
Справа № 822/1297/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 червня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.,
за участі:секретаря судового засідання - Горбатюк І.С. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_3 ОСОБА_4 СТОРІН
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить :
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в розмірі 627,45 карбованців, відповідно до довідки про заробіток в зоні відчуження від 27.09.2007, виданої комунальною установою Дунаєвецької районної ради "Дунаєвецька центральна районна лікарня";
- зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в розмірі 627,45 карбованців, відповідно до довідки про заробіток в зоні відчуження від 27.09.2007, виданої комунальною установою Дунаєвецької районної ради "Дунаєвецька центральна районна лікарня" з дня звернення до суду;
- допустити негайне виконання рішення у межах суми платежу за один місяць після проведення відповідачем перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС. 14.02.2018 у відповідь на звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" отримав відмову. Підставою відмови відповідач зазначив те, що довідка про заробіток в зоні відчуження, видана Дунаєвецькою ЦРЛ 27.09.2007 не підтверджена первинними документами.
Представник відповідача у наданому відзиві позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначив, що довідка про заробіток в зоні відчуження, видана Дунаєвецькою ЦРЛ 27.09.2007 не відповідає формі 122 затвердженій листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-З/244-013-2.
Вказує, що управлінням Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі проведено зустрічну перевірку достовірності наданих документів про стаж та заробітну плату ОСОБА_1 в Дунаєвецькій ЦРЛ, на підставі якої складено акт зустрічної перевірки достовірності видачі документів про стаж та заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії № 74 від 24.02.2012.
Вказано, що перевіркою книги наказів (зустрічні перевірка первинних документів 24.02.2012 та 27.02.2012) встановлено, що накази на відрядження за 1986 рік на роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС на ОСОБА_1 відсутні. Крім того, відсутній особовий рахунок за 1986 рік по позивачу.
17.05.2018 до суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач просить позов задовольнити з підстав, що є тотожними підставам, викладеним у позовній заяві.
04.06.2018 до суд надійшли заперечення відповідача в яких зазначено, що підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відсутні з підстав викладених у відзиві на позов.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2018 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 11.04.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 07.05.2018 замінено первісного відповідача у справі, а саме Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Ухвалою суду від 07.05.2018 здійснено перехід до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 22.05.2018 р. о 11:30 год.
Судове засідання 22.05.2018 відкладено у зв`язку з необхідністю долучення додаткових документів. Слухання призначено на 05.06.2018 о 11:00 год.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
З 21.09.1986 по 21.10.1986 ОСОБА_1 був відряджений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивачу встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення серії А № 434047, виданого 19.06.2007; копією посвідчення серії Є № 012533, виданого 23.09.2016.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
31.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії із заробітку, одержаного в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за нормами статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Повідомленням Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 5/Д-10 від 14.02.2018 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Зазначено, що в пенсійній справі позивача наявна ксерокопія довідки від 27.09.2007 про заробіток в зоні відчуження, видана Дунаєвецькою ЦРЛ та довідка № 461 від 15.05.2012 про відсутність відомостей про виплату заробітної плати медпрацівникам, які працювали на ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 - 1987, в зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Вказано, що за результатами зустрічних перевірок первинних документів Дунаєвецької ЦРЛ та Воробіївської сільської ради, які проведені 24.02.2012 та 27.02.2012, встановлено, що первинні документи про перебування в зоні, як і особовий рахунок за 1986 рік в ЦРЛ, відсутні. Крім того, в наявних розрахунково - платіжних відомостях сільської ради нарахування за роботу в зоні не відображено.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними, звернувся до суду.
ІV. ОЦІНКА (ПОЗИЦІЯ) СУДУ
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. (пункт 1 Порядку).
Відповідно до пункту 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов’язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, Верховним Судом у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 376/2559/17.
Проведені відповідачем 24.02.2012 та 27.02.2012 зустрічні перевірки первинних документів Дунаєвецької ЦРЛ та Воробіївської сільської ради, свідчать про те, що нарахування заробітної плати за роботу в Чорнобильській зоні на ОСОБА_1 за вересень 1986 року, жовтень 1986 року, листопад 1986 року та грудень 1986 року не можливо підтвердити первинними документами. Крім того, особовий рахунок за 1986 рік в Дунаєвецькій ЦРЛ, відсутній.
Вказана позивачем у позовних вимогах заробітна плата, одержана в зоні відчуження в розмірі 627,45 карбованців не відображена в наявних розрахунково - платіжних відомостях сільської ради [а.с. 15].
Згідно довідки № 461 від 15.05.2012, виданої Дунаєвецькою ЦРЛ, відомості про заробітну плату за роботу в зоні відчуження медпрацівникам, які працювали на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 - 1987 роках не збереглися у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Таким чином, довідка про заробіток в зоні відчуження ОСОБА_1 від 27.09.2007, видана Дунаєвецькою ЦРЛ [а.с. 12] не підтверджена жодними первинними документами (відомостями).
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що в діях відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в розмірі 627,45 карбованців, відсутні ознаки протиправності.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Київська 2, корпус б, кв. 18, Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32400, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29013, код ЄДРПОУ - 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 червня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_5