Постанова № 74470886, 30.05.2018, Апеляційний суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
569/1568/17
Номер документу
74470886
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2018 року

м. Рівне

Справа № 569/1568/17

Провадження № 22-ц/787/402/2018

Головуючий суддя в суді 1 інстанції: ОСОБА_1

Рішення ухвалене в м. Рівне Рівненської області

Дата ухвалення повного тексту незазначена

Апеляційний суд Рівненської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий суддя: Боймиструк С.В.

судді: Гордійчук С.О., Шимків С.С.

секретар судового засідання Пиляй І.С.,

з участю ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 22 грудня 2017 рокув справі за позовом ОСОБА_2 до начальника 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту п'ятого рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради, визнання протиправним та скасування наказу в частині надання двокімнатних квартир, визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

В січні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з вказаним вище позовом та просила визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради "Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань" від 11.10.2016 року № 115; визнати протиправним та скасувати наказ від 28.11.2016 року № 32 "Про надання службового житла" в частині надання докімнатних квартир № 5,6,10,15,20,25; визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо ухилення від розподілу державного житла, розташованого за адресою: м. Рівне, вул. вул. Млинівська 26/1, в порядку черговості, у зв’язку з чим зобов'язати відповідачів організувати розподіл отриманого ними житла, у відповідності до вимог чинного законодавства; зобов'язати 4 Територіальний вузол Урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Виконавчий комітет Рівненської міської ради надати їй благоустроєне житло у вигляді двокімнатної квартири на склад сім'ї з чотирьох чоловік у межах норми житлової площі, що відповідає встановленим санітарним та технічним нормам з урахуванням 10 м.кв. додаткової площі в будинку № 26/1 на вул. Млинівська у м. Рівне.

Свої позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона та члени її сім’ї знаходяться у списку осіб, які перебувають на квартирному обліку в загальній черзі на одержання житлових приміщень 4 ТВУЗ Держспецзв’язку за № 76, та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень за № 1, що стверджується довідкою № 76 виданою 4 ТВУЗ Держспецзв’язку 14 червня 2016 року. Однак, начальником 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України їй було надано відповідь листом від 08.07.2016 року № 55/03-987, яким повідомлено, що їй та членам її сім’ї житлове приміщення в житловому будинку що знаходиться в м. Рівне, по вул. Млинівська, 26/1 не може бути надано, оскільки житло відповідно до листа погодження включено до числа службового, яким забезпечуються тільки військовослужбовці які проходять дійсну військову службу.

Тобто, їй було відмовлено в отриманні житла ще до моменту його включення до числа службового.

Також вважає, що зазначеними неправомірними діями вирішено розподілити державне житло поза черговістю, оскільки 4 Територіальний вузол Урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України не потребував у забезпеченні службовим житлом та жодного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов за рахунок службового, не велось.

Крім того зазначала, що рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради "Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань" від 11.10.2016 року № 115, про реєстрацію квартир № 1-12,14-25 в будинку № 26/1 на вул. Млинівська як службові квартири 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, спрямовано на позбавлення осіб які перебувають в черзі на отримання житла, в тому числі їй та членів її родини в порядку черговості, як це передбачено законом, а сам наказ від 28.11.2016 року № 32 в частині надання докімнатних квартир № 5, 6,10,15, 20, 25 є таким що не відповідає закону.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 22 грудня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_2 до начальника 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту п'ятого рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради, визнання протиправним та скасування наказу в частині надання службових двокімнатних квартир, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_2 вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконне та необгрунтоване, оскільки при прийняті цього рішення судом не в повній мірі дотримано вимоги ст. 263 ЦПК України щодо прийняття рішення відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, неповно і не всебічно з'ясовано обставини на які посилався позивач як на підставу своїх вимог.

Зазначає, що вона має право на першочергове забезпечення житловим приміщенням з державного житлового фонду. Натомість, з метою уникнення розподілу житла в порядку черговості, відповідачами у справі протиправно прийнято рішення про надання вказаному житлу статусу службового, що виключає отримання нею вказаного житла. Вважає, що надання житлу статусу службового здійснено з порушенням законодавства.

Крім того вказує, що розглядаючи справу, суд першої інстанції не надав належної правової оцінки що дії відповідачів та їх рішення прийняті не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, не врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не дотримано принципу рівності перед законом

У поданому на апеляційну скаргу відзиві начальник 4 Територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України зазначає про те, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, а рішення суду є обґрунтованим та законним.

Просив рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 22 грудня 2017 року залишити без змін, як таке, що ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а апеляційну скаргу ОСОБА_2 на дане рішення суду залишити без задоволення.

Апеляційні скарги від інших осіб, які беруть участь у справі на вказане рішення суду не надходили.

15 грудня 2017 року набирала чинності нова редакція ЦПК України, відповідно до п. 9 ст. 1 Перехідних положень вказаного Кодексу, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

За результатами апеляційного розгляду колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Вирішуючи спір суд першої інстанції виходив з того, що ухилення відповідача від здійснення розподілу державного житла в порядку черговості, про яке стверджує позивач, не знайшло свого підтвердження, а Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, передбачено, що першочерговим є забезпечення службовим житлом військовослужбовців які несуть службу, а вже потім надання військовослужбовцям, в тому числі тим хто перебуває на пенсії, житла для постійного проживання, що також вбачається із Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України.

Такий висновок місцевого суду відповідає обставинам справи та вимогам закону.

Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Згідно до ст. 42 ЖК України, жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.

Колегія судів погоджується з висновком місцевого суду, що позивачка не довела своїх позовних вимог.

Позивач ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку осіб 4 ТВУЗ складом сім’ї 4 особи в загальній черзі за № 76, у списку осіб які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень 4 ТВУЗ за номером 1, однак на зазначені черги житло не розподілялося.

Як вбачається з матеріалів справи, 4 ТВУЗ Держспецзв’язку було здійснено реконструкцію гуртожитку під житловий будинок по вул. Млинівській, 26/1 в м. Рівне, оперативне управління за 4 ТВУЗ Держспецзв’язку зареєстроване в реєстрі 23.03.2016 року, що стверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, зокрема зареєстровано у кількості: однокімнатні квартири – 15, двокімнатні – 5, трикімнатні – 5.

Як вбачається з протоколу засідання житлово-побутової комісії 4 ТВУЗ Держспецзв’язку від 23 травня 2016 року № 4 було вирішено клопотати перед начальником 4 ТВУЗ Держспецзв’язку про прийняття рішення та погодження його з Адміністрацією Держспецзв’язку щодо розподілу житлового фонду 24 квартири виділити для потреб 4 ВТУЗ та включити до фонду службових приміщень (а.с. 36).

Того ж дня, 23 травня 2016 року за вихідним № 55/03/757 начальник 4 ВТУЗ звернувся з проханням до голови Держспецзв’язку за погодження рішення про включення 24 квартир до службового фонду, яке було погоджено листом № 61/02/01/-1413 від 31 травня 2016 року (а.с.37, 39).

Листом № 5503-832 від 2 червня 2016 року начальник 4 ВТУЗ звернувся до Голови Рівненської міської ради про включення 24 квартир до числа службового житла (а.с.40).

Відповідно до звернення начальника 4 ВТУЗ п. 5 рішенням № 115 виконкому Рівненської міської ради було зареєстровано 24 квартири в б 26/1 по вул. Млинівській в м. Рівне, як службові квартири 4 ТВУЗ Держспецзв’язку (а.с.41.)

Як вбачається з протоколу засідання житлово-побутової комісії 4 ТВУЗ Держспецзв’язку від 28.11.2016 року № 10 було розподілено 24 службові квартири в будинку 26/1 по вул. Млинівській в м. Рівне військовослужбовцям 4 ТВУЗ (а.с.42-49).

Проведений розподіл службового житла було затверджено наказом № 32 від 28 листопада 2016 року і цей наказ було погоджено Адміністрацією Держспецзв’язку в листі від 5 грудня за № 61/03-2989 (а.с. 63-64, 66).

Зазначений наказ було погоджено і рішенням № 15 від 14 лютого 2017 року виконавчим комітетом Рівненської міської ради в частині надання службових квартир військовослужбовцям 4 ВТУЗ згідно списку (а.с.68).

Згідно ч. 1 ст. 118 та ч. 1 ст. 121 ЖК України, службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Порядок надання службових жилих приміщень установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Відповідно до п. 8 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року № 37, службові жилі приміщення надаються працівникам, які постійно проживають, а також прописані в населеному пункті за місцем розташування відповідного підприємства, установи, організації. З дозволу виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради, службове жиле приміщення може бути надано працівникові, який проживав в іншому населеному пункті. Зазначені приміщення надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом, за винятком надання службових жилих приміщень в будинках радгоспів. У разі недостатності службових жилих приміщень для забезпечення всіх працівників відповідних категорій зазначені приміщення надаються виходячи з інтересів забезпечення нормальної діяльності підприємства, установи, організації.

Відповідно п. 15 до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, службове житлове приміщення надається незалежно від перебування військовослужбовця на квартирному обліку, без урахування пільг, передбачених для забезпечення громадян житлом.

Згідно п. 4.3 розділу ІІ Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, яку затверджено рішенням Ради нацбезпеки і оборони України від 04 березня 2016 року та введено в дію Указом Президента України від 14 березня 2016 року № 92/2016, складовою частиною забезпечення розвитку систем сектору безпеки і оборони зазначено кадрове забезпечення сектору безпеки і оборони, яке включатиме в тому числі створення умов для забезпечення військовослужбовців і працівників правоохоронних органів та членів їхніх сімей житлом, насамперед службовим.

Отже, як випливає з наведених вище документів та нормативно-правових актів, при розподілі житла, переведення його в статус службового та надання військовослужбовцям, що проходять дійсну військову службу в 4 ВТУЗ відповідачами було дотримано вимог житлового законодавства.

Посилання ОСОБА_2 на наявність у неї відповідних пільг на отримання житла в даному випадку не має визначального значення, оскільки на черги на яких вона перебувала ці 24 квартири житлово-побутовою комісією та командуванням 4 ВТУЗ не розподілялись.

Ініціатором надання спірному житлу статусу службового, виходячи з інтересів служби, була житлово-побутова комісія 4 ВТУЗ, а її рішення з цього приводу позивачкою не оскаржувалось.

За таких обставин, суд першої інстанції дотримавшись вимог норм матеріального та процесуального права, повно і всебічно з'ясувавши всі дійсні обставини спору сторін, вирішив дану справу згідно із законом і підстав для скасування ухваленого у справі судового рішення та задоволення поданої апеляційної скарги, виходячи з меж її доводів, апеляційний суд не вбачає,

Керуючись ст.ст. 367, п.1 ч.1 ст. 374, 375, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2залишити без задоволення.

Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 22 грудня 2017 року залишити без змін.

Постанова Апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови складений 5 червня 2018 року.

Головуючий: С.В. Боймиструк

Судді: С.О. Гордійчук

ОСОБА_5