
Копія
Справа № 822/1421/18
РІШЕННЯ
іменем України
04 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис № 14 від 13.08.1950 року про народження ОСОБА_1, який був складений виконавчим комітетом Кам'янської сільської ради Городоцького району Хмельницької області в частині написання імені матері, змінивши його з "Гелени" на "Олену".
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що звернулась до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису № 14 від 13.08.1950 року про народження ОСОБА_1, який був складений виконавчим комітетом Кам'янської сільської ради Городоцького району Хмельницької області в частині написання імені матері, змінивши його з "Гелени" на "Олену".
Вказує, що за результатом розгляду заяви відповідачем відмовлено у внесені змін до вищевказаного актового запису, мотивуючи відсутністю підтверджуючих документів.
З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, а тому звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.
Справа розглянута справи за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
На день розгляду справи по суті відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив), інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, просив суд, адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, а також зазначив, що при вирішенні справи покладається на думку суду.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, а також відсутність заперечень з цього приводу з боку представника позивача, у відповідному судовому засіданні протокольною ухвалою від 23.05.2018 року суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_2) звернулася до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про її народження (ОСОБА_1) № 14 від 13.08.1950 року, який був складений виконавчим комітетом Кам'янської сільської ради Городоцького району Хмельницької області в частині написання імені матері, змінивши його з "Гелени" на "Олену".
У відповідь на своє звернення позивач 13 лютого 2018 року отримав відмову у внесені змін до вищевказаного актового запису, вмотивовану тим, що відсутні підтверджуючі документи для внесення змін (доповнень).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9 Закону).
Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Відповідно до пунктів 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).
Згідно з п. 2.11 Правил, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до наданих до суду копій свідоцтва про народження ОСОБА_2 ОСОБА_3 ЯЩ № 204967 від 04.10.1950 року; свідоцтва про право власності на будинок № 134, що знаходиться за адресою вул. Дзержинського, с. Кам'янка, Городоцький район, Хмельницька область № 142 виданого 15.09.1988 року; державного акту на право власності на землю Серії Р1 № 831008 від 26.06.2003 року, посвідчення ОСОБА_2 до медалі "Ветеран праці" від 09.04.1981 року; посвідчення ОСОБА_2 ОСОБА_3 В-IV № 715666 від 27.02.2003 року; Довідки-витягу з погосподарських книг № 94/1 від 20.02.2018 року виданої виконавчим комітетом Сатанівської селищної ради; свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ОСОБА_3 І-БВ № 316959 виданого 22.01.2018 року, ім'я матері позивача - "Олена".
Досліджені судом докази свідчать про те, що в актовому записі № 14 про народження ОСОБА_1 складеного 13.08.1950 року виконавчим комітетом Кам'янської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, допущена помилка, а саме щодо зазначення імені матері дитини "Гелена" замість "Олена".
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не є розпорядником бюджетних коштів, не складає та не затверджує кошторис та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області. Враховуючи наведене, суд вважає, що понесені ОСОБА_1 судові витрати мають бути стягнуті саме з останнього.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 14 складеного 13.08.1950 року виконавчим комітетом Кам'янської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, виправивши ім'я матері дитини з "Гелена" на "Олена".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 91, код ЄДРПОУ 34838822).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач: ОСОБА_1 (вул. Молодіжна, 134, с. Кам'янка, Городоцький район, Хмельницька область, 32036, РНОКПП - НОМЕР_1).
Відповідач: Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 49, м. Городок, Городоцький район, Хмельницька область, 32000, код ЄДРПОУ - 21323925).
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_4 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_4