Рішення № 74415503, 04.06.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
826/13554/17
Номер документу
74415503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2018 року № 826/13554/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомГромадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» доДержавної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві третя особаГоловного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про зобов'язання вчинити дії,- В С Т А Н О В И В:

Громадська організація «Товариство ветеранів - однодумців» (далі по тексту - позивач, ГО «Товариство ветеранів - однодумців») звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві), третя особа - Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі по тексту - третя особа, ГУ ДФС у місті Києві), в якому просить визнати нечинним рішення ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві від 27 липня 2017 року №1726554602232 про скасування ознаки неприбутковості з 01 липня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення ґрунтується на припущенні про невідповідність установчих документів громадської організації вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

У відзиві на адміністративний позов представник відповідача посилається на те, що оскаржуване рішення прийняте у зв'язку з тим, що станом на 31 січня 2018 року реєстраційна заява за формою 1-РН згідно з додатком 1 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 13 липня 2016 року, позивача та копії установчих документів громадської організації до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 січня 2018 року відкрито провадження у справі та прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (головуюча суддя Власенкова О.О.).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 лютого 2018 року на підставі заяви позивача вирішено провести врегулювання спору за участю судді у формі спільної наради та зупинено провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 березня 2018 року врегулювання спору за участю судді припинено, поновлено провадження у справі та передано справу для вирішення іншим складом суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 березня 2018 року головуючою суддею для вирішення справи визначено суддю Кузьменко А.І.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2018 року справу №826/13554/17 прийнято до провадження, відмовлено в задоволенні клопотання Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві надіслала Громадській організації «Товариство ветеранів-однодумців» письмовий запит №28625/10/26-55-12-05 від 17 серпня 2016 року, в якому зазначено, що з 16 липня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 «Порядок ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру». Постанову прийнято на виконання вимог Закону України від 17 липня 2015 року №652-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» з метою приведення у відповідність документів неприбуткових організацій із вимогами пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України для включення до нового Реєстру.

У вказаному запиті зазначено й те, що згідно Закону України від 17 липня 2015 року №652-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» Громадській організації «Товариство ветеранів-однодумців» необхідно надати підтвердження відповідності установчих документів вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та завірені належним чином копії установчих документів організації.

Також повідомлено, що Державною фіскальною службою України передбачено проведення інвентаризації організацій та установ, які внесені до Реєстру для з'ясування відповідності неприбуткових організацій та установ, які перебувають в Реєстрі відповідно вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України. У разі не забезпечення прийняття рішення відповідно до статті 133 буде розглянуто питання щодо скасування ознаки неприбутковості.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 08 листопада 2016 року позивач повідомив відповідача про те, що лист від податкового органу Громадська організація «Товариство ветеранів-однодумців» отримала 26 жовтня 2016 року, а його автентичність викликає сумнів.

У вказаному листі позивач також вимагав: вказати причини пропуску строку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №440 для направлення письмового запиту, який міститься у листі 28625/ю; роз'яснити у яких саме установчих документах містяться відомості, які представляють інтерес для податкової інспекції у розумінні, викладених у листі, вимог; навести підстави, з яких слід вважати недостовірними або втраченими копії установчих документів Організації, які подавались до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва для проведення первинної реєстрації як неприбуткової організації.

Додатково позивач зазначив, що підтверджує відповідність установчих документів вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та незмінність установчих документів з часу державної реєстрації Організації як юридичної особи та неприбуткової організації.

В додаток до відповіді від 08 листопада 2016 року позивач надав податковому органу копію листа №28625/ю.

В подальшому, 27 липня 2017 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві прийнято рішення №1726554602232 про виключення Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» з Реєстру неприбуткових установ та організацій у зв'язку із скасуванням ознаки неприбутковості Організації з 01 липня 2017 року.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач подав скаргу до Головного управління ДФС у м. Києві, за результатами розгляду якої прийнято рішення №32057/10/26-15-10-01-16 від 11 жовтня 2017 року про залишення скарги без задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Як встановлено судом тп вбачається з матеріалів справи, Громадська організація «Товариство ветеранів-однодумців» включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій з 06 квітня 2012 року з ознакою неприбутковості 0006- громадські організації.

13 серпня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17 липня 2015 року №652-VII, яким, зокрема, статтю 133 Податкового кодексу України доповнено пунктом 133.4.

Так, відповідно до пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Підпункт 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України встановлює, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Згідно з нормами пунктів 34, 35 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України №37 від 24 січня 2013 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 01 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 01 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» відповідно до підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, та доручено Державній фіскальній службі протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою забезпечити надіслання до неприбуткових підприємств, установ, організацій (далі - неприбуткова організація), включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (крім неприбуткових організацій, установчі документи яких оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та відповідають вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України), письмових запитів про надання у місячний строк з дня їх отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації.

У місячний строк з дня отримання відповіді на запит та завірених копій документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, за результатами розгляду таких документів контролюючим органом:

у разі відповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також наявності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, така організація включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій;

у разі невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також відсутності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, таким організаціям надсилається відповідне повідомлення. Така організація не може бути виключена до 01 січня 2017 року з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Неприбуткові організації, включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, повідомлені про встановлення невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані привести до 01 січня 2017 року свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.

Зазначені норми законодавства свідчать, що із запровадженням нових вимог до неприбуткових підприємств, установ та організацій до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій включаються лише ті установи та організації, які відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві надіслала позивачу письмовий запит №28625/10/26-55-12-05 від 17 серпня 2016 року щодо надання підтвердження відповідності установчих документів Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та завірених належним чином копій установчих документів організації.

При цьому, судом вбачається, що такий запит містить як вихідних номер його реєстрації, так і підпис уповноваженої особи відповідача. Крім того, такий письмовий запит надіслано протягом місяця з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440, в той час як остання доручає Державній фіскальній службі протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою забезпечити надіслання до неприбуткових підприємств, установ, організацій, письмових запитів про надання у місячний строк з дня їх отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації.

За таких обставин, всі зауваження, зазначені позивачем у листі від 08 листопада 2016 року спростовуються наявними матеріалами справи.

При цьому, факт отримання письмового запиту відповідача щодо надання підтвердження відповідності установчих документів вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та завірених належним чином копій установчих документів організації підтверджується самим позивачем.

Водночас, матеріали справи не містять доказів надіслання позивачем завірених належним чином копій установчих документів та надання відповідачу підтвердження відповідності установчих документів вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, що свідчить про невиконання позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440.

Як зазначив представник відповідача та не спростовано позивачем, навіть станом на 13 квітня 2018 року реєстраційна заява за формою 1-РН згідно з додатком 1 Порядку №440 Громадська організація «Товариство ветеранів-однодумців» та копії її установчих документів до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві не надходили.

Крім того, станом на 13 квітня 2018 року на сайті Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» відсутні опубліковані установчі документи Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців», що свідчить про невчинення останньою дій на виконання вимог Закону України від 17 липня 2015 року №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», оскільки починаючи з 01 січня 2016 року внесення змін до установчих документів підприємств відображаються в електронному Реєстрі, а відсутність статуту позивача на сайті Міністерства юстиції України свідчить про те, що до установчих документів, починаючи з 01 січня 2016 року не вносились зміни, що в сукупності давало відповідачу підстави для висновку, що установчі документи позивача не приведені у відповідність згідно вимог 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку, що рішення податкового органу щодо виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій є правомірним і ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, та прийняте з урахуванням усіх фактичних обставин.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, покладений на нього обов'язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Суд також звертає увагу, що питання щодо сплати судового збору вирішено ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 січня 2018 року, якою відкрито провадження у справі та відстрочено позивачу сплату судового збору до прийняття судом рішення у даній справі. Вказана ухвала не оскаржувалась, а отже є обов'язковою до виконання.

Так, відповідно до частини 2 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

За таких обставин, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на платіжні реквізити Окружного адміністративного суду міста Києва судовий збір у розмірі 1600,00 грн.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 132 - 134, 139, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» відмовити.

2. Стягнути з Громадської організації «Товариство ветеранів-однодумців» (01133, м. Київ, вул. Щорса, 38, кімната 3, (код ЄДРПОУ 38148339) суму відстроченого до прийняття судом рішення у даній справі судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок на платіжні реквізити Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, рахунок отримувача 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030101).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко