Постанова № 74455822, 04.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
817/1889/17
Номер документу
74455822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/1889/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

ОСОБА_1,

за участю секретаря Єфремової О.С.,

апелянта ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "20" грудня 2017 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання дій протиправними та скасування рішення , -

суддя в 1-й інстанції - Комшелюк Т.О.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання неоднозначного (множинного) трактування прав та обов’язків платників податків на користь платника податків, а дії суб’єкта владних повноважень протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки в Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 28.03.2016 № 393), так і в Законі «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (ч.8 ст.9) чітко не визначено, чи платники повинні сплатити єдиний внесок до 20 числа місяця включно, що настає за кварталом, або саме 19 число місяця, що настає за кварталом є остаточною датою (строком) сплати єдиного соціального внеску. Відтак, єдиний внесок, сплачений ним 20 числа місяця є своєчасною оплатою, а якщо норми законів допускають неоднозначне їх тлумачення, то рішення приймаються на користь платника податків.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання дій протиправними та скасування рішення відмовлено.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у надісланому відзиві на апеляційну скаргу з викладених підстав, просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Зокрема, зазначає, що позивачем безпідставно зроблено висновки про порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а також неправомірність оскаржуваного рішення.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є фізичною особою підприємцем та є платником єдиного внеску.

Контролюючий орган під час проведення аналізу даних інтегрованої картки позивача встановив факт несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що є порушенням норм п.1 ч.2 ст.6, абз.3 ч.8, ч.7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме: єдиний внесок за 4 квартал 2015 року по терміну сплати 19.01.2016 року позивачем фактично сплачено 20.01.2016 року, за 1 квартал 2016 року по терміну сплати 19.04.2016 року фактично сплачено 20.04.2016 року, за 4 квартал 2016 року по терміну сплати 19.01.2017 року фактично сплачено 20.01.2016 року, за 1 квартал 2017 року по терміну сплати 19.04.2017 року фактично сплачено 20.04.2017 року, за 3 квартал 2017 року по терміну сплати 19.10.2017 року фактично сплачено 20.10.2017 року.

Внаслідок встановленого порушення відповідачем прийняте рішення 23.11.2017 року №0008205002, яким до позивача застосований штраф в розмірі 1511,60грн. та нарахована пеня в сумі 7,55 грн.

Не погоджуючись з винесеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом про скасування останнього.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при винесенні вказаного рішення діяв у межах наданих повноважень та в спосіб, передбачений Конституцією та Законами України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі по тексту - Закон України № 2464-VI).

Приписами п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно із ч. 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (далі - Інструкція).

У відповідності до пп.2 п.6 розділу 4 Інструкції платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з п.п. 2 п. 2 розділу 7 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 31.1 ст.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що кінцевим терміном для сплати єдиного внеску є 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, оскільки прийменник "до"розуміється як встановлення певної межі чи часового проміжку, і оскільки у добі 24 години, то застосування прийменника «до» перед числовим значенням (числівником), в даному випадку «до 20 числа» слід розуміти як граничну межу, яка закінчується 23год.59хв.59сек 19 числа, тобто 20 число не включається в граничний термін для сплати ЄСВ.

Судом встановлено, що позивачем за період 4 кварталу 2015 – 3 кварталу 2017 сплачувався єдиний внесок у такі строки:

- за 4 квартал 2015 року - 20.01.2016р. в сумі 1434,51грн.

- за 1 квартал 2016 року - 20.04.2016р. в сумі 909,48грн.

- за 2 квартал 2016 року - 19.07.2016р. в сумі 941,16грн.

- за 3 квартал 2016 року - 18.10.2016р. в сумі 957,00грн.

- за 4 квартал 2016 року - 19.01.2017р. в сумі 990,00грн.

- за 1 квартал 2017 року - 20.04.2017р. в сумі 2112,00грн.

- за 2 квартал 2017 року - 19.07.2017р. в сумі 2112,00грн

- за 3 квартал 2017 року - 20.10.2017р. в сумі 2112,00грн.

Відповідачем встановлено порушення щодо строків сплати єдиного внеску за ті періоди, коли позивач сплачував 20 числа, а не 19 числа місяця.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оспорюване рішення прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "20" грудня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "04" червня 2018 р.