставами для здійснення пенсійних виплат пенсійними фондами є: 1) досягнення учасником фонду пенсійного віку, визначеного відповідно до цього Закону; 2) визнання учасника фонду інвалідом; 3) медично підтверджений критичний стан здоров'я (онкозахворювання, інсульт тощо) учасника фонду; 4) виїзд учасника фонду на постійне проживання за межі України; 5) смерть учасника фонду.

Пенсійний вік, після досягнення якого учасник фонду має право на отримання пенсійної виплати, визначається за заявою учасника фонду, форма якої встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, крім випадків, коли пенсійний вік визначається пенсійним контрактом відповідно до закону, що встановлює обов'язковість відрахувань на недержавне пенсійне забезпечення для окремих категорій громадян.

Пенсійний вік, що визначається учасником фонду, може бути меншим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, але не більш як на 10 років, якщо інше не визначено законом. Пенсійний вік, що визначається учасником фонду, може бути більшим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

У заяві учасника фонду, де визначається дата настання його пенсійного віку з дотриманням обмежень, встановлених цією частиною, учасник фонду зобов'язаний зазначити вид обраної ним пенсійної виплати. Заява подається адміністратору пенсійного фонду не пізніше ніж за два місяці до настання пенсійного віку, визначеного учасником фонду.

Учасник фонду має право змінити визначений ним пенсійний вік шляхом подання про це заяви адміністратору не пізніше ніж за 15 робочих днів до настання визначеного ним пенсійного віку.

Виплата пенсії на визначений строк, що здійснюється за рахунок коштів пенсійного фонду, розпочинається з дня досягнення учасником фонду віку, визначеного в його заяві, із здійсненням першої виплати протягом 45 робочих днів.

Одноразова пенсійна виплата здійснюється за умов, визначених статтею 65 цього Закону.

Відмова або затримка в здійсненні пенсійних виплат забороняється, крім випадків, передбачених законом. У разі відмови або затримки пенсійних виплат учасник фонду має право оскаржити дії осіб, які здійснюють пенсійні виплати, до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, або до суду. Порушення строків здійснення пенсійних виплат є підставою для застосування санкцій, встановлених законом.

Пенсійні виплати з пенсійного фонду здійснюються незалежно від отримання виплати за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням або з інших джерел

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 03.12.2013 № 4400 затверджено Положення про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду. Відповідно до п. 3 Розділу ІV цього Положення вказано на те, що учасник фонду на власний розсуд та з дотриманням вимог статті 61 Закону визначає для себе пенсійний вік шляхом подання адміністратору заяви згідно з додатком 1 до цього Положення, крім випадків, коли пенсійний вік визначається пенсійним контрактом відповідно до закону, що встановлює обов'язковість відрахувань на недержавне пенсійне забезпечення для окремих категорій громадян.

Пенсійні фонди не мають права здійснювати пенсійні виплати за рахунок страхових внесків, облікованих на індивідуальних пенсійних рахунках учасників накопичувальної системи пенсійного страхування, крім випадків одноразової пенсійної виплати учаснику накопичувальної системи пенсійного страхування відповідно до статті 56 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі визнання учасника фонду інвалідом обліковані на його індивідуальному пенсійному рахунку пенсійні активи можуть бути використані на його вибір для здійснення виплати пенсії на визначений строк на умовах, передбачених цим Законом, або здійснення одноразової пенсійної виплати незалежно від суми коштів, необхідної для призначення пенсії на визначений строк.

У разі якщо заява учасника фонду про визначення пенсійного віку, що надійшла до адміністратора, складена з порушенням вимог щодо її форми та/або не містить інформації, передбаченої цим Положенням, адміністратор може відмовити в розгляді такої заяви. У разі відмови адміністратор протягом трьох робочих днів з дня реєстрації такої заяви письмово повідомляє учасника фонду про відмову із зазначенням причин відмови, про що робиться запис у журналі обліку вихідних документів.

У разі якщо учасник фонду відповідно до Закону вирішив змінити свій пенсійний вік, визначений ним у заяві учасника фонду про визначення пенсійного віку, такий учасник має подати адміністратору нову заяву учасника фонду про визначення пенсійного віку не пізніше ніж за 15 робочих днів до настання пенсійного віку, визначеного в раніше поданій заяві.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з їх недоведеності, оскільки позивачем не було надано до суду доказів, що між сторонами погоджено пенсійний вік позивача за умовами зазначеного Закону, а саме 50 років. Не зазначено 50 років як пенсійний вік і в умовах договору. А тому враховуючи, що сторони в спосіб, визначений діючим законодавством не досягли згоди щодо віку з якого може бути виплачено позивачу пенсійні внески, умовами Договору не передбачена виплата пенсійних внесків позивачу при досягненні нею 50 років, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги не ґрунтуються на діючому законодавстві, а тому відсутні підстави для їх задоволення.

Колегія апеляційного суду погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції, так як вони відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства України.

Як вбачається з наведених вище обставин, умовами укладеного між сторонами договору визначено, що учасник має право отримати пенсійні заощадження з дня досягнення ним пенсійного віку відповідно до діючого законодавства України, що регулює загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто з дня досягнення 60 років.

Положенням Банку про недержавне пенсійне забезпечення здійснюється посилання виключно на Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення», який в свою чергу передбачає право на зміну, в тому числі зменшення, визначеного пенсійного віку за заявою учасника. Проте, така заява має бути подана за встановленою чинним законодавством формою та у строк не пізніше ніж за 15 робочих днів до настання пенсійного віку.

Подана позивачем заява від 14.07.2017, виходячи із її змісту, є заявою про здійснення виплати, а не заявою про зміну пенсійного віку, до того ж вона не відповідає формі встановленій Положенням про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду та подана після досягнення позивачем 50 років, а не за 15 робочих днів як визначено нормами законодавства. За наведених обставин, слід погодитись з висновками суду першої інстанції про відсутність належного погодження між сторонами пенсійного віку - 50 років, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення заявлених позовних вимог. Доводи апеляційної скарги щодо відсутності у Законі процедури узгодження з Банком пенсійного вікувказаних висновків не спростовують, оскільки Закон передбачає певну процедуру подачі учасником заяви про зміну пенсійного віку, і право відмовити в розгляді такої заяви. Тобто фактично за умови відсутності підстав для відмови вік визначений у заяві учасником приймається адміністратором, що і становить певне погодження.

Апеляційний суд не приймає до уваги посилання сторони позивача на довідку відповідача надану в ході розгляду іншої справи, оскільки вона подана з порушенням норм процесуального закону, не вбачається здійснення її оцінки судом який її витребовував, що унеможливлює її оцінку в ході даного розгляду. До того ж наведені в ній дані не стосуються особи позивача.

Також не приймаються до уваги посилання сторони відповідача на рішення у справі за позовом ОСОБА_5, так як воно не має преюдиційного значення і обставини у справах є відмінними.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону, зібраним доказам, обставинам справи і підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.

В порядку ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки заявлені позовні вимоги та вимоги апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, то відсутні підставі для здійснення компенсації позивачеві понесених нею судових витрат.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375,381-384 ЦПК України суд апеляційної інстанції

П О С Т А Н О В И В

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 23 січня 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя-доповідач:

Судді:

Повний текст постанови складений 08.06.2018