Рішення № 74447257, 06.04.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2018
Номер справи
808/402/18
Номер документу
74447257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 квітня 2018 року Справа № 808/402/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердянської міської ради про визнання незаконним та скасування пункту рішення та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Бердянської міської ради, в якому позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати пункт 21.5 рішення Бердянської міської ради Запорізької області сьомого скликання № 33 від 21 січня 2016 року про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду за рахунок земель міста громадянці ОСОБА_1.

-зобов'язати Бердянську міську раду розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду за рахунок земель міста громадянці ОСОБА_1 на черговій сесії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що пунктом 21.5 рішення Бердянської міської ради №33 від 21 січня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду за рахунок земель міста. З такою відмовою не погоджується, вказує, що оскільки Рішенням Бердянської міської ради №58 від 17.04.2014 року (зі змінами, несеними рішенням № 29 від 12.05.2015 року) надано позивачці дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою: пр. Пролетарський, 190-а, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а отже земельна ділянка відповідає вимогам законодавства. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать вимогам Конституції України та інших нормативно-правових актів.

Відповідач позов не визнає з підстав викладених у відзиві (вх. №6971 від 01.03.2018) послався на те, що даний спір є спором про право цивільне, а отже адміністративна юрисдикція не поширюється на цей спір. Крім того, за інформацією управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради, згідно даних містобудівного кадастру спірна земельна ділянка, яку позивач має намір отримати в оренду, орієнтовно знаходиться в межах двокілометрової прибережної смуги Азовського моря м. Бердянськ (відстань від урізу воли Азовського моря становить орієнтовно 1050 метрів). Стверджує, що оскільки на сьогоднішній день проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги Азовського моря в межах м. Бердянськ Бердянською міською радою не затверджувався та знаходиться на стадії розробки (погодження), то тому в даному випадку слід виходити з нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 ВК України та, як наслідок, брати до уваги нормативний розмір такої смуги, який становить два кілометри від урізу води. Також, вважає, оскільки рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016 №33, яким серед іншого, відмовлено позивачці в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в дострокову оренду за рахунок земель міста, було передано 04.02.2016 суб’єкту господарювання ПП «Інвестресурс», що є виконавцем робіт із землеустрою, а також вказане рішення було оприлюднено у повному обсязі на офіційному веб-сайті Бердянської міської ради 27.01.2016, вважає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 06.02.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання без виклику сторін на 06.03.2018, яке було відкладено на 06.04.2018.

Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та визнається відповідачем, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку, розташованого за адресою: пр. Східний, 190а (колишня назва пр. Пролетарський), м. Бердянськ, Запорізька область.

27.02.2014 позивачка звернулась до Бердянської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0602 га, розташованої за адресою пр. Східний. 190-а. м. Бердянськ, Запорізька обл., для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та передачі вказаної земельної ділянки в оренду на 49 років (вхід. № Ж-0819).

Рішенням Бердянської міської ради від 17.04.2014 №58 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна" позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0602 га, розташованої за адресою: пр. Пролетарський, 190-а, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Рішенням Бердянської міської ради від 12.05.2015 № 29 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" було внесено зміни до вищевказаного пункту рішення міськради в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою Позивачу наступного змісту: замість слів: "орієнтовною площею 0,0602 га" читати: "орієнтовною площею 0,0225 га", а також виключити слово "будівництва".

Позивачем замовлено та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за виготовлення якого позивачем сплачено кошти землевпорядній організації.

Бердянська міська рада отримала розроблений проект землеустрою на відведення вищевказаної земельної ділянки та пунктом 21.5 рішення від 21.01.2016 № 33 "Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам" (а.с. 29) відмовила позивачці у передачі земельної ділянки в оренду, мотивуючи ст. 30 Земельного кодексу України та ст.ст. 88, 90 Водного кодексу України.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Згідно із ст. 3 Земельного кодексу України, правове регулювання земельних відносин регулюється Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.2 вказаної статті, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно із ч. 3 ст. 124 Земельного кодеску, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Частиною 2 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У відповідності до ч.3 ст. 123 цього Кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Частиною 4 ст. 186-1 Кодексу встановлено, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

За приписами ч. 5 ст. 186-1 цього Кодексу, органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов’язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Слід зазначити, що в даному випадку проект землеустрою позивачки пройшов передбачені статтею 186-1 Земельного кодексу України погодження, про що свідчить висновок Управління Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області від 09.06.2015 №181/03-29 та висновок Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради від 04.06.2015 №109-06/15.

Посилання відповідача у спірному рішенні на ст. 60 Земельного кодексу України та ст.ст. 88,90 Водного кодексу України суд вважає помилковими, оскільки вказаними нормами передбачене загальне визначення прибережної захисної смуги, її ширина, обмеження або заборона у використанні. Разом із тим, вказаними нормами визначено вичерпний перелік обмежень у використанні земель прибережної захисної смуги.

Разом із тим, як вбачається із проекту землеустрою, вказана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови, а не являється земельною ділянкою водного фонду.

Отже, суд зазначає, що питання щодо відповідності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, вирішувалось управлінням Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області під час розгляду проекту землеустрою на предмет погодження.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: 71100, м.Бердянськ, пр. Пролетарський, б. 190, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Бердянської міської ради (місце знаходження: 71118, м.Бердянськ, пл.Єдності, 2, ідентифікаційний код 20525153) про визнання незаконним та скасування пункту рішення та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконним та скасувати пункт 21.5 рішення Бердянської міської ради Запорізької області сьомого скликання № 33 від 21 січня 2016 року про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду за рахунок земель міста громадянці ОСОБА_1 (місце проживання: 71100, м.Бердянськ, пр. Пролетарський, б. 190, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Зобов'язати Бердянську міську раду (місце знаходження: 71118, м.Бердянськ, пл.Єдності, 2, ідентифікаційний код 20525153) розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в довгострокову оренду за рахунок земель міста громадянці ОСОБА_1 (місце проживання: 71100, м.Бердянськ, пр. Пролетарський, б. 190, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на черговій сесії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 71100, м.Бердянськ, пр. Пролетарський, б. 190, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев’ять гривень 60 копійок) за рахунок Бердянської міської ради (місце знаходження: 71118, м.Бердянськ, пл.Єдності, 2, ідентифікаційний код 20525153).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 06.04.2018.

Суддя Н.В.Стрельнікова