
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/687/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Тимофєєвої І.В.,
представника відповідача Березної Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» (далі - позивач, ТзОВ «Стелла Пак Україна») звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Волинській обл.) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207 в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у Волинській обл. 07.11.2017 року проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік, про що складено акт від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762. В акті перевірки викладено висновки щодо порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині несвоєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ДРПН). На підставі вказаного акту перевірки відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207, яким на підставі статті 120-1 ПК України до позивача були застосовані штрафні санкції на загальну суму штрафу 50326,15 грн. ТзОВ «Стелла Пак Україна» вважає, що податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207 в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн. є необґрунтованим, прийнятим з порушенням вимог ПК України, оскільки в переліку податкових накладних присутні такі, що помилково надіслані на реєстрацію у зв'язку зі збоями у програмі формування та подання податкової звітності «М.Е.Dос», що призвело до помилкового формування та подання на реєстрацію декількох податкових накладних по одних і тих же господарських операціях. Крім того, реєстрація вказаних накладних зупинена. Позивач вказує на відсутність у відповідача правових підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у зв'язку з чим підприємство просить оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн. визнати протиправним та скасувати.
Представник відповідача в поданому відзиві на позов (том 2, а.с.184-189) позовні вимоги ТзОВ «Стелла Пак Україна» не визнала, посилаючись на те, що камеральною перевіркою встановлено порушення в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄДРП, зокрема, порушено терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків на загальну суму ПДВ 313579,12 грн. Податковим органом проведено аналіз даних ЄРПН та встановлено, що позивач у липні 2017 із затримкою надсилав на реєстрацію податкові накладні повторно (з порушенням встановленого терміну для реєстрації (15.08.2017), реєстрація яких зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Документів на розблокування вказаних податкових накладних позивач у відповідності до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, не надавав. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКГ ЗЕД: 3920, 5607, 6307, 7323, 7607, 9603 при визначенні розміру штрафної санкції по вищевказаних податкових накладних за порушення терміну реєстрації в ЄДРПН, період зупинення не враховано. Враховуючи, що зупинення відбулося з причини невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКГ ЗЕД: 3920, 5607, 6307, 7323, 7607, 9603, ТзОВ «Стелла Пак Україна» необхідно було скористатись нормами статті 192 ПК України. Крім того, відповідно до журналу прийому, що міститься в АІС «Архів електронної звітності» встановлено, що платником здійснено 30.10.2017 спробу реєстрації розрахунків коригування до вказаних накладних, які за інформацією платника є помилковими. Станом на 24.04.2017 розрахунки коригування до помилкових накладних не зареєстровані. Звертає увагу суду, що законодавчо не передбачено інших випадків щодо не застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄДРН. Крім того, під час камеральної перевірки аналіз достовірності сформованих платником показників не здійснюється. Своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків може бути перевірена контролюючим органом в разі здійснення документальних перевірок в порядку, передбаченому статтями 77, 78 ПК України. Просить податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207 залишити без змін.
У поданій до суду відповіді на відзив від 04.05.2018 №46 (том 2, а.с.192-194) представник позивача зазначив, що твердження представника відповідача суперечать ПК України. Так, зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 130246 грн., по яких застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію в сумі 22050,34 грн., який товариством не оскаржується та сума якого сплачена до бюджету. А податкові накладні на загальну суму ПДВ 183333,33 грн. помилково надіслані для реєстрації і не зареєстровані, але саме по цих накладних нараховані штрафні санкції в сумі 28275,81 грн. і в цій частині позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207. Вважає, що штрафні санкції не можуть застосовуватись до неіснуючих податкових накладних. Надсилання документів на розблокування вказаних податкових накладних не відбувалося, оскільки вони є помилково надіслані, по них не визначаються податкові зобов'язання продавця і податковий кредит покупця.
Представник відповідача 10.05.2018 подав заперечення на відповідь на відзив (том 2, а.с.198-200), де вказує, що позивачем не вжито жодних заходів щодо розблокування даних податкових накладних. Крім того, витяг з бази даних реєстру податкових накладних підтверджує, що станом на 10.05.2018 реєстрація накладних, які зазначені позивачем як «помилкові», зупинена. Позивачем не було надано копій необхідних документів, що підтверджують вчинення господарських операцій, визначених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. Вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив, та просила позов задовольнити. Додатково зазначила, що під час проведення камеральної перевірки посадовими особами первинні документи, на підставі яких було винесено податкові накладні, не перевірялися та не досліджувалися, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог товариства з підстав, викладених у відзиві та запереченні на відповідь на відзив, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській обл. проведено перевірку ТзОВ «Стелла Пак Україна» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік, про що складено акт від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762 (том 1, а.с.16-21).
Згідно із висновками вказаного акта перевірки позивачем порушено пункт 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погодившись з висновками, викладеними контролюючим органом у акті перевірки від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762, ТзОВ «Стелла Пак Україна» подало свої заперечення від 29.11.2017 №159 (том 1, а.с.23-27), за результатами розгляду яких було надано відповідь від 08.12.2017 №12815/10/03-20-07-13 про розгляд заперечення, в якій зазначено, що висновки акта камеральної перевірки від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762 є правомірними та такими, що відповідають нормам діючого законодавства (том 1, а.с.28-33).
На підставі акту перевірки від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762 за даними ЄРПН за звітний період 07.2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України, та згідно зі статтею 120-1 ПК України контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207, яким за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 124088,57 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 20408,84 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 189298,74 грн. - штраф у розмірі 20% у сумі 37859,77 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 191,81 грн. - штраф у розмірі 30% у сумі 57,54 грн. Загальна сума штрафу становить 50326,15 грн. (том 1, а.с.34).
Позивач оскаржив дане податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн. до ДФС України, яка своїм рішенням від 13.03.2018 №8615/6/99-99-11-032-01-25 про результати розгляду скарги залишила без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 №0095511207, а скаргу - без задоволення (том 1, а.с.36-37).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 185.1. статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Згідно з пунктом 187.1. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Приписами пункту 188.1. статті 188 ПК України встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Пунктом 201.1. статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.7. статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При цьому в пункті 201.10. статті 201 ПК України зазначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
У пункті 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, якщо податкова накладна не зареєстрована у ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, а саме з настанням однієї із подій: або зарахування коштів на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг або відвантаження поставленого товару, то до платника податків застосовуються штрафні санкції.
Як встановлено судом та підтверджується актом перевірки від 07.11.2017 №12787/03-20/12-01/33559762, в липні 2017 по господарських операціях з постачання позивачем були сформовані податкові накладні та подані на реєстрацію до ЄРПН з порушенням граничних строків.
З матеріалів справи слідує, що позивач погодився з висновком контролюючого органу щодо несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних на суму ПДВ 130246 грн. та застосованим штрафом в сумі 22050,34 грн., який останнім сплачений, що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 27.12.2017 №1815 (том 1, а.с.38).
Разом з тим, позивач зазначає, що у зв'язку зі збоями у програмі формування та подання податкової звітності «М.Е.Dос» ТзОВ «Стелла Пак Україна» помилково сформувало та надіслало до ЄРПН такі податкові накладні: від 18.07.2017 №№203, 214, 197, 202, 213, 205, 215, 204, 210, 218, 276, 245, 253, 201, 212, 206, 216; від 25.07.2017 №№207, 241, 255, 209, 243, 257, 208, 242, 256; від 17.07.2017 №№200, 211, 192, 199, 193, 190, 196, 187; від 24.07.2017 №№205, 234, 206, 235, 204, 233; від 20.07.2017 №226; від 12.07.2017 №183; від 13.07.2017 №№184, 198, 187, 188; від 31.07.2017 №№211, 264, 265, 266; від 27.07.2017 №№210, 249, 254 на загальну суму ПДВ 183333,33 грн. (том 1, а.с.39-121)
З квитанцій до податкових накладних вбачається, що реєстрація вищезазначених податкових накладних зупинена (том 3, а.с.3-59), що також підтверджується витягом з бази даних реєстрації податкових накладних (том 2, а.с.201-202).
Тобто, як на момент прийняття рішення про застосування до позивача штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, так і на момент розгляду справи судом вищевказані податкові накладні в ЄРПН не зареєстровані.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Поміж тим, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Наведені норми податкового законодавства дають підстави дійти висновку про те, що штрафні санкції можуть бути застосовані тільки за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Якщо ж в реєстрації податкової накладної відмовлено, то штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної не застосовуються.
В даному випадку відбулася лише подача податкових накладних на реєстрацію, проте факт реєстрації ще не відбувся, оскільки кінцевого рішення про реєстрацію чи відмову у реєстрації вищеперерахованих податкових накладних не прийнято, а тому застосування штрафних санкцій до ТзОВ «Стелла Пак Україна» є передчасним.
Отже, в супереч вимог ПК України, ГУ ДФС у Волинській обл. безпідставно застосовано до позивача штраф у сумі 28275,81 грн. за затримку реєстрації податкових накладних від 18.07.2017 №№203, 214, 197, 202, 213, 205, 215, 204, 210, 218, 276, 245, 253, 201, 212, 206, 216; від 25.07.2017 №№207, 241, 255, 209, 243, 257, 208, 242, 256; від 17.07.2017 №№200, 211, 192, 199, 193, 190, 196, 187; від 24.07.2017 №№205, 234, 206, 235, 204, 233; від 20.07.2017 №226; від 12.07.2017 №183; від 13.07.2017 №№184,198,187,188; від 31.07.2017 №№211, 264, 265, 266; від 27.07.2017 №№210, 249, 254, які фактично в ЄРПН не зареєстровані, оскільки реєстрація таких накладних зупинена (том 1 а.с.39-121).
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про неправомірне застосування до товариства штрафу в сумі 28275,81 грн., а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача в цій частині слід визнати протиправним та скасувати.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області на користь ТзОВ «Стелла Пак Україна» слід стягнути судовий збір в сумі 1762,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 11.04.2018 №456 (а.с.2).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 13.12.2017 №0095511207 в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» (43018, м.Луцьк, вул.Потебні, 52а) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, м.Луцьк, Київський майдан, 4) сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Повне судове рішення складено 11 червня 2018 року.