
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/536/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.05.2016 позивачу була встановлена третя група інвалідності згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) серії 12ААА № 245941, причиною інвалідності стало «поранення (контузія), так, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби».
28.02.2017 позивач звернувся до Камінь-Каширського районного військового комісаріату (далі - Камінь-Каширський РВК) із заявою про направлення наявних у позивача підтверджуючих документів на розгляд належної комісії Департаменту фінансів ОСОБА_2 оборони України для прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням третьої групи інвалідності, та яка встановленим порядком була направлена разом із підтверджуючими документами до Волинського обласного військового комісаріату (далі - Волинський ОВК) для складання відповідного висновку. Волинський ОВК в подальшому подав до ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплатити позивачу одноразову грошову допомогу.
Листом від 04.10.2017 № 953 Волинський ОВК повідомив позивача, що відповідно до витягу з протоколу засідання комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100 комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової допомоги, оскільки позивач подав завідомо неправдиві відомості щодо поранень, що підтверджено архівом ОСОБА_2 оборони Російської Федерації. Згідно із статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо інвалідність військовослужбовця є наслідком подання особою неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає вказане протокольне рішення комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100 протиправним, оскільки позивач подав усі необхідні документи для призначення одноразової грошової допомоги, жодних завідомо неправдивих відомостей чи документів він не подавав.
Позивач просить визнати протиправним та скасування протокольне рішення комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100 стосовно відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 2011-ХІІ та зобов’язати комісію ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум повторно розглянути документи позивача стосовно призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням третьої групи інвалідності у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
Крім того, ухвалою суду від 14.05.2018 витребувано від відповідача ОСОБА_2 оборони України належним чином засвідчений витяг з протоколу засідання комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100 та належним чином засвідчені копії усіх документів, на підставі яких було прийняте оскаржуване рішення, в т. ч. поданих позивачем документів (а. с. 29).
Копії ухвал суду від 29.03.2018 про відкриття провадження у справі та від 14.05.2018 про витребування доказів відповідач одержав 03.04.2018 та 21.05.2018 відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а. с. 28, 32).
Проте, станом на 29.05.2018 відповідач не подав відзив на позовну заяву, так само як і не виконав ухвалу суду від 14.05.2018 щодо подання доказів.
Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини дев’ятої статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Відтак, оскільки відповідач не подав у встановлений строк відзив та витребувані судом докази, тому справу розглянуто за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ветераном війни - учасником бойових дій, особою з інвалідністю третьої групи (причина інвалідності «поранення (контузія), так, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби»), що підтверджується копією посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії АБ № 019977 (а. с. 23), посвідченням серії Є № 038133 (а. с. 22), довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 245941 від 12.05.2016 (а. с. 20), військовим квитком серії НЛ № 4836561 (а. с. 13).
28.02.2017 позивач звернувся до Волинського ОВК із заявою про направлення наявних у позивача документів на розгляд комісії в Департамент фінансів ОСОБА_2 оборони України для прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням третьої групи інвалідності, додавши документи згідно з переліком (а. с. 17).
Листом від 04.10.2017 № 953 Волинський ОВК повідомив позивача, що відповідно до витягу з протоколу засідання комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100 комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової допомоги, оскільки позивач подав завідомо неправдиві відомості щодо поранень, що підтверджено архівом ОСОБА_2 оборони Російської Федерації. Згідно із статтею 16-4 Закону № 2011-ХІІ призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо інвалідність військовослужбовця є наслідком подання особою неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги (а. с. 21).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, з огляду на таке.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 3 Закону № 2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
За приписами частини першої статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до частини першої статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Як передбачено пунктом 1 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
За правилами пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до пунктів 12 - 15 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу. Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Згідно із пунктом 19 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Як вбачається із матеріалів справи, комісія ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення (протокол від 22.09.2017 № 100) про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги на підставі пункту «г» частини першої статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ з мотивів подання позивачем завідомо неправдивих відомостей щодо поранень, що підтверджено архівом ОСОБА_2 оборони Російської Федерації (а. с. 21).
Разом з тим, в порушення вимог частини другої статті 77, частини дев’ятої статті 80 КАС України, відповідач не подав до суду відзиву на позовну заяву та жодних доказів, які б підтверджували, що позивач подав завідомо неправдиві відомості для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, або ж інвалідність є наслідком подання завідомо неправдивих відомостей.
При цьому, суд враховує подані позивачем докази (чинні медичні документи) щодо отримання в 1988 році під час бойових дій в Афганістані осколкових поранень голови та правої руки та встановлення третьої групи інвалідності (причина інвалідності «поранення (контузія), так, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби»), а саме: довідку до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 245941 від 12.05.2016 (а. с. 20), витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 16.12.2015 № 4814 (а. с. 19), висновок спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 03.12.2015 № 2397/ж (а. с. 18).
Відтак, під час судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи, викладені у рішенні комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.09.2017 № 100, щодо подання позивачем завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, у зв’язку із чим, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов’язані позовні вимоги належить задовольнити.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол від 22 вересня 2017 року № 100) про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ.
Зобов’язати комісію ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум повторно розглянути подані 28 лютого 2017 року документи ОСОБА_1 стосовно призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, у зв’язку із встановленням третьої групи інвалідності у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх