
Справа № 703/2908/17
2-а/703/17/18 .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
розглянувши в письмовому провадженні в залі суду в м. Сміла адміністративну справу за позовом державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 до державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служи Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення штрафу від 11 вересня 2017 року за виконавчим документом №54334761,-
встановив:
19 вересня 2017 року державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 звернулася до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служи Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3, в якому просить скасувати постанову останнього про накладення штрафу від 11 вересня 2017 року за виконавчим документом №54334761.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року в адміністративній справі №823/402/17 за позовом ОСОБА_4 до неї про визнання неправомірним рішення та зобов’язання вчинити дії позов задоволено частково. Вказаною постановою визнано неправомірними та скасовано її рішення від 20 лютого 2017 року №РВ – 7100255042017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та зобов’язано її повторно розглянути питання про державну реєстрацію земельної ділянки площею 21,9191 га згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради. 07 серпня 2017 року засобами поштового зв’язку вона отримала постанову державного виконавця Лисенко М.А. про відкриття виконавчого провадження ВП №54334761 від 03 серпня 2017 року. Згідно вказаної постанови вона повинна була виконати рішення суду, яким зобов’язано її повторно розглянути питання про державну реєстрацію земельної ділянки площею 21,9191 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради., протягом 10 робочих днів. 08 серпня 2017 року цінним листом на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області нею направлено заяву, в якій вона роз’яснила про наявність обставин, які перешкоджають виконанню постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року та просила державного виконавця Лисенко М.А. звернутися до Черкаського окружного адміністративного суду для зміни способу та порядку виконання постанови суду шляхом зобов’язання ОСОБА_4 звернутися з заявою про державу реєстрацію земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства. Відповіді на вказану заяву вона не отримала. 22 серпня 2017 року отримала вимогу державного виконавця Лисенко М.А., відповідно до якої, вона в триденний строк з моменту отримання даної вимоги повинна повідомити відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області у письмовому вигляді з наданням підтверджуючих документів про виконання рішення суду. 23 серпня 2017 року вона особисто з керівником міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області була на прийомі у державного виконавця Лисенко М.А., якому роз’яснила причини неможливості виконання рішення суду та повторно надала заяву з проханням звернутися до Черкаського окружного адміністративного суду для зімни способу та порядку виконання постанови суду. Відповіді на вказану заяву вона не отримала. Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року №3613 та постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру» від 17 жовтня 2012 року №1051, є законодавчо унормована певна процедура державної реєстрації земельної ділянки, якою чітко передбачено безпосередню участь у даному випадку ОСОБА_4 (подача заяви з переліком документів через Центр надання адміністративних послуг), а так як ОСОБА_4 відмовляється подати заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, це і є обставиною, яка перешкоджає виконанню постанови суду. 11 вересня 2017 року постановою державного виконавця Лисенко М.А. на неї за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 гривень, яку вважає незаконною. Зазначену постанову вона отримала 14 вересня 2017 року. Зі спірної постанови не вбачається, чи перевірялись державним виконавцем підстави невиконання нею рішення суду, з яких причин таке є невиконаним та не з’ясовано чи є ці причини поважними. Накладення штрафу за невиконання та повторне невиконання судового рішення можливе лише при умові, якщо таке не виконано без поважних причин. Вона не мала можливості виконати судове рішення з незалежних від неї технічних причин системи реєстрування, тобто не має реальної можливості виконати судове рішення, та вважає це поважною причиною, що не було враховано державним виконавцем. Крім того, в постанові не вказано, які саме вимоги чинного законодавства нею порушені.
Позивач державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 в судове засідання 15 травня 2018 року не з'явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Відповідач державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 в судове засідання 15 травня 2018 року не з’явився, однак надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому просив судові засідання проводити без його участі, у задоволенні позову відмовити з наступних підстав. Так, підстави, порядок та процедура здійснення виконавчого провадження регулюється Законом України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII та Інструкцією з організації примусового виконання рішень, у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року №2832/5. Відповідальність за невиконання рішення, що зобов’язує боржника вчинити певні дії встановлена ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII. Згідно ч.1 ст.75 вказаного закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішенні про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника – фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника – юридичну особу – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. З моменту відкриття виконавчого провадження, боржником не вчинено жодних дій, що спрямовані на реальне виконання виконавчого листа. Будь-яких підтверджуючих документів про виконання рішення суду в частині повторного розгляду питання про державну реєстрацію земельної ділянки, площею 21,9191 га, згідно технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради Смілянського району Черкаської області не надано. Сторони виконавчого провадження є активними учасниками і зобов’язані повідомляти державного виконавця про повне чи часткове виконання рішення суду, долучати документи до матеріалів виконавчого провадження. З дій боржника не вбачається реальних намагань виконати рішення суду. Державний виконавець лише отримує формальні відписки. В зв’язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем було здійснено захід, що спрямований на примусове виконання та винесено постанову про накладення штрафу. Головним та єдиним аргументом позивача є факт, що технічно не передбачено програмним забезпечення АС ДЗК і як наслідок нібито поважність причин неможливості виконання даного конкретного виконавчого документа. Вказана обставина, на яку вказує позивач, не є беззаперечним доказом неможливості виконання рішення суду. Боржником не надано суду доказів вжиття ним до винесення постанови про накладення штрафу всіх можливих і необхідних заходів, спрямованих на виконання судового рішення.
15 грудня 2017 року набрав чинності новий Кодекс адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно ч.3 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у розгляді справи в судове засідання не з’явилися, хоча про час, дату та місце такого були повідомлені належним чином, потреба у заслуховуванні свідків та експертів відсутня, відтак суд приходить до висновку про можливість судового розгляду адміністративної справи в порядку письмового провадження без фіксування адміністративного процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року ухвалену за результатами розгляду адміністративної справи №823/402/17 за позовом ОСОБА_4 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання неправомірним рішення та зобов’язання вчинити дії, позовну заяву задоволено частково та постановлено: визнати неправомірним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 від 20 лютого 2017 року №РВ – 7100255042017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру; зобов’язати державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 повторно розглянути питання про державну реєстрацію земельної ділянки, площею 21,9191 га згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Великояблунівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (а.с.7-9).
Відомостей про дату отримання вказаної постанови державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 матеріали справи не містять.
18 липня 2017 року Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №823/402/17 на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року (а.с.32-33).
18 липня 2017 року ОСОБА_4 звернувся з заявою до начальника відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_5, в якій просив відкрити виконавче провадження та примусово виконати виконавчий лист №823/402/17 від 18 липня 2017 року, який виданий Черкаським окружним адміністративним судом (а.с.34-35).
03 серпня 2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3, розглянуто заяву стягувача про примусове виконання виконавчого листа №823/402/17 виданого 18 липня 2017 року Черкаським окружним адміністративним судом та винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №54334761 з виконання вищевказаного виконавчого листа про зобов’язання державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 повторно розглянути питання про державну реєстрації земельної ділянки, площею 21,9191 га згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Великояблунівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (а.с.36-37).
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини вищевказаної постанови про відкриття виконавчого провадження, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 зазначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Як вбачається з позовної заяви, постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 про відкриття виконавчого провадження ВП №54334761 від 03 серпня 2017 року державним кадастровим реєстратором міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 отримано 07 серпня 2017 року.
Вищевказана обставина відповідачем не заперечується, відтак суд приходить до висновку, що така відповідає дійсності.
Таким чином, державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, після отримання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, зобов’язана була його виконати до 18 серпня 2017 року.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: 1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; 2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; 3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI не передбачено державної реєстрації земельної ділянки без заяви особи, яка має намір зареєструвати таку.
Разом з тим, як вбачається з постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року постановленої у справі №823/402/17 державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 зобов’язаний повторно розглянути заяву про державну реєстрацію земельної ділянки подану ОСОБА_4 20 лютого 2017 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4, для виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року, не зобов’язаний був подавати нову заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, в зв’язку з чим державному кадастровому реєстратору міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 відсутність нової заяви жодним чином не перешкоджало виконати покладені на неї рішенням суду зобов’язання.
Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI, для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Враховуючи зазначену норму, суд приходить до обґрунтованого висновку, що для виконання державним кадастровим реєстратором міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року, після отримання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП №54334761 від 03 серпня 2017 року, у такого повинні бути у наявності документи, передбачені ч.4 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI.
Однак, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_4 після набрання чинності постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року до державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, особисто чи через уповноважену ним особу або надісланням поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, документи передбачені ч.4 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI не надав.
Вищевказаний факт відповідачем не заперечується, в зв’язку з чим суд приходить до обґрунтованого висновку, що такий відповідає дійсності.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що ненадання стягувачем ОСОБА_4, у визначений законодавством спосіб, державному кадастровому реєстратору міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, передбачених ч.4 ст.24 «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI позбавляло останню об’єктивної можливості виконати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року, що є поважною причиною.
08 серпня 2017 року з метою виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 звернулася до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_5 з заявою, в якій повідомила про небажання стягувача ОСОБА_4 звернутися до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області через Центр надання адміністративних послуг особисто чи уповноваженою особою, поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення для подання заяви про державну реєстрацію земельної ділянки в порядку ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», що є обставиною, яка унеможливлює виконання постанови суду та виконавчого листа, та просила звернутися до Черкаського окружного адміністративного суду для зміни способу та порядку виконання постанови суду шляхом зобов’язання ОСОБА_4 звернутися з заявою про державну реєстрацію земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства. На заяві наявна резолюція, відповідно до якої, реагування на таку доручено ОСОБА_3 (а.с.38-40).
Разом з тим, матеріали адміністративної справи доказів реагування на вищевказану заяву та її розгляд державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 не містять, в зв’язку з чим суд приходить до висновку, що така державним виконавцем не розглядалася та будь-яке рішення по ній не прийнято.
16 серпня 2017 року з метою виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 повторно звернулася до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_5 з заявою, в якій виклала аналогічні обставини та прохання, що були викладені в її заяві від 08 серпня 2017 року. На заяві наявна резолюція, відповідно до якої, реагування на таку доручено ОСОБА_3 (а.с.41-42).
Разом з тим, матеріали адміністративної справи доказів реагування на вищевказану заяву та її розгляд державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 не містять, в зв’язку з чим суд приходить до висновку, що така державним виконавцем не розглядалася та будь-яке рішення по ній не прийнято.
Не приймаючи до уваги вищевказані заяви державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, 17 серпня 2017 року державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 направляє на її адресу вимогу виконавця, в якій вимагає від неї у триденний строк з моменту отримання даної вимоги, повідомити відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області у письмовому вигляді з наданням підтверджуючих документів, що підтверджують факт виконання рішення суду (а.с.44).
Після отримання вищевказаної вимоги виконавця з метою виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 втретє звернулася до начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_5 з заявою, в якій виклала аналогічні обставини та прохання, що були викладені в її заявах від 08 серпня 2017 року та 16 серпня 2017 року. Така заява була отримана особисто ОСОБА_3 21 серпня 2017 року, про що свідчить його підпис, однак зареєстрована як вхідна документація лише 15 вересня 2017 року. На заяві наявна резолюція, відповідно до якої, реагування на таку доручено ОСОБА_3 (а.с.49-52).
11 вересня 2017 року, не приймаючи до уваги наявності у державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 поважних причин невиконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року, та ігноруючи її заяви про звернення до суду з поданням про зімну способу та порядку виконання рішення, державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 складає акт державного виконавця, відповідно до якого, ним на 11 вересня 2017 року викликано сторони виконавчого провадження для з’ясування обставин по справі, так як державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 в її заяві від 23 серпня 2017 року зазначається, що рішення суду невиконане через стійке небажання стягувати відповідні дії. На що державним виконавцем 23 серпня 2017 року на адресу ОСОБА_4 направлено вимогу, якою зобов’язано його в найкоротші строки подати заяву про державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до вимог ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». На вимогу державного виконавця 04 вересня 2017 року ОСОБА_4 надіслав заяву про те, що державний кадастровий реєстратор ОСОБА_2 не бажає виконувати рішення суду. Заслухавши сторони виконавчого провадження та вивчивши уважно їх заяви, ним прийнято рішення проводити виконавчі дії згідно ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.45).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Враховуючи зазначені норми, суд приходить до беззаперечного висновку, що державним виконавцем приймається рішення про накладення штрафу лише на підставі невиконання рішення без поважних причин у встановлений ним строк.
11 вересня 2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 винесена постанова ВП №54334761 про накладення штрафу на державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районні та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 у розмірі 5100 гривень за невиконання рішення суду (а.с.47).
Крім того, 12 вересня 2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаської області ОСОБА_3 направлено до Черкаського окружного адміністративного суду подання про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення (а.с.53-54).
Однак, залишається невідомим причини, на підставі яких державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаської області ОСОБА_3, не звернувся до суду з вищевказаним поданням відразу після отримання заяви державного кадастрового реєстратору міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 від 08 серпня 2017 року про такі дії.
Також, 13 вересня 2017 року державний кадастровий реєстратор міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного територіального управління Держегокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення способу виконання судового рішення, в порядку ст.263 КАС України (а.с.16-18).
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року заяву державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного територіального управління Держегокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 про встановлення способу виконання судового рішення, подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення задоволено. Встановлено спосіб виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суд від 16 червня 2017 року у справі №823/402/17 за позовом ОСОБА_4 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання неправомірним рішення та зобов’язання вчинити дії, зобов’язавши ОСОБА_4 подати до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 наступні документи: технічну документацію із землеустрою, електронний документ, копію документа про присвоєння податкового номеру, копію документу, що посвідчує особу, які були подані ОСОБА_4 як додатки до заяви від 20 лютого 2017 року, реєстраційний номер заяви ЗВ-7105711342017 (а.с.58-63).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року – без змін (а.с.65-69).
Вищевказаними ухвалами суду фактично встановлена поважність невиконання державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року.
Як вже встановлено судом у державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 були наявні поважні причини невиконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 16 червня 2017 року, а саме ненадання стягувачем ОСОБА_4 передбачених ч.4 ст.24 «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки документів.
Разом з тим, такі поважні причин державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 враховані не були, що є порушенням ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, яке стало підставою для передчасного, без з’ясування всіх обставин виконавчого провадження, безпідставного та незаконного винесення постанови про накладення штрафу ВП №54334761 від 11 вересня 2017 року.
Відповідно до ч.1 ст.76 КАС України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.89 КАС України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 про накладення штрафу ВП №54334761 від 11 вересня 2017 року є незаконною та підлягає скасуванню, в зв’язку з чим адміністративну позовну заяву державного кадастрового реєстратору міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 76, 77, 89, 205, 229, 241-246, 255, 287 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI, -
вирішив:
Адміністративну позовну заяву державного кадастрового реєстратора міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 до державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення штрафу від 11 вересня 2017 року за виконавчим документом №54334761 - задовольнити.
Постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служи Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 від 11 вересня 2017 року ВП №54334761 про накладення штрафу – скасувати.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.5 п.15 «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Сторони справи:
Позивач – державний кадастровий реєстратор міськрайонного Управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2, адреса: вул. Соборна, буд. 96-а, м. Сміла Черкаська область, 20700;
Відповідач – державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служи Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3, адреса: проспект Хіміків, буд.50, м. Черкаси, 18000.
Головуючий О.П.Опалинська