
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року м. Київ №826/4130/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,
при секретарі судового засідання Вовк І.Р.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області (02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, 15, код ЄДРПОУ 34691374) (далі - Управління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області, Відповідач 1), Києво-Свято-шинської районної державної адміністрації Київської області (03115, м. Київ, просп. Перемоги, 126, код ЄДРПОУ 23570148) (далі - Києво-Святошинська райдержадміністрація, Відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У березні 2016р. представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області Дахна А.М. від 11.11.2015 №26058432 про відмову у державній реєстрації права власності;
- зобов'язати Управління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області зареєструва-ти за позивачем право власності на земельну ділянку, площею 0,1090 га, що розташована: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2.
Ухвалою суду (протокольною) від 16.06.2016 за клопотанням представника Управ-ління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області Федоріна І.В. замінено первісного від-повідача на належного - Києво-Святошинську райдержадміністрацію у частині вимоги про зобов'язання зареєструвати право власності на земельну ділянку.
У зв'язку із припиненням повноважень судді, в провадженні якого перебувала дана адміністративна справа і не була ним розглянута, та згідно з протоколом повторного автома-тичного розподілу справи між суддями дана справа передана на розгляд судді Костенку Д.А.
В обґрунтування позову зазначено, що на підставі рішення Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №509/11 від 15.12.2008 позивач отримав у власність земельну ділянку, площею 0,1090 га, в АДРЕСА_2, і отримав держав-ний акт на право власності на земельну ділянку від 10.08.2009 серія НОМЕР_3, виданий Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області.
Позивач втратив вказаний державний акт, у зв'язку з чим подав оголошення у регіо-нальні друковані засоби масової інформації, а також з метою отримання правовстановлю-ючого документу замість втраченого представник позивача 27.10.2015 звернувся до Реєстра-ційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області із заявою про реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку.
Представник позивача вважає оскаржуване рішення необґрунтованим, оскільки Відпо-відач 1 не взяв до уваги додані до заяви лист Управління Держземагентства у Києво-Свято-шинському районі Київської області №СП-281/6-15 від 08.07.2015, витяг Державного земель-ного кадастру №НВ-3204809502015 від 27.07.2015, які підтверджують, що позивач є власни-ком земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, та згідно із ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" могли бути підставою реєстрації права власності.
Відповідач 1 надав письмові заперечення, в яких просить відмовити у позові з підстав відповідності оскаржуваного рішення вимогам п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону України "Про дер-жавну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та з огляду на подання позивачем всупереч п. 48 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтя-жень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), не засвідченої копії державного акта на право власності на земельну ділянку від 10.08.2009 серія НОМЕР_3, виданого Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області. Щодо витягу Державного земельного кадастру №НВ-3204809502015 від 27.07.2015, то він не відноситься до документів, які підтверджують виникнення, перехід або припинення речових прав на майно, а крім цього він досліджується у разі відсутності відомостей про кадастровий номер земельної ділянки.
Відповідач 2 заперечень на позов не надав.
Під час розгляду справи представник позивача ОСОБА_1 підтримав позов з наве-дених у позовній заяві підстав, просив його задовольнити.
Відповідачі явку своїх представників не забезпечили, що не перешкоджає розгляду справи. Від Відповідача 2 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали спра-ви, суд встановив наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
27 жовтня 2015р. представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 звернувся до Упра-вління державної реєстрації ГТУЮ у Київській області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, в якій просив зареєструвати за позивачем право власності на земельну ділянку, що розташована: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_2.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реє-страції ГТУЮ у Київській області Дахно А.М. від 11.11.2015 №26058432 відмовлено у дер-жавній реєстрації права власності відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", оскільки документи подані з порушенням п. 48 Порядку, яким передбачено подання завіреної в установленому порядку органом, що видав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.
Вказані обставини підтверджуються наявними у справі копіями картки прийому заяви №25628223 від 27.10.2015 (а.с. 55) і матеріалами облікової справи за рішенням про відмову у державній реєстрації прав від 11.11.2015 №26058432 (а.с. 42-57).
Спірні правовідносини виникли у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно і стосуються правомірності рішення державного реєстратора про відмову у державній реєстрації права власності.
Частиною ч. 3 ст. 17 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєстра-цію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952) (у редакції, чинній на час розгляду заяви представника позивача і прийняття оскаржуваного рішення) було передбачено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відпові-дати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 24 Закону №1952 передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Частиною 2 цієї статті визначено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно з п. 48 Порядку для проведення державної реєстрації права власності на неру-хоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевового самовряду-вання або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органові державної реєстрації прав:
1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примір-ника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа;
2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інфо-рмації за місцем розташування нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб'єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.
Як вбачається з матеріалів облікової справи, представником позивача до заяви додано:
- паспортні дані, довіреність на представника позивача;
- витяг Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3204809502015 від 27.07.2015, виданий Управлінням Держземагентства у Києво-Святошинському районі Київ-ської області;
- державний акт на право власності на земельну ділянку, копія, серія НОМЕР_3, вида-ний 10.08.2009 Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області;
- довідка №06-04/1116, видана 30.09.2015 завідувачем архівного сектору Києво-Святошин-ської райдержадміністрації Яворським Д.В.;
- лист №281/6-15, виданий 08.07.2015 Управлінням Держземагентства у Києво-Святошин-ському районі Київської області;
- оголошення Газеті "Новий День", Києво-Святошинський район Київської області, №45 (9054) від 10.11.2012 про втрату державного акта на право власності на земельну ділянку від 10.08.2009 серія НОМЕР_3, виданий Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошин-ському районі Київської області (в книзі записів №010994700002) ОСОБА_2.
Як вірно зазначає представник відповідача, всупереч п. 48 Порядку представником позивача додана до заяви не засвідчена копія державного акта на право власності на земель-ну ділянку НОМЕР_3 від 10.08.2009.
З цього приводу представник позивача пояснив суду, що з метою отримання належно засвідченої копії втраченого акта позивач звернувся до Управління Держземагентства у Києво-Святошинському районі Київської області, правонаступника Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області, яке листом від 08.07.2015 №281/6-15, повідомило, що за результатами інвентаризації державний акт на право власності на вищезазначену земельну ділянку не виявлено (а.с. 19, 53). У цьому листі зроблено поси-лання на доручення Прем'єр-міністра України Азарова М.Я. від 11.10.2011 №48661/1/1-11 та наказ Держкомзему від 14.10.2011 №576 (із змінами та доповненнями, внесеними наказом від 18.10.2011 №578) про створення, у зв'язку з переміщенням Управління на нову адресу, міжвідомчої комісії для забезпечення інвентаризації, збереження та перевезення докумен-тації і товарно-матеріальних цінностей.
Представник позивача зазначив, що оригінал акта не зберігся в органі, що його видав. З огляду на неможливість представником позивача отримати необхідну засвічену копію дер-жавного акта, ним були надані державному реєстратору додаткові документи на підтвер-дження цих обставин і заявленого права власності, зокрема вищезазначені витяг з Державно-го земельного кадастру і лист Управління Держземагентства у Києво-Святошинському районі Київської області.
У наданому представником позивача витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3204809502015 від 27.07.2015 зазначено наступну інформацію: площа: 0,1090 га; місце розташування: АДРЕСА_2; кадастровий номер НОМЕР_2; цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (приса-дибна ділянка); форма власності: приватна власність; орган який зареєстрував земельну ділянку: Управління Держземагентства у Києво-Святошинському районі; дата державної реєстрації: 27.07.2015; відомості про право власності: право власності, ОСОБА_2, податковий номер: НОМЕР_1.
Пунктом 4 Порядку №868 передбачено, що державна реєстрація речових прав на земе-льні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земе-льному кадастрі.
У листі Державної реєстраційної служби України від 14.01.2012 №07-06-15-13 "Щодо державної реєстрації прав, за якими перехід права власності на нерухоме майно розпочався" роз'яснено, що за обставин коли перехід права власності на нерухоме майно відбувся, проте за результатом такого переходу державну реєстрацію прав (оформлення документів чи прос-тавляння "відміток") не проведено, державна реєстрація прав проводиться державним реєст-ратором на підставі документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно.
З наведеного слідує, що державний акт на право власності на земельну ділянку не є єдиним документом на підставі якого може бути проведена державна реєстрація прав, таки-ми документами також можуть бути інші документи, що підтверджують виникнення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
У цій справі суд дійшов висновку про те, що неможливість отримання особою засвід-ченої копії документа з причин, які не залежать від неї, не може бути перешкодою для реалі-зації особою своїх прав та їх судового захисту, якщо таке право підтверджується іншими доказами.
Враховуючи наявність рішення Ходосівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №509/11 від 15.12.2008 про передачу у власність позивачу земель-ної ділянки і те, що дана земельна ділянка зареєстрована у Державному земельному кадастрі на праві власності за позивачем, що у даній справі ніким не оспорюється, та з огляду на неможливість отримання позивачем засвідченої копії державного акта на право власності на земельну ділянку з незалежних від позивача причин, суд дійшов висновку про можливість врахування вищевказаного витягу з Державного земельного кадастру як підтверджуючого виникнення права власності документа, що не суперечить ч. 1 ст. 19 Закону №1952, пунктом 6 якої передбачена можливість проведення державної реєстрації прав на підставі інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем було протиправно відмовлено позива-чу у державній реєстрації права власності на вищевказану земельну ділянку, тому заявлена вимога про визнання протиправним оскаржуваного рішення підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Встановивши протиправність оскаржуваного рішення, суд згідно з ч. 2 ст. 9, п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та скасувати оскаржуване рішення.
Водночас у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача 2 вчинити певні дії слід відмовити з огляду на те, що з 01.05.2016 припинено надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень територіальними органами Міністерства юстиції України, а також зважаючи на необхідність звернення позивача до відповідача 2 в установленому порядку.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст.ст. 139, 140 КАС України спла-чений позивачем згідно з квитанцією від 14.03.2016 №0.0.519612427.1 судовий збір у сумі 551,21 грн. слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача 1 у сумі 275,60 грн. пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 241-246, 250, пп. 10 п. 1 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Дахна А.М. від 11.11.2015 №26058432 про відмову у державній реєстрації права власності.
3. Відмовити у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
4. Присудити на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області (02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, 15, код ЄДРПОУ 34691374) судовий збір в сумі 275,60 грн. (двісті сімдесят п'ять гривень 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293, 295-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко