
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 травня 2018 року № 826/10047/17
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична група»
до Державної екологічної інспекції у Київській області
про визнання протиправними дій, скасування припису,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична група» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Енергетична група») до Державної екологічної інспекції у Київській області в якому просили: визнати протиправними, безпідставними і незаконними дії Державної екологічної інспекції у Київській області вчинені під час проведення перевірок дотримання ТОВ "Енергетична група" в особі філії Соснівський гранітний кар'єр вимог природоохоронного законодавства в період 31.05.2017 р. таз 11.04 по 24.04.2017 р. та з урахуванням доповнення до адміністративного позову скасувати виданий Відповідачем Припис від 28.04.2017 а саме:
1. на підставі виданих приписів розробити план заходів по усуненню виявлених недоліків і затвердити його відповідним наказом. Копію наказу і плану заходів представити в Державну екологічну інспекцію у Київській області - термін виконання 10 днів.
2. Отримати позитивний висновок державної екологічної експертизи на дробильно-сортувальну лінію яка введена в експлуатацію - термін виконання 3 місяці.
3. Не допускати змішування відходів - термін виконання постійно.
4. Надати правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка знаходиться на території Соснівської сільської ради Макарівського району Київської області площею 8,95га.-термін виконання 10 днів.
В обґрунтування позову позивач вказав, що пункт 1 Припису не містить конкретного терміну виконання. Не зазначено порушення на усунення якого він направлений та унеможливлюють виконання вказаної вимоги; пункт 2 Припису не визначено об'єкта екологічної експертизи згідно ст. 7 ЗУ «Про екологічну експертизу», не містить конкретного терміну виконання; пункт 3 Припису не містить конкретного терміну виконання. В акті перевірки 11-24.04.2016 відсутні будь які дані про порушення які свідчили б про змішування відходів, тобто припис направлений на усунення не існуючих поршень; пункт 4 Припису не містить конкретного терміну виконання, не зазначено порушення на усунення якого він направлений.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на письмові заперечення, та пояснив, що Корисні копалини, які видобуваються Позивачем, відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. № 827, є корисними копалинами загальнодержавного значення. Тому, Позивач зобов'язаний отримати висновок екологічної експертизи.
Суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (редакція Кодексу чинної на момент виходу в письмове провадження), ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з ч.3 ст.241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, на виконання ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі, Наказу Державної екологічної інспекції у Київській області від 10.04.2017 № 55 про проведення планової перевірки, Направлення № 000176 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в період з 11.04.2017 по 24.04.2017 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Київської області, у присутності директора філії Соснівський гранітний кар'єр ТОВ «Енергетична група» ОСОБА_2, було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства філією Соснівський гранітний кар'єр ТОВ «Енергетична група» за адресою: 08054, Київська обл., Макарівський р-н., с. Соснівка, (0,8 км на південний захід), вул. Леніна, 35.
За результатами позапланової перевірки, яка проводилася 31.05.2017 складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (далі - Акт перевірки), який вручено директору філії Соснівський гранітний кар'єр ТОВ «Енергетична група» ОСОБА_2, про що свідчить підпис зроблений останнім.
В Акті перевірки державними інспекторами з ОНПС Київської області зазначено, що «...основний вид діяльності: добування піску та гравію, добування декоративного та будівельного каменю, довідка АА № 875046 з ЄДРПОУ....Технологічна схема виробництва щебню складається з двох етапів. Перший етап - видобування природного каменю, другий етап - переробка гранітної маси на товарний щебінь...... Також в Акті перевірки зазначено, що «...До перевірки надано Розпорядження КОДА від 2512.2013 №492 Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергетична група» земельна ділянка на території Соснівської сільської ради Макарівського району Київської області площею 195 га. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ «Енергетична група» для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами в межах Соснівської сільської ради Макарівського району Київської області кадастровий номер: 1222787700:03:008:0009...»
Під час здійснення вище вказаної перевірки були виявлені порушення природоохоронного охоронного законодавства, а саме: відсутній висновок державної екологічної експертизи (нова лінія дробильно-ортувального цеху), що є порушенням ст.ст. 7, 12, 13 Закону України «Про екологічну експертизу»; відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку в с. Соснівка площею 8,95га), що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Враховуючи вище наведене, відповідачем винесено Припис від 28.04.2017 року та приписано: на підставі виданих приписів розробити план заходів по усуненню виявлених недоліків і затвердити його відповідним наказом, копію наказу і плану заходів представити Державну екологічну інспекцію у Київській області; отримати позитивний висновок державної екологічної експертизи на нову лінію дробильно-сортувального цеху, яка введена в експлуатацію; не допускати змішування відходів; надати право установчі документи на земельну ділянку, яка розташована на території Соснівської сільської ради Макарівського району Київської області площею 95га.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4.2 «Положення про Державну екологічну інспекцію у Київській області», затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 за № 136 Держекоінспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про екологічну та радіаційну безпеку; використання та охорону земель; охорону і раціональне використання вод та відновлення водних ресурсів; охорону атмосферного повітря; охорону, захист, використання та відновлення лісів; охорони, утримання і використання зелених насаджень; використання, охорону і відтворення рослинного світу; охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та полювання; збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження й використання екологічної мережі; додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів, у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій зі шкідливими речовинами та сумішами; поводження з відходами, наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори СІТЕ8 у пунктах пропуску через державний кордон України та в зоні діяльності митниць призначення на відправлення.
Інспекція має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, складати протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення, накладати адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом. При проведенні перевірок Інспекція керується наступними нормативно правовими актами: Конституцією України, Земельним кодексом України, Водним кодексом України, Законами України «Про Охорону навколишнього природного середовища», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про екологічну експертизу», «Про охорону атмосферного повітря», Положенням про територіальні органи Держекоінспекції України, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429, Інструкцією з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.07.2004 № 264..
Відповідно до п. «ґ» ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-XII від 25.06.1991р., до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, пред'являння претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно п. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Таким чином, діюче спеціальне законодавство у сфері здійснення державного нагляду (контролю) чітко визначає суть припису виключно як письмову вимогу щодо усунення конкретних порушень вимог законодавства. Розширення такого визначення не передбачено, а отже, у приписі щодо усунення порушень природоохоронного законодавства має бути зазначено які саме порушення допущено та строки їх усунення.
Враховуючи норми діючого законодавства та необґрунтованість вимоги позивача про визнання протиправними, безпідставними і незаконними дії відповідача вчинені під час проведення перевірок, а тому така вимога не підлягає задоволенню.
Стосовно п. 2 припису, яким позивача зобов'язано отримати позитивний висновок державної екологічної експертизи на дробильно-сортувальну лінію, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, та матеріалами справи доведено, що експлуатація Соснівського родовища гранітів здійснюється на підставі: робочого проекту розробки Соснівського родовища гранітів і рекультивації порушених кар'єром земель з розділом охорона навколишнього природного середовища розробленого в 1998 році; робочого проекту підтримки виробничих потужностей Соснівського гранітного кар'єру розробленого в 2008 році; Акту робочої комісії про готовність закінченої модернізації виробництва-монтаж технологічної лінії дробильно-сортувального цеху затвердженого Наказом Держбуду України від 27.01.2005 р. №21 (надалі Акт комісії).
Крім того, розділом охорона навколишнього природного середовища проекту діяльність оцінено як таку, при якій не тільки максимальні концентрації на границі санітарно-захисної зони, але і концентрації на будь-якій відстані від джерел викидів менші від гранично-допустимих разових концентрацій для атмосферного повітря населених місць. Технологічна лінія дробильно-сортувального цеху введена в експлуатацію актом комісії про готовність закінченої модернізації виробництва-монтаж технологічної лінії дробильно-сортувального цеху згідно чинних на той час документів і ніким не оскаржена.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про екологічну експертизу», державна екологічна експертиза організовується і проводиться еколого-експертними підрозділами, спеціалізованими установами, організаціями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, із залученням інших органів виконавчої влади. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, проводить державну екологічну експертизу щодо об'єктів, які стосуються території зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та/або рішення щодо затвердження (схвалення) яких приймається Кабінетом Міністрів України. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
До проведення державної екологічної експертизи можуть у встановленому порядку залучатися фахівці інших установ, організацій і підприємств, а також експерти міжнародних організацій.
Здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку ( 808-2013-п ), встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Проведення додаткових державних екологічних експертиз здійснюється за ініціативою заінтересованих осіб на підставі договору про надання еколого-експертних послуг або за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про екологічну експертизу», висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об'єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки.
Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища є підставою для відкриття фінансування проектів і програм чи діяльності. Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.
Згідно із переліку об'єктів державної екологічної експертизи визначеного статтею 14 Закону України «Про екологічну експертизу», експлуатація Соснівського родовища гранітів - Державній екологічній експертизі не підлягає.
Відповідно до пункту 6 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. № 808, видобування корисних копалин, за винятком корисних копалин місцевого значення, які видобуваються землевласниками і землекористувачами в межах наданих їм земельних ділянок для господарських і побутових потреб.
Відповідно до Робочого проекту розробки Соснівського родовища гранітів і рекультивації порушених кар'єром земель, Соснівский гранкар'єр спеціалізується на добуванні гранітів і переробці їх на щебінь, що використовується для дорожнього будівництва в Макарівському і частково в Фастівському районах Київської області (а.с. 19).
Суд зауважує, позивач не підпадає під Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.
Приймаючи до уваги вказане вище, чинним законодавством України не визначено необхідність отримання позивачем державної екологічної експертизи.
Вимоги вказані у пунктах № 1, 3 припису, а саме: розробити план заходів по усуненню виявлених недоліків і затвердити його відповідним наказом. Копію наказу і плану заходів представити в Державну екологічну інспекцію у Київській області; не допускати змішування відходів; надати правовстановлюючі документи на земельну ділянку - не відповідають по своїй суті поняттю "припис" у визначенні, наведеному в Законі України "Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Таким чином, кожна вимога у приписі контролюючого органу повинна бути належним чином сформульованою потребою, загальнозрозумілою і обов'язковою, та доведеною особі щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції.
Тобто, вищевказані вимоги не можуть вважатися приписами, оскільки не містять вимог щодо усунення конкретних порушень та строків у які вони повинні бути усунені, у зв'язку із чим підлягають скасуванню.
Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем - суб'єктом владних повноважень правомірності своїх рішень, невідповідність яких вимогам законодавства встановлена під час розгляду справи. З огляду на зазначене, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова особа чи службова особа.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України лише при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична група» задовольнити частково.
Скасувати припис Державної екологічної інспекції у Київській області від 28.04.2017 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державної екологічної інспекції у Київській області за рахунок державних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична група» (код ЄДРПОУ 30782182) судові витрати в сумі 800,00 грн..
Рішення відповідно до ст. 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.В. Смолій