
Номер провадження: 33/785/796/18
Номер справи місцевого суду: 501/770/18
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
Доповідач Джулай О. Б.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2018 року м. Одеса
Апеляційний суд Одеської області в складі:
головуючий суддя Джулай О.Б.,
розглянувши апеляційну скаргу прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області ОСОБА_2 на постанову судді Іллічівського міського суду Одеської області, від 10 травня 2018 року
встановив:
оскарженою постановою закрито адміністративне провадження відносно
ОСОБА_3, 19 серпня 1977 року
народження, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв’язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, будучи заступником начальника служби БДР ДП «МТП «Чорноморськ», на виконання вимог законодавства був зобов’язаний подати електронну декларацію до Реєстру НАЗК не пізніше дня звільнення - 22.09.2017 року, проте в порушення вимог ст. 45 Закону «Про запобігання корупції» та Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №3, від 11.08.2016 року, несвоєчасно подав електронну декларацію перед звільненням, а саме 25.12.2017 року.
Прокурор Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області ОСОБА_2 звернувся до апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій вказує на те, що оскаржена постанова судді є необґрунтованою, наводить відповідні доводи, у зв’язку з чим просить скасувати постанову Іллічівського міського суду Одеської області, від 10 травня 2018 року і постановити нову постанову, якою притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Вивчивши доводи апеляційної скарги та матеріали судової справи, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає поверненню прокурору, виходячи з таких підстав.
Положення ч. 2 ст. 7, ч. 3 ст. 8 КУпАП визначають, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності та ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 287 КУпАП, постанова судді, у справі про адміністративне правопорушення, може бути оскаржена у порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Такий порядок встановлений ч. 2 ст. 294 КУпАП (підпунктом 2 пункту 5 розділу XII Закону України №1697- VII, від 14.10.2014 року, який набрав чинності 26.10.2014 року), яка є спеціальною нормою і згідно з якою, постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена: особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності; її законним представником; захисником; потерпілим та його представником. При цьому, прокурора, як суб’єкта оскарження, було виключено із зазначеної норми закону (Закон України №1697- VII від 14.10.2014 року).
Наведений перелік осіб, яким надано право на оскарження постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, є вичерпним та поширеному тлумаченню не підлягає.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором лише у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Згідно з ч. 5 ст. 7 КУпАП прокурор здійснює нагляд за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Положення ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 287 КУпАП (із змінами, внесеними Законом України №1697-VII від 14.10.2014 року) кореспондують з положенням Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими, однією із функцій прокуратури є нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян (п.4 ч.1 ст.2 цього Закону).
Щодо посилань прокурора на положення ст. 250 КУпАП, як на правову підставу звернення прокурора з апеляційною скаргою на постанову відносно ОСОБА_3, апеляційний суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Оскарженою постановою судді Іллічівського міського суду Одеської області, від 10 травня 2018 року адміністративне провадження за ч.1 ст. 172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_3 було закрито в зв’язку відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Санкція ст. 172-6 КУпАП передбачає тільки штраф, як захід адміністративного стягнення.
Таким чином, заходи примусового характеру, пов’язані з обмеженням особистої свободи громадянина, не передбачені і застосовані не були.
Між тим, ухвалою Конституційного Суду України № 49-у/2015, від 08 грудня 2015 року, якою відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 250 КУпАП у взаємозв’язку з положеннями ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 287, ч. 2 ст. 294 КУпАП, встановлено, що питання оскарження прокурором постанов суду у справах про адміністративне правопорушення регулюється різними положеннями КУпАП, які не узгоджуються між собою. Усунення таких неузгодженостей, може бути вирішене лише у законодавчому порядку.
Разом з цим, виходячи з принципу верховенства права, враховуючи існуючу неузгодженість діючого законодавства, суди при розгляді справ повинні керуватися положеннями ст.129 Конституції України, якою визначені основні засади судочинства, оскільки норми Конституції - є нормами прямої дії, а також практикою Європейського суду з прав людини відповідно до якої вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи (див. Рішення ЄСПЛ «Щокін проти України»), а в апеляційній скарзі прокурора йдеться про погіршення становища ОСОБА_3 тому право прокурора оскаржувати в апеляційному порядку постанову судді про адміністративне правопорушення, не може бути розтлумачено поширено і не може охоплювати випадки не передбачені законом.
За таких обставин, враховуючі діючі норми Конституції України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд приходить до висновку про те, що прокурор не є особою, яка, відповідно до положень ст.ст.287, 294 КУпАП, має право подати апеляційну скаргу на постанову судді Іллічівського міського суду Одеської області, від 10 травня 2018 року, стосовно ОСОБА_3.
При цьому, з урахуванням положень ч. 2 ст. 7 та ч. 3 ст. 8 КУпАП, апеляційний суд позбавлений законних підстав прийняти до розгляду апеляційну скаргу прокурора, в зв’язку з чим апеляційна скарга підлягає поверненню прокурору.
Керуючись статтями 7, 8, 293, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд -
постановив:
Апеляційну скаргу на постанову судді Іллічівського міського суду Одеської області, від 10 травня 2018 року, стосовно ОСОБА_3, разом з апеляційною скаргою та усіма доданими до неї матеріалами, повернути прокурору Іллічівської місцевої прокуратури ОСОБА_2
Постанова оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя апеляційного суду
Одеської області (підпис) ОСОБА_4
Згідно з оригіналом.
Суддя апеляційного суду
Одеської області ОСОБА_4