
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/1355/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2018 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження відповідно до ст.263 КАС України адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ТзОВ "КРАЙ-ТРАНС" про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків ,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул.Стрийська,35, м.Львів) звернулося в суд з позовом до ТзОВ "КРАЙ-ТРАНС" (79021, вул.Кульпарківська,96, м.Львів) про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області на підставі наказу № 1949 від 27.03.2018 року та направлень щодо проведення позапланової виїзної перевірки № 3039 та № 3040 від 28.03.2018 року, прибули до відповідача з метою її проведення, однак посадові особи ТзОВ «Край - Транс» за місцезнаходження відсутні, а саме за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 96, про що було складено акт від 28.03.2018 року № 356/1/13-01-14-14/37132642. 29.03.2018 року посадовими особами складено акт № 358/13-01-14-14/37132642 про відмову директора ТзОВ «Край - Транс» розписатися у направленні на перевірку та акт № 357/13-01-14-14 про відмову від допуску посадовими особами ТзОВ «Край - Транс» до проведення перевірки, в якому зазначено про ознайомлення з наказом ГУ ДФС у Львівській області від 27.03.2018 року № 1949. Позивач, посилається на те, що відповідач відмовляється від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення, просить суд на підставі статті 94 ПК України прийняти рішення про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках ТзОВ «Край - Транс», що знаходяться на рахунках цього платника податків у банківських установах.
Ухвалою суду від 05.06.2018 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі доказами. Зазначеною ухвалою суд запропонував відповідачу в 15-денний строк з дня одержання ухвали.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав. Копію ухвали від 05.05.2018 отримав 11.05.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з ч.5 ст.262, КАС України, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
На підставі п.п.16.1.5 і 16.1.7 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.2 п.20.1 ст. 20, п.п.73.3 ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та наказу ГУ ДФС у Львівській області від 27.03.2018 № 1949 виписано направлення від 28.03.2018 року № 3040, № 3039 щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Край - Транс» з питань проведення взаємовідносин із контрагентами - покупцями та контрагентами - постачальниками за період серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2016 року із ТОВ «Укр- Алюміній», ТзОВ «ТД «Гал - Кат», ТзОВ «Техпроект Плюс», ПП «Волинь Авто Плюс», ТзОВ «Старауто», ТзОВ «Тір - Буд 1», ТзОВ «Лембуд», ТзОВ «Клуб Проект», ТзОВ «Волинь Мото», ТзДВ «Гал - Кат», ТзОВ «Галбрухт», ПП «Анвіма», ТзОВ «Мілтон Люкс», ТзОВ «Профітплюс», ТзОВ «Текс - Хаус».
Посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області складено акт перевірки місцезнаходження ТзОВ «Край транс» (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених представників). Згідно акту вбачається, що при виході 28.03.2018 року на адресу м. Львів, вул. Кульпарківська 96, встановлено, що за даною адресою знаходиться приміщення Львівської автобази № 6. Посадових осіб ТзОВ «Край транс» не встановлено. Таким чином, перевіркою місцезнаходження ТзОВ «Край - Транс» за адресою: 79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 96 не встановлено посадових осіб ТзОВ «Край - Транс» та його законних (уповноважених) представників.
Посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області складено акт № 357/13-01-14-14 відмови від допуску посадовими особами ТОВ «Край - Транс» до проведення перевірки, оскільки директором підприємства ОСОБА_2, отримано копію наказу від 27.03.2018 №1949, та ознайомився із направлення на проведення перевірки від 27.03.2018 №3040 та № 3039 та допустити до проведення перевірки останній відмовився.
04.04.2018 Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято рішення № 12743/10/13-01-14-14 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - ТзОВ "Край - Транс".
Податковий орган звернувся до суду з вимогою про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків у зв'язку із відмовою платника податків від проведення документальної позапланової перевірки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 94.1 статті 94 ПК України встановлено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
У пункті 94.2 вказаної статті передбачено обставини, за наявності яких може бути застосовано адміністративний арешт майна. Зокрема, відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Згідно з пунктом 94.4 статті 94 ПК України арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.
Так, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду (пп. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 ПК України).
Відповідно до підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
За змістом наведених правових норм законодавець передбачив два види арешту майна залежно від підстав та порядку його застосування:
- арешт на кошти та інші цінності платника податків, що перебувають у банку, який застосовується за рішенням суду як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, підставою для застосування якого є відсутність або недостатність у платника податків майна для погашення податкового боргу;
- адміністративний арешт майна, в тому числі коштів на банківському рахунку, як спосіб забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом (не виключно обов'язку сплатити податкове зобов'язання), який застосовується за адміністративним або судовим рішенням (залежно від виду майна).
При цьому, право у контролюючого органу для звернення до суду з вимогою про застосування арешту коштів на рахунку платника податків виникає, якщо: 1) у платника податків наявний податковий борг; 2) у платника податків відсутнє майно для погашення цього податкового боргу та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, доказів наявності у ТзОВ «Край - Транс» податкового боргу та відсутності майна для погашення цього податкового боргу позивачем до суду не надано, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування адміністративного арешту коштів на рахунках відповідача.
Згідно з п. 94.10 ст. 94 ПК України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Таким чином, ГУ ДФС у Львівській області, у разі його недопуску платником податків до проведення перевірки, може звернутися до суду з вимогою виключно про арешт майна платника податків або ж з поданням щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Проте, податковий орган звернувся до суду з вимогою про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків.
Враховуючи вимоги ст. 94 ПК України, які визначають арешт коштів на рахунках платника податків у якості складової загального арешту майна, що відрізняється виключно процедурою застосування, застосування арешту коштів є можливим лише у разі існування арешту майна, застосованого згідно з п. 94.2 ст. 94 ПК України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що підстави для застосування адміністративного арешту коштів на рахунках ТзОВ «Край - Транс» відсутні.
Суд при прийнятті рішення враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 06.02.2018 у справі №813/4401/16.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволенні позову Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) до ТзОВ "КРАЙ-ТРАНС" (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 96, код ЄДРПОУ 37132642) про застосування арешту коштів на рахунках ТзОВ «Край - Транс», що знаходяться на рахунках цього платника податків у банківських установах, - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 05 червня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.