Постанова № 7459651, 23.11.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
2-а-5075/09/2270/12
Номер документу
7459651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

№2-а-5075/09/2270/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі: головуючого судді - Савчука Р.І.

при секретарі - Святецькому О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького адміністративну справу за позовом Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області до заводу «Маяк» ДП «Новатор» с. Гвардійське Хмельницького району про звернення стягнення 381973,88 грн податкового боргу на активи платника податків та стягнення заборгованості по штрафних санкціях в сумі 1129,59 грн,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» звернути стягнення 381973,88 грн податкової заборгованості на активи заводу «Маяк» ДП «Новатор».

Вказує на те, що згідно п.п.3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань перед бюджетами всіх рівнів виключно за рішенням суду.

Станом на 31.01.2009 року відповідач має податкову заборгованість до бюджету в сумі 381973,88 грн та заборгованості по штрафних санкціях в сумі 1129,59 грн.

Представник Хмельницької МДПІ в судовому засіданні позов підтримав, просить суд його задоволити.

Відповідач позов не визнав та в його задоволенні просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Завод «Маяк» ДП «Новатор», як субєкт підприємницької діяльності юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і взяте на облік в податковому органі як платник податків, згідно довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області №195 від 20.01.1998 року.

Станом на 31.01.2009 року відповідач має податкову заборгованість до бюджету в сумі 72485,22 грн в тому числі: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів в сумі 68479,64 грн, податок на прибуток підприємств в сумі 1022,82 грн, збір за геологорозвідувальні роботи в сумі 108,04 грн, частина чистого прибутку господарських організацій в сумі 511,43 грн, інші збори за забруднення навколишнього середовища до фонду охорони навколишнього середовища в сумі 2363,29 грн, з яких по основному платежу 1583,19 грн, 760,54 грн штрафних санкцій та 19,56 грн сума пені, штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норми обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 1129,59 грн, що підтверджується картками особових рахунків, першою податковою вимогою №1/258 від 10.12.2001 року, другою податковою вимогою №2/63 від 14.01.2002 року, податковими деклараціями з податку на додану вартість, довідкою про наявність податкового боргу та рішенням №1 від 29.01.2002 року.

Згідно п.3.1.1 ст.3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

При цьому згідно п.2.3.1 ст. 2 та 1.6 ст. 1 зазначеного Закону, ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позивачу надано право здійснювати заходи з примусового стягнення податкового боргу, тобто проводити звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.

Відповідно до п.п.1.2, 1.3 ст.3 вказаного Закону передбачено, що податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” на платників податків покладено обовязок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів.

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості відповідача та вжиття заходів її стягнення.

Разом з тим не підлягають до задоволення позовні вимоги Хмельницької МДПІ в частині стягнення з відповідача пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 309488,66 грн.

Встановлено, що пеня, яка нарахована податковим органом відповідно до вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» є фінансово-правовою санкцією. Фінансово-правові санкції застосовуються в сфері фінансово-правових відносин, різновидом яких є податкові та фінансові відносини. В даному випадку нарахування позивачем відповідачу пені відповідно до вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» є функцією державного органу по контролю за господарською діяльністю субєкта господарювання, зокрема в сфері фінансових відносин і підпадає під дію Господарського кодексу України.

Згідно ч.1 ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

З огляду на правову природу пені, яка нараховується податковим органом, вона є різновидом адміністративно господарської санкції, тому на неї поширюються всі положення Господарського кодексу України.

Згідно ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом береться до уваги та обставина, що позивач нарахував пеню відповідачу за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 309488,66 грн за договором консигнації №23 за період з 21.04.1999р. по 15.03.2004 р., хоча порушення валютного законодавства за цим договором було виявлено та відображено в попередніх актах перевірки відповідача, зокрема в акті №484 від 27.11.2002р. та акті №228 від 13.06.2002р.

Отже, застосування до відповідача адміністративно-господарської санкції у вигляді пені за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.

З врахуванням вищезазначених обставин позовні вимоги Хмельницької МДПІ підлягають до часткового задоволення.

Керуючись ст.67 Конституції України, ст.ст.4,9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 1.2, 1.3, 3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 160, 161, 162, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Звернути стягнення 72485,22 грн податкового боргу на активи заводу «Маяк» ДП «Новатор» с. Гвардійське Хмельницького району (код ЄДРПОУ 14168536) на користь Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції.

Стягнути з заводу «Маяк» ДП «Новатор» 1129,59 грн заборгованості по штрафних санкціях на користь Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції.

Стягнути з заводу «Маяк» ДП «Новатор» на користь держави судовий збір в розмірі 736 грн 15 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя /підпис/ Р.І.Савчук

«Згідно з оригіналом» Суддя Р.І.Савчук

№2-а-5075/09/2270/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі: головуючого судді - Савчука Р.І.

при секретарі - Святецькому О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького адміністративну справу за позовом Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області до заводу «Маяк» ДП «Новатор» с. Гвардійське Хмельницького району про звернення стягнення 381973,88 грн податкового боргу на активи платника податків та стягнення заборгованості по штрафних санкціях в сумі 1129,59 грн,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Звернути стягнення 72485,22 грн податкового боргу на активи заводу «Маяк» ДП «Новатор» с. Гвардійське Хмельницького району (код ЄДРПОУ 14168536) на користь Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції.

Стягнути з заводу «Маяк» ДП «Новатор» 1129,59 грн заборгованості по штрафних санкціях на користь Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції.

Стягнути з заводу «Маяк» ДП «Новатор» на користь держави судовий збір в розмірі 736 грн 15 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Р.І.Савчук