
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.05.2018 Справа №607/7028/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючого Братасюка В.М.
з участі секретаря Пушкар С.М.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Тернополі позовну заяву ОСОБА_3 до Тернопільської міської ради, в особі відділу державного архітектурно будівельного контролю, про визнання дій протиправними та скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тернопільської міської ради, в особі відділу державного архітектурно будівельного контролю, про визнання дій протиправними щодо складання постанов №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016року та скасування постанов №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року про накладання на нього ОСОБА_3 штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що підставою для притягнення його до відповідальності стало те, що з 13 по 19 травня 2016 року відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради проведено незаконну позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Вказану перевірку позивач вважає незаконною у зв’язку з тим, що п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачено, що у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 млн. грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ. Крім того, в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 травня 2016 року зазначено факти, які не відповідають дійсності, у зв’язку з відсутністю порушень норм Закону України «Про архітектурну діяльність» чи Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у діях головного архітектора та виконавця робіт з будівництва.В результаті перевірки було видано припис від 19.05.2016 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт. Даний припис було оскаржено до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2017 року у справі № 607/5698/16-а припис скасовано. Дані постанови ухвалені внаслідок неправомірних перевірок стану виконання припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, який автоматично зупиняється внаслідок звернення до суду, крім того, постанови ухвалені з грубим порушенням чинного законодавства, а посилання в обох постановах про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на те, що ним порушено п.4 (б) ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» є некоректним, тому що дана норма не містить жодних заборон щодо проведення будівельних робіт, а лише визначає повноваження посадових осіб архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірок. Вважає, що постанови №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року про накладання на нього ОСОБА_3 штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є незаконними, оскільки в даному випадку відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, а тому дані постанови підлягають до скасування.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів викладених в запереченні відносно позову, просить відмовити в задоволенні даного позову.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що з 13 по 19 травня 2016 року інспекторами Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради на підставі наказу начальника Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради від 13.05.2017року №34 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті будівництва «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва в м.Тернопіль».
19 травня 2016 року Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради на підставі позапланової перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил релігійною громадою «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату, а також приписи: про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 травня 2016 року, яким зобов’язано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» внести зміни в проектну документацію до вихідних даних на проектування; про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 19 травня 2016 року, який містить вимогу про зупинення з 19 травня 2016 року будівельних робіт, які не відповідають вимогам чинного законодавства України у сфері містобудівної діяльності та будівельних норм на об’єкті будівництва «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва,8 в м.Тернополі».
В період з 13.06.2016року по 17.06.2016року інспекторами Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради на підставі припису про зупинення будівельних робіт від 19.05.2016року та на підставі наказу начальника Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради від 10.06.2017року №49 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті будівництва «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва в м.Тернопіль».
За результатами позапланового заходу складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено, що будівельні роботи на вищевказаному об'єкті продовжуються, вимоги припису про зупинення будівельних робіт від 19.05.2016 р. позивачем не виконано, чим порушено п. 4(6) ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 16.06.2016 р. та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.06.2016 р. стосовно позивача.
08.07.2016 р. начальник відділу ДАБК ТМР, розглянувши справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, на підставі вищевказаного протоколу, складеного відносно позивача, матеріалів, долучених до акту перевірки, виніс постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №4-146/27 від 19.07.2017p., якою ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 підпункту 1 пункту 6 cт.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штрафу сумі 26 100 гри.
В період з 06.07.2016 р. по 12.07.2016 р. головними спеціалістами-інспекторами відділу ДАБК ТМР, на підставі припису про зупинення будівельних робіт від 16.06.2016 p., наказу начальника відділу ДАБК ТМР від 10.06.2017 р. №59 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва в м.Тернопіль».
За результатами позапланового заходу складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 06.07.2016 p., протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.07.2016 р. стосовно позивача.
15.07.2016 р. начальник відділу ДАБК ТМР, розглянувши справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, на підставі вищевказаного протоколу, складеного відносно ОСОБА_3, матеріалів, долучених до акту перевірки, виніс постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5-148/27 від 15.07.2016 p., якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 підпункту 1 пункту 6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 26 100 грн.
Абзацом 2 підпункту 1 пункту 6 ст. 2 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що «Суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо: зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням...».
Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради не відноситься до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, а є «виконавчим органом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міської ради» (п.2 ч.3 ст. 6 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Постановою КМУ №294 від 19.08.2014 року встановлено, що: «Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду». Таким чином, вищезазначена норма передбачає відповідальність за порушення припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт виключно виданого Держархбудінспекцією, а не виконавчим органом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міської ради.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017року позов Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект», релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради – задоволено. Визнано незаконним та скасовано акти відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, а саме: припис відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року; наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 38 від 20 травня 2016 року «Про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт»; постанову відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2 -105/27 від 24 травня 2016 року.
Крім того, окремо суд звертає увагу на те, що у вказаному рішенні констатовано:
«Проведеною перевіркою було встановлено порушення вимог містобудівних умов та обмежень від 15 липня 2014 року №428, які надало Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради.
Такий висновок відповідача є незаконним, оскільки рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №98 від 04 лютого 2016 року «Про скасування містобудівних умов та обмежень №428 від 15 липня 2014 року забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва» скасовано вказані вихідні дані.
Тобто, на час проведення позапланової перевірки та вчинення інших дій, які оскаржуються позивачами втратив чинність документ, а саме містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва № 428 від 15 липня 2014 року, недотримання якого встановлено відповідачем.
В силу закону містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об’єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника (ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Разом з тим, суд не оцінює законність чи протиправність дій органу місцевого самоврядування при прийнятті рішення про скасування містобудівних умов та обмежень №428 від 15 липня 2014 року забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва», а констатує те, що представники відповідача діяли протиправно, оскільки здійснювали перевірку дотримання вказаних містобудівних умов та обмежень після їх скасування.»
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частиною 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином судом встановлено, що посадовими особами відповідача двічі протиправно було проведено позапланові перевірки та встановлено, на думку відповідача факти виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва в м.Тернопіль», тобто як зазначає відповідач не виконання вимог припису від 19.05.2016року виданого Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, однак даний припис є скасований постановою Тернопільського міськрайонного суду від 07.03.2017року, а тому дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправними дії Тернопільської міської ради, в особі відділу державного архітектурно будівельного контролю щодо складання постанов №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року, а постанови №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року про накладання на ОСОБА_3 штрафів у розмірі 26100грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесенні за невиконання вимог припису який визнано незаконним та скасовано - скасувати.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 5, 6, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Тернопільської міської ради, в особі відділу державного архітектурно будівельного контролю (м. Тернопіль вул. Листопадова,5) щодо складання постанов №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року, скасувати постанови №4-146/27 від 08.07.2016 року та №5-148/27 від 15.07.2016 року про накладання на ОСОБА_3 (м.Тернопіль вул.Новий Світ, 8) штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути в дохід державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради 640 гривень судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення, апеляційної скарги
Головуючий суддяОСОБА_4