Рішення № 74434699, 04.06.2018, Барвінківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
611/404/18
Номер документу
74434699
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 611/404/18

Провадження № 2/611/211/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2018 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого – судді Андросова О.М.

за участю секретаря – Сторчай С.В.,

учасники справи: позивач ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Барвінкового справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Благоустрій», Барвінківської міської ради Харківській області, третя особа - управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації в Харківській області, про захист прав споживачів,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до комунального підприємства (далі - КП) «Благоустрій», Барвінківської міської ради Харківській області, третя особа - управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації в Харківській області, про захист прав споживачів, а саме необхідності уточнення витрат до рівня економічно обґрунтованих, діючих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території, а також виконання КП «Благоустрій» договору від 31.01.2012 та проекту договору від 01.11.2017 в частині необхідності надання додатків згідно пункту 2 указаних договорів.

ОСОБА_1 прохає суд по будинкам № 31, 33 по вулиці Соборній в м Барвінковому:

1. Скореговані тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, установлені рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 06 березня 2018 року № 23/18, визнати як установлені виходячи із економічно необґрунтованих витрат.

2. Зобов’язати КП «Благоустрій» уточнити проект тарифів на послуги з поточного ремонту будинків, споруд та прибудинкової території, а також з прибирання прибудинкової території, який забезпечить належний технічний і санітарний стан будівель, споруд та прибудинкової території, виходячи із економічно обґрунтованих витрат.

3. Зобов’язати організатора громадських слухань - Барвінківську міську раду Харківській області провести громадські слухання по доведенню до жителів розрахунку уточненого тарифу по двом послугам - поточний ремонт будинків, споруд га прибудинкової території, а також прибирання прибудинкової території, виходячи із економічно обґрунтованих витрат.

4. За результатами громадських слухань:

- зобов’язати КП «Благоустрій» надати Барвінківській міській раді Харківській області на затвердження розрахунок уточнених тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за рахунок зміни діючого тарифу по двом послугам - поточний ремонт будинків, споруд та прибудинкової території, а також прибирання прибудинкової території виходячи із економічно обґрунтованих витрат.

- зобов’язати Барвінківську міську раду Харківській області встановити уточнені тарифи на послуги з утримання будинків споруд та прибудинкової території за рахунок зміни діючих тарифів по двом послугам - поточний ремонт будинків, споруд та прибудинкової території, а також прибирання прибудинкової території, виходячи із економічно обґрунтованих витрат, і запровадити їх в дію з 25 березня 2018 року - дати, з якої рішенням виконавчого комітету Барвінківської ради від 06.03.2018 № 23/18 запровадилися скореговані тарифи, виходячи із економічно необґрунтованих витрат.

5. Зобов’язати КП «Благоустрій» і управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації в Харківській області перерахувати мешканцям житлових будинків з 25 березня 2018 року оплату і суму призначених субсидій на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території.

6. Зобов'язати КП «Благоустрій» надати позивачу додатки, зазначені в пункті № 2 договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території.

Свій позов ОСОБА_1 мотивує тим, що КП «Благоустрій» в листопаді 2017 р. надало йому для укладення проект договору від 01.11.2017 року на надання послуг з утримання будинків і споруд, який ним не був підписаний та повернений КП «Благоустрій» із зауваженнями на доробку з проханням доопрацювати проект договору і повторно направити позивачу для укладання. Основними зауваженнями було те, що в порушення пункту 2 проекту договору до нього не були додані чотири додатки, встановлені рішенням органу самоврядування, а саме: розмір тарифу, структура тарифу, періодичність послуг та терміни надання послуг. В подальшому перший додаток - розмір тарифу - був витребуваний ним шляхом окремого запиту у вигляді одержання публічної інформації. Останні три додатки не одержані ним до цього часу. КП «Благоустрій» посилався на те, що додатки не розроблялися та не направлялись на затвердження до Барвінківської міської ради.

ОСОБА_1 посилається також на те, що була порушена процедура громадських слухань, які проводились в 2010 році, порядок якої зазначений в Методичних рекомендаціях щодо порядку організації та проведення громадських слухань для доведення розрахунку тарифу на послуги, затверджених наказом міністерства з питань житлово – комунального господарства України від 16 листопада 2009 року № 359. Організаторами слухань - відповідачами в переліку витрат незаконно була виключена послуга «утримання будинків, споруд та прибудинкової території», яка є обов’язковою з огляду на те, що для установлення тарифу повинні прийматися в розрахунок ті послуги, які повинні надаватися для забезпечення належного технічного та санітарного стану будинків, споруд та прибудинкової території. Зазначене передбачено пунктом 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, згідно якому тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. Тобто надання цієї послуги законодавством передбачено для КП «Благоустрій» як обов'язкова умова, тому наявність підписів мешканців в Протоколі громадських слухань за те, щоб поточний ремонт будинку був включений чи не включений в тариф, є необов'язковим. Організатори громадських слухань схилили більшість мешканців підтримати невключення до тарифу послуги «утримання будинків, споруд та прибудинкової території», посилаючись на те, що в такому разі тариф буде великим. Те, що в протоколі громадських слухань мешканцями будинку, в якому проживає позивач, було прийнято рішення про оплату виконання поточного ремонту будинку, споруд та прибудинкової території за свій рахунок, (тобто не через тариф), сталося із - за односторонньої інформації організаторів слухань - відповідачів.

Мешканці будинків зверталися в 2017 - 2018 роках до відповідачів з заявами з проханням скласти перелік послуг по видами робіт з оцінкою їх вартості, провести громадські слухання та уточнити діючі тарифи, виходячи із економічно обґрунтованих витрат. Однак до цього часу це не виконано.

Дії відповідачів щодо невключення до тарифу з утримання будинків, споруд та прибудинкової території вартості поточного ремонту будинку, споруд та прибудинкової території позивач вважає незаконними.

В подальшому ОСОБА_1 уточнив свої позовні вимоги і прохає суд по будинкам № 31, 33 по вулиці Соборній в м. Барвінковому:

1. Скореговані тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, установлені рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 06 березня 2018 року № 23/18, визнати як установлені виходячи із економічно необґрунтованих витрат.

2. Зобов’язати КП «Благоустрій» уточнити проект тарифів на послуги з поточного ремонту будинків, споруд та прибудинкової території, а також з прибирання прибудинкової території, який забезпечить належний технічний і санітарний стан будівель, споруд та прибудинкової території, виходячи із економічно обґрунтованих витрат.

Позивач в судовому засіданні підтримав свої уточнені позовні вимоги.

Відповідач - КП «Благоустрій» відзив на позов не надав, представника в судове засідання не надіслав, не повідомивши суд про причини неявки представника.

Відповідач - Барвінківська міська рада Харківській області подала до суду відзив, в якому заперечує проти позовних вимог і прохає в позові відмовити. Барвінківська міська рада зазначає, що діючий тариф на послуги з утримання будинків та споруд, які надаються КП «Благоустрій», встановлений рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 29.11.2011 року № 264 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та споруд». Рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 06.03.2018 року № 23/18 «Про коригування БКП «Благоустрій» тарифів на послуги з утримання будинків та споруд» у встановленому чинним законодавством порядку були скориговані діючі тарифи.

Коригування тарифу проведено у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати та ціни на електроенергію за такими складовими: заробітна плата, нарахування на заробітну плату та вартість електроенергії. Інші складові тарифу не змінювалися. Таким чином, коригування діючих тарифів є економічно обґрунтованим.

Крім того, послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо), на включенні яких до тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) наполягає позивач, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є окремою самостійною послугою та не входить до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Зазначені послуги як окремий вид житлово-комунальних послуг БКП «Благоустрій» взагалі не надаються, тариф на вказану послугу уповноваженим органом не затверджувався.

Барвінківська міська рада Харківській області прохає розглядати справу без участі свого представника, що суд вважає за можливе, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа - управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації в Харківській області відзив на позов не надала, представника в судове засідання не надіслала, подавши заяву про розгляд справи без участі свого представника, що суд вважає за можливе, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

КП «Благоустрій» в листопаді 2017 р. позивачу був наданий для укладення проект договору від 01.11.17 року на надання послуг з утримання будинків і споруд, який позивачем не був підписаний та повернений КП «Благоустрій» із зауваженнями на доробку з проханням доопрацювати проект договору і повторно направити позивачу для укладання. Основними зауваженнями було, те що в порушення пункту 2 проекту договору до нього не були додані чотири додатки, встановлені рішенням органу самоврядування, а саме: розмір тарифу, структура тарифу, періодичність послуг та терміни надання послуг.

В подальшому перший додаток - розмір тарифу - був витребуваний позивачем шляхом окремого запиту у вигляді одержання публічної інформації. Останні три додатки не одержані позивачем до цього часу. КП «Благоустрій» посилався на те, що вони не розроблялися та не направлялись на затвердження до Барвінківської міської ради.

Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 встановлено, що власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.

Пунктом 2 Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМ України від 20 травня 2009 р. № 529, встановлено, що виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору.

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року встановлено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 7, ч. 2 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги та» статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.

КП «Благоустрій» є надавачем послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та комунальної послуги - вивезення побутових відходів на території міста Барвінкового.

Діючий тариф на послуги з утримання будинків та споруд, які надаються КП «Благоустрій», встановлений рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 29.11.2011 року № 264 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та споруд» (зі змінами).

Пунктом 10 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради від 06.03.2018 року № 23/18 «Про коригування БКП «Благоустрій» тарифів на послуги з утримання будинків та споруд» були скориговані діючі тарифи.

Коригування тарифу проведено у зв’язку із збільшенням мінімальної заробітної плати та ціни на електроенергію за такими складовими: заробітна плата, нарахування на заробітну плату та вартість електроенергії. Інші складові тарифу не змінювалися.

Позивачем не доведено, що наведене вище коригування діючих тарифів є економічно необґрунтованим.

З обґрунтування позивачем своїх позовних вимог вбачається, що він не згоден із діючим тарифом в цілому, оскільки до нього включені не всі види послуг, що мають бути включені, на думку позивача, до складу послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території.

Відповідно до ч.ч. 1 2 статті 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем. Мінімальні норми житлово - комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості житлово-комунальних послуг, затверджується Кабінетом Міністрів України.

На час прийняття виконавчим комітетом Барвінківської міської ради рішень від 29.11.2011 року № 264 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та споруд» (зі змінами), від 06.03.2018 року № 23/18 «Про коригування БКП «Благоустрій» тарифів на послуги з утримання будинків та споруд» і на даний час Кабінетом Міністрів України такий перелік не визначений.

Пунктом 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 встановлено, що тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.

З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

З наданої позивачу КП «Благоустрій» калькуляції вартості послуг з утримання будинку та споруд по вулиці Соборна, 31, в якому проживає позивач, вбачається, що до переліку послуг, які надаються КП «Благоустрій», включено поточний ремонт конструктивних елементів.

Послуги ж з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо), на включенні яких до тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій наполягає позивач, згідно п. 4 ч. 1 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є окремою самостійною послугою та не входить до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Позивачем обрано спосіб захисту своїх цивільних прав та інтересів, не передбачений статтею 16 ЦК України, іншим законом або договором.

Крім того, відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Позивачем не надано належних, допустимих і достовірних доказів на підтвердження своїх позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 16 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до комунального підприємства «Благоустрій», Барвінківської міської ради Харківській області, третя особа - управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації в Харківській області, про захист прав споживачів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Барвінківський районний суд в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Повний текст рішення складено 04 червня 2018 року.

Суддя О.М.Андросов