
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2018 р. Справа № 818/1240/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
27.03.2018 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи вимоги тим, що є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У лютому 2018 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області зі скаргою, в якій вимагав негайно провести перерахунок раніше призначеної пенсії, врахувавши накази Міністерства оборони №44 від 27.01.2016 року та №88 від 09.02.2017 року та положення п.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положення Порядку проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №45 від 13.02.2008 року. Відповідачем в задоволенні такого перерахунку було відмовлено. Вважаючи відмову протиправною, позивач просив визнати дій відповідача протиправними і зобов»язати його скласти список на ім»я позивача за формою згідно з Додатком1 постанови Кабінету Міністрів №45 від 13.02.2008 року, направити його до Сумського ОВК для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів №355 від 23.03.2012 року і наказу Міністерства оборони №576 від 05.11.2010 року та на 01.01.2016 року відповідно до наказу Міністерства оборони №44 від 27.01.2016 року, а також зобов»язати здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 року та з 01.01.2016 року у відповідності до довідок, складених Сумським ОВК про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
19 квітня 2018 року відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, пояснивши, що починаючи з 01.04.2012 року позивачу проводились перерахунки розміру пенсії відповідно до Законів України «Про державний бюджет» на відповідні роки та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У матеріалах пенсійної справи знаходиться довідка про розмір грошового забезпечення позивача, надана Сумським обласним військовим комісаріатом на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355. Довідок про розмір грошового забезпечення на виконання наказів Міністра оборони України від 14.02.2017 №44 від військового комісаріату не надходило. Крім того, наказ Міністра оборони №576 від 05.11.2010 року видавався на відповідний рік та в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України, і не стосується осіб, які перебувають на пенсії ( звільнені з військової служби). Премія залежить від результатів служби, індивідуальних заслуг, що не може бути поширено на осіб, які працювали в попередні періоди.
25 квітня 2018 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача, які полягали в самовільному зменшенні розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсі та зобов»язати відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року та відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.01.2012 і виплатити заборгованість з врахуванням раніше проведених виплат та коефіцієнтів інфляції у відповідності з довідкою №38452 від 11.06.2012 року, виданої Сумським ОВК про розмір грошового забезпечення.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України, з 01.01.2007 року знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області .
19.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області зі скаргою, в якій вимагав негайно провести перерахунок раніше призначеної пенсії, врахувавши накази Міністерства оборони №44 від 27.01.2016 року та №88 від 09.02.2017 року та положення п.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та положення Порядку проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №45 від 13.02.2008 року. (а.с.7)
05.03.2018 року відповідачем було повідомлено про відсутність підстав для проведення вказаного позивачем перерахунку. ( а.с.8)
При цьому, звертаючись до відповідача зі скаргою, позивач не просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії з 01.01.2012 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012.
За встановлених в ході розгляду справи обставин, суд не вбачає підстав для зобов»язання відповідача вчиняти дії, що полягають у перерахунку раніше нарахованої пенсії з 01.01.2012 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 з огляду на таке.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх на відповідність критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Констиутцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії); безсторонньо ( неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Завданням адміністративного судочинства, за приписами ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у сфері публічно-правових відносин.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є Порядок проведення перерахунку пенсій , затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 13.08.2008 року №45. Відповідно до п.1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Протягом часу з 01.04.2012 по теперішній час рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалося.
Водночас, 23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою з 01 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
На виконання цих вимог відповідачем проведені перерахунки у відповідних роках, що вбачається із наданого відповідачем розрахунку ( а.с.9).
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він діяв на умовах та в порядку, закріплених законодавчими нормами, відповідно порушень прав позивача з його боку при реалізації положень Постанови Кабінету Міністрів України №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», судом не встановлено, відтак в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах