
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 травня 2018 року 13:58 № 826/3837/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К.,при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників сторін: від позивача - Гарагуц В.С., від відповідача - Радюк Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Росток" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0006844005
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Росток" звернулося з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0006844005 від 10.10.2017р. Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем не було допущено порушень при реєстрації акцизних накладних, оскільки накладні було надіслано для реєстрації своєчасно, в межах робочого часу, натомість, реєстрація накладних з порушенням встановленого терміну є наслідком перевищення часу реєстрації податковим органом.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з підстав правомірності прийнятого рішення з огляду на те, що зареєстровано накладні було з пропуском встановленого терміну.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Співробітниками відповідача було складено 13.09.2017 року акт № 234/10-36-40-738183420 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку (далі - «Акт перевірки»).
Актом було встановлено, що позивачем було допущено порушення при реєстрації у липні - серпні 2017 року акцизних накладних, чим порушено приписи п.231.6 статті 236 Податкового кодексу України.
З урахуванням висновків акту перевірки та заперечень позивача, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.10.2017 року № 0006844005 (форма «ПС»), в якому зазначено про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 25248,78 грн.
Пунктом 1202.1. статті 1202 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі, зокрема, 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
За приписами абзацу першого пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011 (далі - Інструкція № 233, яка була чинною на час виникнення спірних відносин), дія якої поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 затверджено текст Примірного договору про визнання електронних документів.
Відповідно до пунктів 1, 3 розділу 6 Договору, останній набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів.
При цьому, відповідно до пункту 5 розділу 6 Договору, у разі припинення дії Договору надісланий платником податків податковий документ в електронному вигляді не приймається.
Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Інструкції № 233, підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є його відповідність затвердженому формату (стандарту), підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов, встановлених статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис", чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/ блокований).
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі визначений Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №114 (далі Порядок №114).
Відповідно до пункту 2 Порядку №114, для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Суд звертає увагу відповідача, що даною поповою нормою не визначено будь - якої можливості для віднесення вихідних чи неробочих днів до періоду, що не включається до складу операційного дня.
Згідно з пунктом 6 Порядку №114, для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних / розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної / розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку.
Судом встановлено, що позивач як платник акцизного податку склав акцизні накладні та надіслав їх в електронній формі для реєстрації в Реєстрі. Зазначена обставина підтверджується витягом з автоматизованої програми «M.E.Doc», яка використовується позивачем і призначена для електронного документообігу платника податків з контролюючими органами та з контрагентами чи партнерами.
З протоколів перевірки, що містить програма, вбачається, що акцизні накладні сформовані в електронному форматі, підписані електронним цифровим підписом уповноваженої особи позивача та відправлені в ДФС до 17 години граничного дня їх реєстрації.
Зазначена обставина не спростовується відповідачем.
Також з протоколів перевірки слідує, що акцизні накладні доставлені до ДФС, що також відповідачем не спростовується.
Згідно з пунктами 7-8 Порядку №114, акцизні накладні / розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних / розрахунках коригування, до Реєстру.
З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної / розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
З квитанцій №1, що надіслані позивачу в електронному вигляді у текстовому форматі, вбачається, що документи доставлено до центрального рівня ДФС та збережено. З квитанцій №2 вбачається прийняття акцизних накладних позивача.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що між надсиланням накладних позивачем, їх збереженням та прийняттям існує проміжок часу, за рахунок якого реєстрація акцизної накладної відбувається поза межами граничного терміну.
Відповідно до абзаців другого, пятого-шостого пункту 231.1 статті 231 ПК України, підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
З урахуванням наведених вище норм ПК України і Порядку №114, особа повинна подати акцизні накладні до ДФС України в межах 15-денного строку протягом операційного дня, який триває з 8 до 19 год. В той же операційний день, ДФС України повинна надіслати квитанцію про прийняття або неприйняття акцизної накладної.
Суд звертає увагу, що пунктом 9 Порядку № 114 визначені вичерпні підстави неприйняття акцизної накладної для реєстрації в Реєстрі. Ними є:
1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної / розрахунку коригування;
2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується;
3) факт реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування з такими самими реквізитами;
4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду);
5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.
Квитанція про неприйняття акцизної накладної / розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.
Жодна з підстав, що передбачені пунктом 9 Порядку № 114, стосовно неприйняття акцизних накладних, які надіслані позивачем, відсутня.
Абзацом сьомим пункту 231.1 статті 231 ПК України встановлено правило: «Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних».
Отже, з урахуванням цього правила перераховані акцизні накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно з пунктом 109.1 статті 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Протиправність діяння обумовлена невиконанням чи неналежним виконанням вимог, встановлених законом. Відповідальність за діяння можлива лише у разі, якщо на особу покладено обов'язок діяти у певний ситуації у визначений спосіб.
Відсутність вини платника податків унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
Судом встановлено, що позивач вчинив у встановлений законом спосіб і строк усі дії для реєстрації акцизних, зазначених в акті перевірки.
При цьому, діючи добросовісно і обачно, він в межах встановленого законом строку, ужив усіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації акцизних накладних, а тому у відповідача відсутні правові підстави для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-2 ПК України. Відтак, податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню, а позов задоволенню у повному обсязі.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Росток" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 10.10.2017р №0006844005.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 04.06.2018.
Суддя С.К. Каракашьян