
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 червня 2018 р. № 820/2656/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції в Харківській області; Коростишівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії;-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції в Харківській області здійснити внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №394 від 18.12.1973 року, складеного районним бюро РАЦС м.Коростишева Житомирської області, а саме: виправити національність батька з "українець" на "поляк".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що для встановлення обставин належності свого батька до польської національності з метою впорядкування документів для оформлення карти поляка звернулась із заявою про внесення змін до актового запису про народження №394 від 18.12.1973 року, а саме: виправити національність батька з «українець» на «поляк». Висновком від 15.03.2018р. відповідач відмовив позивачу у здійснені змін до актового запису з мотивів недостатності підстав для здійснення таких змін. Вважаючи таку відмову неправомірною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач 04.06.2018 року направив на адресу суду заперечення, в яких зазначив, що не заперечує проти задоволення вимог позивача щодо внесення змін до актового запису про народження, однак вважає, що данні дії може вчинити відділ державної реєстрації, де зберігається відповідний актовий запис, а саме - Коростишівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Ухвалою суду від 05.06.2018 року до справи в якості другого відповідача залучений Коростишівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
07.06.2018 року на вимогу суду через канцелярію суду надійшов лист від Відповідача 2, в якому останній зазначив, що покладається на розсуд суду при вирішенні данної справи.
Позивач та представники відповідачів через канцелярію суду надали заяви, в яких просили провести розгляд справи без їх участі.
Оскільки визначене ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.192, ч.3 ст.194, ч.4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ОСОБА_2 - дівоче прізвище) ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася в м.Коростишів Житомирської області. Відповідно свідоцтва про народження №394 від 18.12.1973 року батьком позивача є - ОСОБА_4 (українець), мати - ОСОБА_5 (українка).
Як зазначає позивач, її батько ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, народився на території Польщі. На підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР про утворення Волинської, Дрогобицької, Львівської, Ровенської, Станіславської і Тернопільської областей в складі Української РСР від 4 грудня 1939р. ця територія з 1939 року стала частиною Української СРСР.
В матеріалах справи міститься витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 26.10.2016р. №00017254641, відповідно якого батько позивача - ОСОБА_4 народився 17.07.1937р. Дід позивача - ОСОБА_6 за національністю - українець, бабуся - ОСОБА_7 за національністю - полька.
Відповідно відомостей архівної довідки від 16.02.2017р. №Г/438, виданої Державним архівом Житомирської області вказано, що в костьольній книзі реєстрації народжень по містечку Івниця Житомирського повіту Волинської губернії за 1910 рік зазначено, що баба позивача «Подгаецкая Цезарина» народилася 13 червня 1910 року, охрещена 17 червня 1910 року. Дана довідка підтверджує, що мати ОСОБА_4 - баба позивача була полькою.
Також в матеріалах справи наявна копія свідоцтва про одруження рідної сестри батька позивача - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, де зазначено в графі національність - полька.
Отже, позивач зазначає про те, що оскільки мати ОСОБА_4 (батька позивача) ОСОБА_7 (бабуся позивача) та його сестра ОСОБА_8 (тітка позивача) за національністю були польками, рідні брат і сестра не можуть бути різної національності, зважаючи на те, що їх мати є полькою, а батько українцем за національністю.
Для встановлення національності батька позивач звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №394 від 18.12.1973 року ОСОБА_1, складеного райбюро РАЦС м.Коростишева Житомирської області, а саме: - виправити національність батька з «українець» на «поляк».
На зазначену заяву позивача відповідач склав висновок від 15.03.2018р., яким відмовив позивачу у здійснені змін до актового запису з мотивів відсутності підстав для здійснення таких змін.
Не погоджуючись з даним висновком Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області позивач звернулась до суду для його оскарження, оскільки позивач не може реалізувати свої права на відновлення національності та етнічного походження свого батька, відповідно не може внести зміни до відомостей про свою національність та здійснити оформлення документів.
В зв’язку із встановленими обставинами справи, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.4 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 №2494-XII, відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.
Абзацем 1 ст.11 вказаного Закону передбачено право громадян України вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно з приписами ч.2 ст.300 Цивільного Кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Постановою Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року "Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" передбачено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Отже, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що батько позивача за національністю був поляком, оскільки мати батька (бабуся позивача) та рідна сестра батька позивача (тітка позивача) за національністю були польками. Крім того, батько позивача народився на території Польщі, дотримувався польських традицій та звичаїв. Тому, відповідно саме ця дійсна національність має бути зазначена в актовому записі про народження позивача.
Відповідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять держави) реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною 1 ст. 22 вищезазначеного Закону встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 регулюється порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно п.п. 1.7 та 1.16 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Положеннями п. 2.16.7. Правил передбачено: на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Згідно п.2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Враховуючи обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що, оскільки, актовий запис про народження позивача складений Коростишівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, та документи, які слугували підставою для складання даного актового запису перебувають у Відповідача 2, суд вважає необхідним зобов'язати Коростишівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області здійснити внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №394 від 18.12.1973 року, складеного районним бюро РАЦС м.Коростишева Житомирської області, а саме: виправити національність батька з "українець" на "поляк".
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Крім того суд ураховує, що відповідно до приписів п. 10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням висновків суду про необхідність зобов'язання Коростишівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області здійснити внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №394 від 18.12.1973 року, складеного районним бюро РАЦС м.Коростишева Житомирської області, суд вважає, що захист прав позивача ну буде в повній мірі забезпечено без скасування висновку від 15.03.2018р., складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові ГТУ юстиції у Харківській області, яким було відмовлено позивачу у здійсненні змін до актового запису.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 10, 47, 242-246, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції в Харківській області; Коростишівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії; - задовольнити.
Зобов'язати Коростишівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області здійснити внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №394 від 18.12.1973 року, складеного районним бюро РАЦС м.Коростишева Житомирської області, а саме: виправити національність батька з "українець" на "поляк".
Скасувати висновок про відмову у внесенні виправлень до актового запису про народження від 15.03.2018р. б/н, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові ГТУ юстиції у Харківській області, яким відмовлено у внесенні виправлень в актовий запис про народження від 18.12.1973р. № 394.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростишівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (код ЄДРПОУ 22061663) на користь ОСОБА_1, (реєстраційний номер НОМЕР_1), грошові кошти на відшкодування витрат по оплаті судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко