
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 р. Справа№805/785/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника позивача Борозенцева С.В., представника відповідача Ярової С.Е., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Макіївський завод металевих конструкцій" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Макіївський завод металевих конструкцій" (ідентифікаційник код 01412265, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця О.Сибірцева, будинок 3), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем неправомірно прийнято рішення від 14.11.2017 №0002984210 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску відносно платника податків з огляду на те, що підприємство в силу приписів п.9-4 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільнено від виконання своїх обов'язків визначених ч.2 ст.6 цього закону, при цьому відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції не застосовуються. Просив визнати протиправним та скасувати рішення від 14.11.2017 №0002984210.
14 лютого 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання.
05 березня 2018 року до суду надійшов відзив, в якому зазначено, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ втратив чинність, оскільки у Законі № 2464-VІ його виключено. Отже, позивач не звільнений від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
19 березня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Макіївський завод металевих конструкцій" та Головне управління ДФС у Донецькій області провести звірку взаємних розрахунків зі сплати єдиного внеску за період з 21 січня 2014 року по 19 жовтня 2017 року; провадження у справі зупинено.
18 квітня 2018 року поновлено провадження у справі.
05 червня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 05 червня 2018 року.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Макіївський завод металевих конструкцій» (ідентифікаційний код 01412265, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця О.Сибірцева, будинок 3) юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом 22.12.1997.
14 листопада 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.01.2014 до 12.09.2016 у розмірі 10% - 93449,49 грн., за період з 21.02.2015 до 19.10.2017 у розмірі 20% - 134855,92 грн. та нарахувати пеню у розмірі 135791,46 грн.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається нарахування штрафу у розмірі 10% за період з 21.01.2014 до 12.09.2016, за період з 21.02.2015 до 19.10.2017 у розмірі 20%.
Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов'язання зі сплати страхових внесків.
21 грудня 2017 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги №31003/6/99-99-11-02-02-25 в якому зазначено, що скаржником належним чином не виконувались норми ст.9 Закону №2464 в частині своєчасної сплати єдиного внеску за грудень 2013 року, січень листопад 2014 року, січень, березень, квітень, червень - грудень 2015 року, січень - грудень 2016 року, січень - серпень 2017 року, у зв'язку з чим рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Щодо нарахування штрафних санкцій на недоїмку, яка виникла у період з січня 2014 по жовтень 2014 року суд зазначає наступне.
На виконання вимог ували від 19.03.2018 між ПАТ "Макіївський завод металевих конструкцій" та Покровською ОДПІ проведено звірку взаємних розрахунків.
Згідно акту №69-07 від 18.04.2018 позитивне сальдо на 01.01.2014 складає 78769,03 грн., нараховано сум зобов'язань (основні платежі та штрафні санкції) - 3782825,42 грн., сплачено - 3594323,95 грн., від'ємне значення на 31.12.2014 - 109732,44 грн. Розбіжності відсутні.
Судом встановлено, що в обліковій картці платника податків датою - 20.02.2014 зараховано до сплати 836290,75 грн., однак в довідці ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» від 16.02.2018 №105-15/18 та у деталізованій виписці банку зазначена сплата єдиного внеску часткам протягом січня - лютого 2014 року.
Таким чином, суд приймає посилання позивача на відсутність недоїмки в період з 20.01.2014 по 20.02.2014 з причини невідображенням в розрахунках ЄСВ у даних електронного кабінету платника податків ПАТ "Макіївський завод металевих конструкцій" сум, які були сплачені в період з 13.01.2014 по 19.02.2014.
Згідно акту №245-07 від 18.04.2018 від'ємне сальдо на 01.01.2015 складає 109732,44 грн., в нарахуваннях існують розбіжності, сплачено сум податку - 8792,67 грн.
Згідно акту №2233-07 від 18.04.2018 у від'ємному сальдо розрахунків на 01.01.2016 існують розбіжності, нараховано сум зобов'язань (основні платежі та штрафні санкції) - 203466,54 грн., сплачено сум податку - 239833,77 грн.
Згідно акту №955-07 від 18.04.2018 у від'ємному сальдо розрахунків на 01.01.2017 існують розбіжності, нараховано сум зобов'язань (основні платежі та штрафні санкції) - 442940,01 грн., сплачено сум податку - 629585,12 грн.
Отже, враховуючи відсутню розбіжність зі сплати єдиного внеску за період січень 2014 року - жовтень 2014 року, та невірне відображення в розрахунках ЄСВ у період з 20.01.2014 по 20.02.2014 сплату єдиного внеску, суд дійшов висновку щодо неправомірного нарахування штрафний санкцій у цей період.
Щодо застосування відповідальності в інший період суд зазначає наступне.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Місто Бахмут Донецької області, на території якого розташована Бахмутська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
Також, слід зазначити, що місто Макіївка (місце первинної реєстрації платника податків де він здійснював господарську діяльність) віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, у зв'язку з чим спірне рішення підлягає скасуванню.
Разом з цим, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, чим спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.
За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Публічного акціонерного товариства "Макіївський завод металевих конструкцій" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення до Головного управління ДФС у Донецькій області від 14 листопада 2017 року №0002984210.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Публічного акціонерного товариства "Макіївський завод металевих конструкцій" судовий збір у розмірі 5461 (п'ять тисяч чотириста шістдесят одна) грн. 45 грн.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду складено 11 червня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.