Рішення № 74584838, 22.05.2018, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
369/11066/17
Номер документу
74584838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/11066/17

Провадження № 2-а/369/43/18

РІШЕННЯ

Іменем України

22.05.2018 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Усатова Д.Д.,

за участі секретаря Ярмак О.В.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах недієздатного ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Боярської міської ради Київської області, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах міста Боярка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Фізична особа-підприємець ОСОБА_4, про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування рішень.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Виконавчого комітету Боярської міської ради Київської області, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах міста Боярка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Фізична особа-підприємець ОСОБА_4, про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування рішень, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області при проведенні 24.04.2013р. конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування в частині не встановлення вимоги щодо забезпечення на міському автобусному чаршруті загального користування АДРЕСА_1 не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування м. Боярка від 24.04.2013р.. оформлене протоколом №1,визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 14.05.2013 №27/3.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що 23.06.2017 позивачка зі своїм сином ОСОБА_3, який переміщається за допомогою інвалідного візка, не змогли скористатися послугами автобусного громадського транспорту на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1, так транспортні засоби, які здійснюєть перевезення пасажирів на цьому маршруті, не пристосовані для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №310 «Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» пункт 10 доповнено реченням такого змісту: "Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на міських та приміських автобусних маршрутах загального користування не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями."

Таким чином, з 03.12.2009 організатор зобов'язаний при проведенні конкурсу встановити вимогу щодо використання на міському автобусному маршруті загального користування не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Також, згідно з п. 31 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997р. №176, (надалі - Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту) на маршрутах використовуються автобуси загального призначення, категорія та клас яких відповідають вимогам, установленим для міського, приміського, міжміського чи міжнародного транспорту, а пасажиромісткість - пасажиропотоку з урахуванням забезпечення доступу до об'єктів соціального, медичного та культурного призначення а ля осіб з обмеженими фізичними можливостями. Вимоги до структури рухомого складу визначаються організатором регулярних перевезень в умовах конкурсу.

Проте, при проведенні 24.04.2013 організатором - Виконавчим комітетом Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області не встановлювалася вимога щодо забезпечення на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1 не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

А отже, внаслідок протиправної бездіяльності Виконавчого комітету Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, пов'язаної з не встановленням вказаної вимоги порушено права інвалідів з ураженнями опорно- рухового апарату, зокрема, позивача на користування транспортними засобами, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Водночас, претендентом-перевізником Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 на конкурс з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1 що відбувся 24.04.2013р., не були запропоновані транспортні засоби, пристосовані для перевезення осіб, оскільки, у останнього такі відсутні.

У зв'язку з цим, рішення Конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування м. Боярка від 24.04.2013р., оформлене протоколом №1, яким надано право ФОП ОСОБА_5 здійснювати перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1 є на думку позивачки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, так як порушує право недієздатного інваліда першої групи з дитинства ОСОБА_3 на користування автомобільним транспортом загального користування.

Позивачка в судове засідання не зявилась з невідомих причин, про дату судового засідання повідомлена належним чином. Представник позивача надіслав на адресу суду клопотання про слухання справи у його відсутності, позов підтримав, просив задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача заперечувала щодо задоволення позову у повному обсязі, просила відмовити у його задоволенні.

Третя особа в судове засідання не з'явилась з невідомих причин, про дату судового засідання повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з того, що процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081), які є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими для організації забезпечення проведення конкурсів.

Згідно із статтею 7 цього № 2344-III забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, на районні державні адміністрації.

Частиною 1 статті 43 Закону № 2344-III встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

В силу статті 44 цього Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Рішенням Конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування м. Боярка від 24.04.2013р., оформленим протоколом №1, йому безпідставно надано право здійснювати перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1)

14.05.2013 Виконавчим комітетом Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області прийнято рішення №27/3, яким, зокрема:

-затверджено рішення конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування м.Боярка від 24.04.2013 (протокол №1 від 24.04.2013р.);

-доручено міському голові ОСОБА_6 укласти договір на виконання транспортних послуг щодо перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №3 (площа Перемоги - ЦРЛ Києво-Святошинського району Київської області) строком на п'ять років з ФОП ОСОБА_5.

14.05.2013 між Виконавчим комітетом Боярської міської ради Київської області та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 укладено договір на здійснення пасажирських перевезень на міському маршруті №3.

ОСОБА_2 вважає, що Виконавчим комітетом Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області під час організації конкурсу було протиправно не встановлено вимогу про забезпечення на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1 не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, а отже, порушено законодавчо встановлену процедуру проведення конкурсу.

Згідно із статтею 46 вищевказаного Закону № 2344-III для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 затверджений Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування (далі Порядок), яким визначена процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс). Зазначений порядок є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками (пункт 1).

Відповідно до пункту 32 Порядку №1081 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування до заяви про участь у конкурсі автомобільного перевізника додається анкета, в якій передбачаються показники, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 29 Порядку №1081 передбачено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали. Комплектність поданих документів перевіряє організатор в міру їх надходження.

Зокрема, згідно із підпунктом 8 пункту 29 Порядку № 1081 перевізник подає перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмову інформацію про їх відсутність.

При цьому, конкурсним комітетом враховано наступне: ФОП ОСОБА_5 здійснює перевезення пасажирів на міському маршруті АДРЕСА_1 з 2013 року.

Суд критично оцінює зауваження сторони відповідача, що ФОП ОСОБА_5 не виконує в повному обсязі договірні відносини, зокрема, протягом дії договорів до РДА надійшло 41 скарга Оскільки суду не надано належних та допустимих доказів стосовно даних обставин.

Як під час розгляду конкурсним комітетом поданих документів, так і під час судового розгляду спору позивач не надав належних доказів допущення порушень Порядку №1081, тому суд вважає посилання позивача безпідставними.

За змістом п. 47 Порядку №1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.

Судом встановлено, у відповідності до оскаржуваного рішення, визнано переможцем конкурсу на визначення автомобільного перевізника на приміських автобусних маршрутах загального АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_5 ,а саме більшістю голосів членів конкурсного комітету.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави вважати оскаржуване рішення про визначення переможця конкурсу протиправним.

Окремо, щодо позовних вимог про скасування розпорядчого документу про введення в дію рішення конкурсного комітету з організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування АДРЕСА_1, суд зазначає про наступне.

Судом встановлено, що 14.05.2018 між відповідачем у справі та третьою особою ФОП ОСОБА_5 було укладено договір на перевезення пасажирів на автобусному міському регулярному маршруті загального користування, згідно якого маршрутні автобуси відповідають вимогам ДНАОП 1.28-97. Як пояснила представник відповідача, було враховано вимоги щодо забезпечення маршрутних транспортних засобів для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та надані позивачем, суд доходить висновку, що мотивація, на яку посилається останній, не знайшла свого підтвердження в ході розгляду справи по суті, а відтак існують підстави лише для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області при проведенні 24.04.2013 конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування в частині не встановлення вимоги щодо забезпечення на міському автобусному маршруті загального користування АДРЕСА_1 не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

В іншій частині вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського окружного апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Д.Д.Усатов