Постанова № 74573302, 05.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
464/7093/17
Номер документу
74573302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/2026/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Пліша М.А., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Апріорі-книга» на рішення Сихівського районного суду м. Львова від 12 лютого 2018 року, головуючий суддя - Бойко О.М., ухвалене о 18:17 год. у м. Львові, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Апріорі-книга» до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2017 року позивач - ТзОВ «Апріорі-книга» звернулося із позовом в суд до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові від 04.10.2017 року №0006-вих-4411/104 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що відповідно до ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт і будівельних робіт на об»єктах що належать до І-ІІІ категорій складності, підключення об»єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Згідно фактичних обставин справи, позивачем проведено роботи відповідно до декларації про початок будівельних робіт, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові від 03.10.2016 року №ЛВ082162770768. На час проведення робіт така декларація була чинна. Відтак оскаржена постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 12 лютого 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Апріорі-книга» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що оскаржене рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт невідповідності об»єкту реконструкції проектній документації.

В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти апеляційної скарги, вважає оскаржену постанову суду законною та обґрунтованою та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, посадовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові у період з 07.09.2017 року по 20.09.2017 року проведено позапланову перевірку на об»єкті: «Реконструкція нежитлових приміщень будівлі під літерою «А-3» з розширенням за рахунок простору горища під офіс з використанням існуючих входів на вул. Ю. Дрогобича, 4 у м. Львові». Вказана перевірка проводилась на підставі направлення для проведення позапланового заходу від 30.08.2017 № 574-пп.

За результати позапланового заходу державного контролю щодо дотримання суб»єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт посадовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові складено акт № 1/574пп, яким встановлено, що будівництво реконструкція нежитлових приміщень будівлі під літерою «А-3» з розширенням за рахунок простору горища під офіс з використанням існуючих входів на вул. Ю. Дрогобича, 4 у м. Львові проводиться відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт від 03.10.2016 № ЛВ 0821627770768. Клас наслідків об»єктів будівництва-СС1. За результатами перевірки встановлено, що приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.03.2017 видані ТОВ «Апріорі-книга» та ТОВ «Ліатоп» - не виконані. Замовником будівництва ТОВ «Апріорі-книга» на об»єкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень будівлі під літерою «А-3» з розширенням за рахунок простору горища під офіс з використанням існуючих входів на вул. Ю. Дрогобича, 4 у м. Львові» - не забезпечено здійснення авторського та технічного нагляду. Об»єкт будівництва не приведено у відповідність до проектної документації. Замовником будівництва ТОВ «Апріорі-книга» здійснено самовільну надбудову одного повноцінного та мансардного поверхів над нежитловою будівлею «А-3» за адресою: м. Львів, вул. Дрогобича, 4, без відповідного документу на право виконання будівельних робіт.

Крім того, посадовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові 20.09.2017 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. У протоколі зазначено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 04.10.2017 року о 15.00 год. в приміщенні Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові. Вказаний протокол підписаний та отриманий директором ТОВ «Апріорі-книга».

На підставі акту №1/574 та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.09.2017 року начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові Цабак В.Я. винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 04.10.2017 року за №0006-вих-4911/104 та накладено штраф в розмірі 60 624 грн.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові правомірно винесено постанову про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 №208/94-ВР, Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 1 ч. 1 статті 34 цього Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об»єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об»єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об»єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об»єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Також частиною 2 статті 34 цього Закону передбачено, що зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Згідно із ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об»єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об»єктів з незначними наслідками (СС1), об»єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Крім того, частиною 6 цієї статті встановлено, що у разі якщо право на будівництво об»єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, а також у разі коригування проектної документації на виконання будівельних робіт в установленому законодавством порядку, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до частини 8 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.

Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» встановлює відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб»єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Як встановлено п. 2 ч. 2 ст. 2 цього Закону суб»єкти містобудування, які є замовниками будівництва об»єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об»єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об»єктів з незначними наслідками (СС1), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Так, матеріалами справи підтверджується, що відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт від 03.10.2016 року №ЛВ 082162770768, у розділі основні показники об»єкта будівництва зазначено у графі: «Поверховість після реконструкції в т.ч. з мансардним поверхом - 2».

Однак, під час здійснення заходів державного архітектурного контролю встановлено, що станом на 19.09.2017 року поверховість об»єкта будівництва становить не два поверхи (як це передбачено декларацією), а вже становить чотири.

Даний факт також підтверджується фотосвітлинами, що знаходяться в матеріалах справи (а.с. 58, 59).

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що позивачем порушено вимоги п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», оскільки будівельні роботи проведено без дозволу на виконання таких робіт, відтак начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові правомірно винесено постанову про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Апріорі-книга» залишити без задоволення, а рішення Сихівського районного суду м. Львова від 12 лютого 2018 року у справі №464/7093/17 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим судді М. А. Пліш В. В. Святецький

Повний текст постанови складено 11.06.2018 року.