Постанова № 74484626, 05.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2018
Номер справи
805/4349/17-а
Номер документу
74484626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року справа №805/4349/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Міронової Г.М., суддів Е.Г. Казначеєва, Ястребової Л.В., секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 р.(повний текст рішення складено 21 березня 2018 року у м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 805/4349/17-а (головуючий І інстанції суддя Стойка В.В.) за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Національної поліції в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасником війни від 10.07.2017, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2017 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання незаконним та скасування Рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасником війни № 2/II/V/2 від 10 липня 2017 року, згідно якого йому було надано статус учасника війни, та відмовлено в надані статусу учасника бойових дій; зобов'язання комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасником війни повторно розглянути питання щодо надання йому статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків викладених в постанові по цій справі та зобов'язати комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасником війни, надати йому статус учасника бойових дій (а.с. 3-6).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 187-191).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що ним були надані усі матеріали, які свідчать про те, що останньому згідно норм діючого законодавства повинно було надано статус учасника бойових дій.

Посилається на Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та зазначає, що довідка про його безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 236 лк/Мт від 24.12.2015 року є законною підставою для надання комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, учасників війни позивачу саме статусу учасника бойових дій.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення суду - без змін (а.с. 223-224).

Позивач та представник позивача доводи апеляційної скарги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи до суду не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, що не перешкоджає розгляду справи згідно ч. 2 ст. 313 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_4 є громадянином України, що підтверджено паспортом ВВ 016973 та проходив службу у Слов'янському міському відділі Головного управління МВС України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.

Наказом ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2015 року № 385 о/с майора міліції ОСОБА_2, старшого інспектора з професійної підготовки сектору кадрового забезпечення Слов'янського МВ ГУМВС України в Донецькій області було звільнено 06 листопада 2015 року у запас за власним бажанням за п. "ж" ст. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 9).

В період з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області, що підтверджується довідкою ГУМВС України в Донецькій області від 15.02.2015 року № 10лк/мт (а.с. 150).

Згідно витягу із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції Донецької та Луганської областей) № 295 від 22.10.2015 року позивача було залучено до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань з 01.02.2015, а наказом Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 13.12.2015 року № 347 ОСОБА_2 виключено зі складу сил та засобів, які залучені до проведення АТО з 06.11.2015 (а.с. 151-157).

Управлінням кадрового забезпечення ГУНП в Донецькій області 21.04.2017 року за вих. № 255дск/12/01-2017 на адресу Міністерства внутрішніх справ України було направлено матеріали стосовно розгляду питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій / учасника війни (а.с. 11).

10 липня 2017 рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій / учасниками війни № 2/ІІ/V2 ОСОБА_4 надано статус учасника війни відповідно до п. 13 ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та п. 2 постанови КМУ від 23.09.2015 року № 739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам". Підставою рішення вказано довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 15.02.2017 року № 10лк/Мт та накази АТЦ при СБУ від 22.10.2015 року № 295, від 13.12.2015 року № 347 (а.с. 16).

Спірним питання даної справи є правомірність прийняття Рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасником війни № 2/II/V/2 від 10 липня 2017 року, згідно якого позивачу було надано статус учасника війни, та не надано статусу учасника бойових дій.

При вирішенні справи, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.08.2016 № 868 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2016 р. за № 1271/29401 визначає основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни державних службовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України та працівників територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, інших осіб, визначених чинним законодавством (далі - працівники МВС), а також організацію її роботи.

Комісія Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія) утворюється в апараті МВС наказом МВС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій, учасника війни працівникам МВС.

У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України та цим Положенням.

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання працівникам МВС статусу учасника бойових дій, розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 6 і 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (п. 1 розділу II Положення).

З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право:

1) вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані керівниками структурних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України та керівниками територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, іншими особами, визначеними чинним законодавством (далі - керівники підрозділів), чи подані особисто;

2) заслуховувати у разі потреби працівників МВС, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів;

3) подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;

4) брати до уваги докази, пропозиції та рекомендації комісій, створених в центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство внутрішніх справ України, під час вивчення матеріалів щодо надання статусу учасника війни працівникам МВС;

5) повертати документи керівникам підрозділів для подальшого доопрацювання;

6) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни;

7) приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни;

8) повторно розглядати за рішенням Міністра внутрішніх справ України (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше (п. 2 розділу II Положення).

Згідно п. 3 Положення комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).

Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі документів про: 1) безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; 2) направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; 3) перебування у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Підтвердними документами для прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення.

Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника війни на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документів про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) (п. 1-3 розділу III Положення).

Таким чином, прийняття рішення щодо встановлення статусу учасника війни, учасника бойових дій або відмови у встановленні цього статусу за наслідками розгляду поданих документів належить до дискреційних повноважень Комісії.

За змістом п. 13 ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками війни вважаються, зокрема, працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 23.09.2015 року № 739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" підставою для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Слов'янськ Донецької області, де проходив службу позивач.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 року.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція віднесено також м. Слов'янськ Донецької області. Тобто, фактично в період несення позивачем служби у м. Слов'янськ з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року переліку міст, де проводилася АТО Кабінетом Міністрів України визначено не було.

Наказом від 07 жовтня 2014 року Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/6/а взагалі не визначено переліку міст, де та в який час проводилася антитерористична операція, а визначено такi райони проведення антитерористичної операцiї та термiни її проведення: Донецька i Луганська областi - з 07 квiтня 2014 року; Харкiвська область - з 07 квiтня 2014 року до 14 вересня 2014 року.

Суд, керуючись принципом законності, вірно застосував норму, яка має вищу юридичну силу - розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Також суд вірно зазначив, що, загальновідомою обставиною є те, що міста Донецької області: Краматорськ, Слов'янськ та Дружківка було звільнено від терористичних угрупувань 5 липня 2014 року, а отже, жодних бойових дій після цієї дати там не проводилось.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що відповідач фактично розглянув заяву позивача і виніс рішення про надання йому статусу учасника війни на підставі документів про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що цілком узгоджується з нормами п. 13 ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та п. 2 постанови КМУ від 23.09.2015 року № 739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам".

Щодо вимог апелянта про повторний розгляд його документів для отримання ним статусу учасника бойових дій, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

За приписами пунктів 2 та 2-1 цієї постанови статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобовязаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією, а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції.

Згідно пункту 4 постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи: про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення; для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів; для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв; для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження субєктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами; для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.

Як передбачено частинами 1 та 3 статті 13 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV "Про боротьбу з тероризмом" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством.

Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.

За змістом ч. 2 ст. 13 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" за рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.

Зі змісту зазначених статей вбачається, що така обставина як включення особи до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, не є достатньою умовою для надання статусу учасника бойових дій, тобто наявність довідки про безпосередню участь особи в АТО, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України також не є безпосередньою підставою для отримання статусу учасника бойових дій.

Згідно витягу із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції Донецької та Луганської областей) № 295 від 22.10.2015 року слід вважати такими, що прибули до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань, у тому числі майора міліції ОСОБА_2 старшого інспектора з професійної підготовки сектору кадрового забезпечення Слов'янського міського відділу. Вказаний наказ не містить відомостей про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції саме в районі її проведення, в безпосередній близькості біля лінії зіткнення чи здійснення заходів по боротьбі з тероризмом.

Відсутні також витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджували б факт участі позивача в безпосередньому зіткненні та вогневому контакті з противником, проведення розвідувальних заходів. Відсутній і наказ про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення ОСОБА_2

Щодо доводів апелянта стосовно того, що ним було надано усі матеріали, які свідчать про те, що йому згідно норм діючого законодавства повинно було надано статус учасника бойових дій, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

ОСОБА_2 проходив службу в Слов'янському міському відділі Головного управління МВС України в Донецькій області, що розташовано безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Копії журналів, рапортів, книг нарядів, графіків несення служби, патрулювання вулиць м. Слов'янська, охорона об'єктів м. Слов'янська у зазначений період підтверджує, що ОСОБА_2 виконував свої посадові обов'язки як працівник Слов'янського МВ ГУМВС України в Донецькій області.

Частиною 1 статі 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 р. у справі № 805/4349/17-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 05 червня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Г.М. Міронова

Судді Л.В. Ястребова

Е.Г. Казначеєв