
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/1306/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Матвеєва В.К.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідачів Гузюк А.М., Горай А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2017 перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням зміненого посадового окладу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 від 28.12.2016 № 1036 і довідки заступника ліквідаційної комісії №108/03/3450 від 14.12.2017 та виплатити різницю в недотриманій з 01.01.2017 пенсії та виплачувати перераховану йому пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 01.01.2017 набув право на перерахунок пенсії, внаслідок підвищення посадових окладів осіб установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів, у зв'язку з чим звернувся до Головного управління Пенсійного фонду з вимогою про здійснення вказаного перерахунку, однак отримав відмову, викладену у листі №Б-979 від 22.02.2018, яка мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України не затверджено порядок перерахунку пенсії для осіб, які звільнені з органів Державного департаменту України з питань виконання покарань, зокрема Державна установа «Бердичівський виправний центр (№108)» не наділена повноваженнями щодо формування довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно і перерахунок пенсії не може бути здійснено на підставі такої довідки.
Ухвалою судді від 20.03.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено строк відповідачу для подання відзиву.
06.04.2018 до суду надійшов відзив №4531 від 03.04.2018 (а.с.23-27). Правова позиція відповідача щодо спірних правовідносин обґрунтована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не може здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №108/03-3450 від 14.12.2017, оскільки вона не містить необхідної інформації та видана не уповноваженим органом, а у Пенсійного фонду відсутні повноваження щодо самостійного визначення видів та розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вказані перерахунку здійснюються лише на підставі довідок, виданих уповноваженими на те органами. Крім того, вказано, що після надходження до Головного управління Пенсійного фонду у Житомирській області довідки про грошове забезпечення з якого здійснюється перерахунок пенсії оформленої у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 перерахунок пенсії позивачу буде здійснено автоматично, без будь-яких звернень пенсіонера.
19.04.2018 суд ухвалив призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 22.05.2018.
22.05.2018 розгляд справи відкладено на 06.06.2018, у зв'язку із необхідністю отримання додаткових доказів у справі.
Позивач та його представник у судовому засідання просили позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених в адміністративному позові та письмових доказів, які містяться в матеріалах справи.
Представники відповідачів просили відмовити у задоволені позовних вимог та прийняти обґрунтування викладені у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, пояснення сторін та письмові докази у справі, суд встановив наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до наказу № 127о/с від 30.09.2011 начальника управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Житомирській області (по особовому складу) звільнено у відставку за п.65 «б» (через хворобу) зі служби, в той же день позивача виключено зі списків особового складу та знято зі всіх видів забезпечення.
На даний час позивач є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України та з 01.10.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
08.12.2017 позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії на підставі довідки № 108/03-3450 від 14.12.2017 наданої начальником сектору по роботі з персоналом Державної установи «Бердичівський виправний центр (108)».
Однак, отримав відмову у здійснені такого перерахунку пенсії, оскільки форма та зміст доданої позивачем довідки №108/03/3450 від 14.12.2017 до заяви про перерахунок пенсії від 08.12.2017, суперечить вимогам Порядку №45.
Позивач вважаючи порушеними свої права на соціальний захист звернувся до суду за їх відновленням.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до ст. 63 вказаного Закону, усі призначені за цим Законом Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закон №2262-XII).
Відтак, постановою № 1036, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної пенітенціарної служби, у тому числі на посаді, на якій працював позивач (чинної на момент виникнення спірних правовідносин, далі - постанова №1036).
Частиною 3 ст. 51 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.01.17, тобто з дати набрання чинності постанови № 1036, якою підвищено посадові оклади, зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної пенітенціарної служби.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин далі - Порядок №45) та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" .
Відповідно до п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку, передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно зі положеннями п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, Порядком №45 встановлено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- державні органи повідомляють Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Порядку № 45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Порядку № 45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Порядку № 45).
Поряд з цим, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №3-1), який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII.
Отже, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
З матеріалів справи вбачається, що довідка для перерахунку пенсії була видана позивачу державною установою «Бердичівський виправний центр (№108)», яка містила відомості лише про посадовий оклад посади помічника начальника установи (з питань залучення засуджених до праці та трудової адаптації), який передбачений на 01.01.2017 відповідно до штату затвердженого наказом Міністерства юстиції України №1883/к від 19.05.2017 "Про затвердження структури та штату державної установи «Бердичівський виправний центр (№108)".
Натомість, відповідно до п.5 порядку №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання щомісячні надбавки, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості).
Аналіз наведених норм, дає підстави вважати, що форма довідки для перерахунку пенсії встановлена Порядком №45 (додатком 2) та має містити відомості про грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, підвищення грошового забезпечення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби надбавка за безперервну службу, інші додаткові види та премія.
Крім того, Міністерством юстиції України визначено, що уповноваженим структурним підрозділом, який наділений правом щодо формування довідки позивачу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії являється Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних виконань та пробації Міністерства юстиції.
Отже, вказана довідка для перерахунку пенсії має бути видана уповноваженим на те органом та містити повну фактичну інформацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 станом на 01.01.2017, з дати виникнення права на перерахунок пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Доводи позивача, що орган Пенсійного фонду мав інформацію про розмір грошового забезпечення позивача (посадовий оклад 1750 грн) для обчислення пенсії, суд вважає безпідставними, оскільки така інформація вказана у довідці довільної форми, натомість для безпосереднього перерахунку пенсії має бути довідка, видана у відповідності до Порядку №45.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.05.2018 (справа №362/5993/16-а ).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області доведено правомірність своїх дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 на підставі довідки №108/03-3450 від 14.12.2017, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов
Повне судове рішення складене 11 червня 2018 року