Рішення № 74571691, 04.06.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
809/481/18
Номер документу
74571691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2018 р. справа № 809/481/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лучко О.О.

за участю секретаря Дмитрашко О. М.

за участю сторін:

представників позивача: Ридай Н.В., Калітаєвої Г.Р,

представника відповідача: Гавадзина М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ямниця"

до відповідача Державної фіскальної служби України

про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

15.03.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ямниця" (далі ТзОВ «Ямниця») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі ДФС України) про визнання протиправними і скасування рішень комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, за №11054/41519766 від 30.01.2018, за №110855/41519766 від 30.01.2018, за №11056/41519766 від 30.01.2018 та зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні №9 від 09.12.2018, №7 від 07.12.2017, №21 від 12.12.2017.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 призначено справу до судового розгляду у судовому засідання з повідомленням сторін.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, суду пояснили, що ДФС України 30.01.2018 прийняті рішення №11054/41519766, №11055/41519766 та №11056/41519766, якими підприємству відмовлено в реєстрації податкових накладних №7 від 07.12.2017, №9 від 09.12.2017 та №21 від12.12.2017. Вважають оспорювані рішення протиправними, такими, що підлягають скасуванню, оскільки в порушення вимог пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. ПК України контролюючим органом в квитанціях, складених за результатами прийняття податкових накладних не вказано конкретного критерію (критеріїв) оцінки ступеня ризиків, крім того, позивачем надано документи, які підтвердили проведення господарських операцій з контрагентами. На підставі наведеного просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, яке надійшло на адресу суду 11.04.2018 (а.с.46-52). Суду пояснив, що позивачем сформовано та подано на реєстрацію податкові накладні, реєстрація яких контролюючим органом була зупинена із пропозицією подати додаткові документи чи пояснення, достатні для проведення такої реєстрації. Підставою для прийняття спірних рішень слугувала невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0401(молоко та вершки, не згущені та без додавання цукру чи інших підсолоджу вальних речовин), 0102 (велика рогата худоба, жива). Щодо податкових накладних №7 від 07.12.2017 та №9 від 09.12.2017 зазначив, що позивачем не додано документів, які підтверджують якість вказаної продукції, сертифікатів відповідності, результатів лабораторних досліджень, ветеринарної довідки або свідоцтва за Ф№2, спеціалізованої товарної накладної №Ф-1 ТН (МС), товаро-транспортної накладної №Ф-1 ТН, документів щодо проведення завантаження товару та опломбування, обов'язкова наявність яких передбачена договором та встановлена законодавством. Крім того, позивачем не надано підтвердження наявності у нього великої рогатої худоби, відповідних фондів щодо її утримання та обслуговування. Щодо податкової накладної №21 від 12.12.2017 то позивачем не додано документів, які підтверджують проведення оплати за поставлений товар. Вважає, що рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за №551921/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №7 від 07.12.2017, за №551922/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №9 від 09.12.2017 та за №551923/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №21 від 12.12.2017 є правомірними, прийнятими контролюючим органом у відповідності до вимог законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України, заслухавши представників сторін, дослідивши подані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТзОВ «Ямниця» взяте на облік Тисменицькою ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.10-11).

Між ТзОВ «Ямниця» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» (далі ТзОВ «Молочна компанія «Галичина») укладено договір поставки №30/11-17 від 30.11.2017, згідно з яким ТзОВ «Ямниця» поставило ТзОВ «Молочна компанія «Галичина» молочну сировину (а.с.15-16).

Відповідно до специфікації вартості товару до договору №30/11-17 від 30.11.2017, ТзОВ «Ямниця» є постачальником: корови молочної вагою 388 кг, вартістю 32 грн./кг, корови молочної вагою 408 кг, вартістю 23 грн./кг, корови молочної вагою 388 кг, вартістю 30 грн./кг та бичка молочного вагою 21 кг, вартістю 23 грн./кг (а.с.77).

На виконання умов договору 30.11.2018 сторонами прийнято протокол погодження ціни (а.с.17).

Реалізація продукції оформлена втому числі на підставі видаткових накладних №24 щодо реалізації молока вагою 7774 кг від 07.12.2017 на суму 74720,10 грн. та №26 від 09.12.2017 щодо реалізації молока вагою 7450 кг на суму 80207,90 грн. (а.с.18-19).

За результатами проведеної господарської операції позивачем сформовано та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №7 від 07.12.2017 (а.с.20) та №9 від 09.12.2017 (а.с.21).

27.12.2017 ДФС України сформовано квитанцію, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №7 від 07.12.2017 зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0401. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення (а.с.22).

28.12.2017 ДФС України сформовано квитанцію, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №9 від 09.12.2017 зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0401. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення (а.с.23).

Для підтвердження проведеної господарської операції ТзОВ «Ямниця» 29.12.2017 складено та подано Повідомлення №1 (а.с.24) щодо податкової накладної №7 від 07.12.2018 та Повідомлення №2 (а.с.25) щодо податкової накладної №9 від 09.12.2018 про надання документів для підтвердження реальності здійснення операцій.

До Повідомлення №1 позивачем додано видаткову накладну №24 від 07.12.2017, виписану ТОВ «Ямниця» для ТОВ «Молочна компанія «Галичина» щодо постачання молока в кількості 7774 кг на загальну суму 74720,10 грн. на виконання договору №30/11-17 від 30.11.2017.

До Повідомлення №2 позивачем додано видаткову накладну №26 від 09.12.2017, виписану ТОВ «Ямниця» для ТОВ «Молочна компанія «Галичина» щодо постачання молока в кількості 7450 кг на загальну суму 80207,90 грн. на виконання договору №30/11-17 від30.11.2017, та копію зазначеного договору.

Також до повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН\РК позивачем 29.12.2017 подано відповідачу пояснювальні записки за№4 з випискою по рахунку ТОВ «Ямниця» за 22.12.2017 щодо отримання від ТОВ «Молочна компанія «Галичина» коштів у розмірі 100000,00 грн. (а.с.26) та за №5 з випискою по рахунку ТОВ «Ямниця» за 21.12.2017 щодо отримання від ТОВ «Молочна компанія «Галичина» коштів у розмірі 80000,00 грн. (а.с.27).

Крім того, між ТзОВ «Ямниця» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» (далі ТзОВ «Молочна компанія «Галичина») укладено договір про реалізацію великої рогатої худоби у живій вазі №01/12-17 від 01.12.2017 (а.с.28-29).

Реалізація продукції оформлена в тому числі на підставі видаткової накладної №3 від 12.12.2017 щодо реалізації живої великої рогатої худоби (корова молочна на відгодівлі, бичок молочний) на суму 33923,00 грн.(а.с.30).

За результатами проведеної господарської операції позивачем сформовано та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21 від 12.12.2017 (а.с.31).

28.12.2017 ДФС України сформовано квитанцію, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №21 від 12.12.2017 зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0102. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення (а.с.32).

Для підтвердження проведеної господарської операції ТзОВ «Ямниця» 29.12.2017 складено та подано Повідомлення №3 (а.с.33) щодо податкової накладної №21 від 12.12.2018 про надання документів для підтвердження реальності здійснення операцій.

До Повідомлення №3 позивачем додано видаткову накладну №3 від 12.12.2017 щодо постачання корови молочної на відгодівлі вагою 388, 408, 388 кг та бичка молочного вагою 21кг на загальну суму 33923 грн. та копію договору №01/12-17 від 01.12.2017, укладеного між ТОВ «Ямниця» та ПАТ «Івано-Франківський м'ясокомбінат».

Також до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН\РК позивачем 29.12.2017 подано відповідачу пояснювальну записку за №6 (а.с.34).

Комісія Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.01.2018 прийняла рішення №551921/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №7 від 07.12.2017, рішення №551922/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №9 від 09.12.2017 та рішення №551923/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №21 від 12.12.2017. Підставою для такої відмови слугував висновок відповідача про надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.53-55).

15.01.2018 позивачем подано скаргу Голові ДФС України на вищевказані рішення ДФС про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач у скарзі зазначив, що повідомлення про реєстрацію чи відмову у реєстрації податкових накладних підприємство не отримувало. Тому, оскільки термін розгляду повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій складає 5 днів, позивач приймає до уваги те, що по податкових накладних за №7 від 07.12.2017, за №9 від 09.12.2017 та за №21 від 12.12.2017 прийнято рішення про відмову у їх реєстрації. Позивач просив скасувати рішення про відмову у реєстрації, а також зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних ДФС України.

На підтвердження реальності здійснених операцій, ТзОВ «Ямниця» додано до скарги копії банківських виписок від 21.12.2017 та 22.12.2017 (а.с.38-39) та витяг оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за грудень 2017 (а.с.40).

Комісією ДФС з питань розгляду скарг 30.01.2018 прийнято рішення №11054/41519766 по податковій накладній №9 від 09.12.2017, рішення №11055/41519766 по податковій накладній №7 від 07.12.2017 та рішення №11056/41519766 по податковій накладній №21 від 12.12.2017, якими залишено скарги позивача без задоволення та рішення комісії ДФС без змін (а.с.11-13).

Не погодившись з вказаними рішеннями комісії ДФС України за №11054/41519766 від 30.01.2018, за №110855/41519766 від 30.01.2018, за №11056/41519766 від 30.01.2018, позивач оскаржив їх у судовому порядку.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативного регулювання спірних правовідносин.

В п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації податкових накладних) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно із п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

За приписами п.74.2 ст.74 ПК України (в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

На виконання вказаних норм постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, згідно з пунктом 12 якого після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Крім того, на виконання вказаних приписів наказом Міністерства фінансів України N 567 від 13.06.2017 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з яким оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) (п.1 та п.2 даних Критеріїв).

Відповідно до п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС, зокрема, за таким критерієм: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України N 567від 13.06.2017, у розрізі п.п.1 п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачає: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

В п.п. 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної /розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Судом встановлено, що на виконання вищевказаних норм законодавства на підставі операцій по поставці молочної сировини позивачем сформовано та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №7 від 07.12.2017 та №9 від 09.12.2017, однак їх реєстрація була зупинена, оскільки ПН/РК відповідали критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та чинних на момент виникнення відповідних правовідносин. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0401. По податковій накладній за №21 від 12.12.2017 (по операції поставки великої рогатої худоби) реєстрація також була зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0102. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення(а.с.22-23, 32).

Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що після отримання позивачем квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних із пропозицією надання додаткових документів, ТзОВ «Ямниця» надіслало пояснення за №4, №5 та №6 від 29.12.2017 (а.с.26-27 та 34), в яких зазначило, що основними видами економічної діяльності позивача є розведення великої рогатої худоби молочних порід, розведення інших тварин та виробництво м'яса. Для ведення своєї діяльності ТОВ «Ямниця» має в достатній кількості основних засобів та ВРХ, в тому числі корів - 381 гол. Крім того, позивач надав ряд документів: договорів, додатків до них, видаткових накладних, оборотно-сальдову відомість тощо.

Однак, Комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09 січня 2018 прийняла рішення №551921/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №7 від 07.12.2017, рішення №551922/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №9 від 09.12.2017 та рішення №551923/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №21 від 12.12.2017.

Підставою для такої відмови слугував висновок відповідача про надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, 15.01.2018 позивачем подано скаргу Голові ДФС України на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по податкових накладних за №7 від 07.12.2017, за №9 від 09.12.2017 та за №21 від 12.12.2017. Позивач просив скасувати рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, а також зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних ДФС України.

Комісією ДФС України з питань розгляду скарг 30.01.2018 прийнято оскаржувані рішення №11054/41519766 по податковій накладній №9 від 09.12.2017, рішення №11055/41519766 по податковій накладній №7 від 07.12.2017 та рішення №11056/41519766 по податковій накладній №21 від 12.12.2017, якими скарги позивача залишено без задоволення, а рішення комісії ДФС без змін (а.с.11-13).

Стосовно позовної вимоги щодо визнання протиправними і скасування рішень комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за №11054/41519766 від 30.01.2018, за №110855/41519766 від 30.01.2018, за №11056/41519766 від 30.01.2018, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

09.01.2018 Комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення №551921/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №7 від 07.12.2017, рішення №551922/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №9 від 09.12.2017 та рішення №551923/41519766 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №21 від 12.12.2017.

15.01.2018 позивач оскаржив дані рішення в адміністративному порядку.

30.01.2018 Комісією з питань розгляду скарг за результатами розгляду скарг позивача від 15.01.2018 прийнято рішення №11054/41519766, №11055/41519766 та №11056/41519766, якими скарги позивача залишено без задоволення та рішення комісії ДФС без змін.

Водночас суд враховує те, що предметом позову ТзОВ «Ямниця» є оскарження рішень комісії ДФС від 30 січня 2018 року №11054/41519766, №11055/41519766 та №11056/41519766, які позивач назвав рішеннями Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, хоча ці рішення є рішеннями Комісії з питань розгляду скарг.

Відтак, у судовому засіданні з метою уточнення позовних вимог ТзОВ «Ямниця» суд з'ясував у представників позивача, що ними оскаржуються саме рішення Комісії з питань розгляду скарг від 30.01.2018 за №11054/41519766, №11055/41519766 та №11056/41519766.

З цього приводу суд зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права, оскільки належним способом захисту порушеного права буде звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №551921/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №7 від 07.12.2017, №551922/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №9 від 09.12.2017 та №551923/41519766 від 09.01.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №21 від 12.12.2017.

Таким чином, поновлюючи порушене право, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити лише такі дії, які передбачені законом.

Суд з урахуванням наведеного вище дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту в частині позовних вимог визнання протиправними на скасування про рішень комісії з питань розгляду скарг від 30.01.2018 за №11054/41519766, №11055/41519766 та №11056/41519766, у такий спосіб за своїм змістом не відповідає визначеному законом способу захисту порушеного права, оскільки суперечить вищевказаному підходу.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні за №9 від 09.12.2018, за №7 від 07.12.2017, за №21 від 12.12.2017, то вказана позовна вимога не підлягає задоволенню, так як є передчасною, оскільки щодо реєстрації вказаних податкових накладних Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №551921/41519766, №551922/41519766, №551923/41519766 від 09.01.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних №7 від 07.12.2017, №9 від 09.12.2017 та №21 від 12.12.2017 і вказані рішення позивачем не оскаржені в судовому порядку.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Ямниця" та про присудження судових витрат позивачу.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ямниця" (код ЄДРПОУ 41519766, с.Ямниця, Тименицький район, Івано-Франківська область, 77422).

Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м.Київ, 04655);

Суддя Лучко О.О.

Рішення в повному обсязі складене 11 червня 2018 р.