
Справа № 444/2803/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Мікула В.Є.
Провадження № 22-ц/783/5819/17 Доповідач в 2-й інстанції: ОСОБА_1М.
Категорія:24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2018 року м.Львів
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого – судді Бойко С.М.,
суддів: Савуляка Р.В., Ніткевича А.В.,
секретаря – Юзефович Ю.І.,
з участю: відповідача ОСОБА_2, її представника –
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 02 серпня 2017 року у справі за позовом комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» до ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2016 року комунальне підприємство (далі-КП) «Жовкватеплоенерго» звернулось до суду з позовом про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за послуги з постачання теплової енергії за період з 01 жовтня 2014 року по 01 жовтня 2016 року в розмірі 5242 грн. 63 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідно до рішення Жовківської міської ради №558 від 24.11.2005 року КП «Жовкватеплоенерго» є виробником та виконавцем послуг з теплопостачання, яке до квартири відповідачів надається централізовано і плата нараховується за встановленими тарифами. Зазначає, що включення системи опалення будинку у спірний період з 25.10.2014 року та з 13.10.2015 року підтверджується відповідними актами, проте, відповідачі не виконують свого обов’язку по оплаті наданих послуг, що стало підставою для звернення до суду спочатку із заявами про видачу судових наказів, а після їх скасування за заявами відповідача, – для звернення до суду із вказаним позовом.
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 02.08.2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржив позивач КП «Жовкватеплоенерго», просить його скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що відповідачі самовільно від’єднались від системи централізованого опалення, встановивши у своїй квартирі індивідуальне (автономне) опалення без дотримання встановленого законом порядку такого відключення, а тому правових підстав для звільнення їх від оплати за послуги з теплопостачання, які централізовано надаються всім мешканцям будинку, немає.
В судове засідання апеляційного суду сторона позивача не з’явилась, про час та місце розгляду справи позивач був належним чином повідомлений (а.с.205), клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило, а тому відповідно до вимог ч.2 ст.372 ЦПК України розгляд справи проведено у його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторони відповідачів в заперечення апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачі є співвласниками (спільна сумісна власність) квартири №4 в будинку №52 на вул.Львівська в м.Жовква Львівської області (а.с.186).
Відповідно до рішення Жовківської міської ради №558 від 24.11.2005 року (а.с.5), КП «Жовкватеплоенерго» є виробником і виконавцем послуг з постачання теплової енергії.
Квартира відповідачів знаходиться у багатоквартирному будинку і постачання теплової енергії у квартири здійснюється централізовано.
Факт включення системи опалення будинку в опалювальному сезоні 2014-2015 років та в опалювальному сезоні 2015-2016 років підтверджується актами про це від 25.10.2014 року та 13.10.2015 року (а.с.7).
Згідно з наданим позивачем розрахунком (а.с.6), заборгованість відповідачів за вказаний вид житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2014 року по 01.10.2016 року становить 5242 грн. 63 коп.
У серпні 2015 року та у листопаді 2016 року позивач звертався до суду із заявами про видачу судових наказів про стягнення заборгованості по оплаті за вказаний вид житлово-комунальних послуг, однак, судові накази за заявами відповідача ОСОБА_2 були скасовані ухвалами Жовківського районного суду Львівської області від 15.09.2015 року та від 22.12.2016 року (а.с.9, 10).
Також встановлено, що квартира відповідачів у серпні 2014 року була самовільно відключена від системи централізованого опалення (демонтовані радіатори батарей).
Факт відключення квартири від системи централізованого опалення без відповідного на те дозволу визнається стороною відповідачів.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що у позивача відсутні правові підстави для пред’явлення до відповідачів вказаних вимог, оскільки квартира відповідачів відключена від системи централізованого опалення і з цього часу відповідачі вказаних послуг не отримували (не споживали), а тому вони не зобов’язані їх оплачувати.
Однак, з такими висновками суду першої інстанції не можна погодитись, оскільки вони суперечать нормам матеріального права, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
На момент відключення квартири відповідачів від мережі централізованого опалення чинними були Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №1268 від 31.10.2007 року, якими було врегульовано питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України №1268 від 31.10.2007 року було дозволено лише відключення житлового багатоквартирного будинку в цілому, а не окремої у ньому квартири, у випадку відмови споживачів від послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі-ЦО і ГВП).
Згідно з п. 26 Правил (чинна редакція), відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена схемою теплопостачання, затвердженою органами місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
У відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005, із змінами, внесеними до нього наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, питання відключення від мережі ЦО і ГВП вирішується спеціально створеною органом місцевого самоврядування постійно дійючою міжвідомчою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів (п.1.2), яка при позитивному рішенні надає заявнику перелік організацій для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО та ГВП (п.2.2.1).
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника квартири або уповноваженої ним особи (п.2.5 Порядку). Після закінчення робіт по відключенню, які проводяться в міжопалювальний період, складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п.2.6 Порядку).
Таким чином, централізоване постачання теплової енергії припиняється після затвердження у встановленому порядку акту про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (п.2.6, п.2.7 Порядку).
Названі вище нормативні акти забоняли і забороняють самовільне відключення від мереж ЦО і ГВП (п.25 Правил). Порядком №4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади. Крім того, Наказом №169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише в будинку в цілому.
Верховний Суд України в своїй постанові від 16.05.2011 року у справі №6-9 цс11 висловив правовий висновок про те, що відключення від системи ЦО та ГВП здійснюється згідно з Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005, із змінами, внесеними до нього наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, а тому узаконення самовільного відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання без дотримання споживачами вказаного Порядку є недопустимим.
Посилання сторони відповідачів в обґрунтування своїх заперечень на те, що вони мали право на відключення від мережі ЦО та ГВП у зв’язку з неналежним наданням виконавцем вказаного виду послуг, є безпідставними, оскільки у відповідності до зазначених вище Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення…, споживач має право на зменшення розміру плати у разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, а також у разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім’ї на підставі письмової заяви споживача та офіційного документа, що підтверджує його/їх відсутність (пп.1 п.29).
Відсутність договору між сторонами щодо надання вказаного виду послуг теж не є підставою для звільнення відповідачів від оплати за надані послуги, оскільки відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов’язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Таким чином, оскаржуване рішення суду ухвалене з порушенням вказаних вище норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про задоволення позовних вимог позивача з наведених вище мотивів.
У зв’язку із задоволенням позову, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1378 грн., до якого судом було зараховано раніше сплачений судовий збір за видачу судових наказів, та судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 1515 грн. 80 коп., що сумарно становить 2893 грн. 80 коп., підлягають стягненню з відповідачів – по 964 грн. 60 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.4, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
апеляційну скаргу комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» задовольнити.
Рішення Жовківського районного суду Львівської області від 02 серпня 2017 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» до ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (м.Жовква, вул.Л.Українки, 87, Львівська область, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_4 (м.Жовква, вул.Львівська, 52/4, Львівська область, РНОКПП НОМЕР_2), ОСОБА_5 (м.Жовква, вул.Львівська, 52/4, Львівська область, РНОКПП НОМЕР_3) у користь комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» (м.Жовква, вул.Л.Українки, 5, Львівська область, ЄДРПОУ 22356022) заборгованість за послуги з централізованого постачання теплової енергії за період з 01 жовтня 2014 року по 01 жовтня 2016 року в розмірі 5242 гривень 63 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у користь комунального підприємства «Жовкватеплоенерго» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 964 гривень 60 копійок з кожного.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 01 червня 2018 року.
Головуючий: Бойко С.М.
Судді: Савуляк Р.В.
ОСОБА_6