
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/349/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лайко О.В.,
представника позивача - Дмитренко А.М.,
представника відповідача - Єфіменко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
02 лютого 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" /надалі - позивач; ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"/ до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби /надалі - відповідач/ про визнання протиправними дій Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування в інтегрованій картці ПАТ "Укртатнафта" з податку на прибуток пені в сумі 2387528 грн. 27 коп.; зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування даних інтегрованої картки платника ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток та скасувати нараховану пеню в розмірі 2387528 грн. 27 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 31.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби нараховано ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" пеню в розмірі 2387528 грн. 27 коп., що суперечить положенням Податкового кодексу України та Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 442 від 07.04.2016. Вказує, що податкового боргу у ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" не виникало, а сума податку на прибуток в розмірі 2779205 грн. 95 коп. є результатом застосування податкового компромісу, при визначенні якої штрафні санкції не застосовуються та пеня не нараховується в силу вимог ч. 2 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху /том 1 а.с. 79-81/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено підготовче судове засідання на 10:00 22 березня 2018 року /том 1 а.с. 2-4/.
16 березня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 109-110/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" у повному обсязі, посилаючись на те, що нарахування контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" пені з податку на прибуток у сумі 2387528 грн. 27 коп. здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому не підлягає коригуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про зупинення провадження у справі № 816/349/18 /том 1 а.с. 128, 130-132/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 14:30 12 квітня 2018 року.
03 квітня 2018 року до суду надійшли додаткові пояснення представника відповідача /том 1 а.с. 157/, у яких зазначено, що пеня в ІТС "Податковий блок" нарахована позивачу на підставі абз. "б" п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 01.01.2017, за період з 11.03.2015 по 28.07.2017, всього за 871 день, по виявленим заниженим податковим зобов'язанням, задекларованим у податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік, із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
12 квітня 2018 року до суду надійшли пояснення представника позивача /том 1 а.с. 223-224/, у яких зазначено, що нарахування пені здійснено фіскальним органом на підставі положень законодавства, які на час нарахування пені є недіючими, та застосовано найбільшу ставку Національного банку України, тоді як починаючи з 01.01.2017 розрахунок пені має здійснюватися з урахування облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний день прострочення сплати грошового зобов'язання, а не найбільшої ставки НБУ. Вважає, що нарахування пені на підставі найбільшої облікової ставки НБУ суперечить положенням статті 58 Конституції України. Зазначає, що жодною нормою законодавства не передбачено нарахування пені з дати подання податкової декларації та настання строку сплати податку на її підставі. Пояснює, що податкового боргу у позивача не виникало, а сума податку на прибуток в розмірі 2779205 грн. 95 коп. є результатом застосування податкового компромісу, при визначенні якої штрафні санкції не застосовуються та пеня не нараховується в силу вимог ч. 2 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у задоволенні клопотання представника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Домніцької О.С. про зупинення провадження у справі № 816/349/18 - відмовлено /том 1 а.с. 230, 234-236/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 10:30 27 квітня 2018 року /том 1 а.с. 231-232, 237-239/.
24 квітня 2018 року до суду надійшли додаткові пояснення представника відповідача /том 2 а.с. 11-12/, у яких зазначено, що відповідачем правомірно застосовано норми Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент граничного строку сплати грошового зобов'язання позивачем - 11.03.2015, оскільки у Податковому кодексі України відсутня пряма вказівка на зворотну дію у часі податкових норм. Наведено формулу розрахунку пені.
26 квітня 2018 року до суду надійшли заперечення позивача щодо додаткових пояснень /том 2 а.с. 19-21/, у яких представник позивача зазначає, що нарахування пені є неправомірним у зв'язку зі сплатою позивачем суми податкового компромісу, розрахованого Харківським апеляційним адміністративним судом. Вказує, що оскільки порядок нарахування пені є системою процедурних норм, за загальним правилом нарахування пені, як вчинення певної дії на виконання встановленої процедури, має відбуватись у відповідності із нормами законодавства, діючими на час вчинення такої дії. Зазначає, що рішенням ДФС України від 24.06.2016 № 13956/6/99-99-11-02-01-15 було продовжено термін розгляду скарги до 14.08.2016 включно, тобто на 39 днів понад встановлений 20-денний термін, відтак, відповідно до вимог ст. 130 Податкового кодексу України відповідач не мав правових підстав нараховувати пеню протягом додаткового строку розгляду скарги.
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року та від 17 травня 2018 року оголошено перерву в судовому засіданні.
14 травня 2018 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача /том 2 а.с. 96-98/, у яких зазначено, що твердження позивача про те, що пеня в сумі 2387528 грн. 27 коп. в ІКП ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" нарахована відповідачем у зв'язку зі сплатою податкового компромісу не відповідає дійсності, оскільки рішенням суду, що набрало законної сили, зменшено суму грошового зобов'язання, визначену у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, тому 13.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби на підставі рішення суду винесено податкове повідомлення-рішення № 0002192200 на суму 2779205 грн. 95 коп., що підлягало сплаті протягом 10 календарних днів наступних за днем узгодження - до 31.07.2017. Пояснює, що розгляд скарги позивача ДФС України не перевищив термін, встановлений статтею 56 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування приписів статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
02.06.2016 Міжрегіональним головним управлінням ДФС-Центральним офісом з обслуговування великих платників на підставі акта перевірки від 11.05.2016 №555/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 159-214/ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000594106, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 469602696 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями - в сумі 313068464 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 156534232 грн. /том 1 а.с. 16/, яке отримано позивачем 06.06.2016 /том 1 а.с. 216/.
Позивачем подано до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення №0000594106 від 02.06.2016.
Рішенням ДФС України від 24.06.2016 №13956/6/99-99-11-02-01-15 продовжено строк розгляду скарги ПАТ "Укртатнафта" по 14.08.2016 (включно) /том 2 а.с. 22-23/.
Рішенням ДФС України від 11.08.2018 №17372/6/99-99-11-02-01-15 залишено без змін, зокрема, податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС-Центрального офісу з обслуговування великих платників №0000594106 від 02.06.2016 про збільшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, а скаргу ПАТ "Укртатнафта" - залишено без задоволення /том 2 а.с. 24-35/.
25.08.2016 ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 червня 2016 року № 0000594106, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 469602696 грн, у тому числі за основним платежем - 313068464 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 156534232 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2017 у справі №816/1352/16 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 02 червня 2016 року №0000594106. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) судові витрати у розмірі 7074493 грн (сім мільйонів сімдесят чотири тисячі чотириста дев'яносто три гривні). /том 2 а.с. 85-93/.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 у справі №816/1352/16, яка набрала законної сили 14.06.2017, апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України - задоволено частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року по справі № 816/1352/15 - в частині скасування податкового повідомлення - рішення від 02.06.2016 року ;0000594106 на суму основного зобов'язання - 2779205,95 грн. - скасовано. Прийнято в цій частині нову постанову. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 червня 2016 року № 0000594106, в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі за основним платежем - 2779205,95 грн. - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) судові витрати у розмірі 7002352 (сім мільйонів дві тисячі триста п'ятдесят дві) гривен 35 копійок. В іншій частині постанову суду залишено без змін. /том 2 а.с. 67-84/.
13.07.2017 Офісом великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002192200, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 2779205 грн. 95 коп., у тому числі: за податковими зобов'язаннями в сумі 2779205 грн. 95 коп. /том 1 а.с. 112/, яке отримано позивачем 19.07.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 113/.
31.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби на підставі податкового повідомлення-рішення від 13.07.2017 №0002192200 внесено до інтегрованої картки платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств суму податкового боргу в розмірі 2779205 грн. 95 коп., яку погашено 31.07.2017 за рахунок надміру сплачених сум такого платежу, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств /том 1 а.с. 114-118/.
31.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби нараховано в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств пеню в сумі 2387528 грн. 27 коп., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств /том 1 а.с. 114-118/.
Відповідачем надано до суду 03 квітня 2018 року письмові пояснення/том 1 а.с. 157/, у яких представник відповідача пояснив, що пеня в ІТС "Податковий блок" нарахована позивачу на підставі абз. "б" п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 01.01.2017, за період з 11.03.2015 по 28.07.2017, всього за 871 день, по виявленим заниженим податковим зобов'язанням, задекларованим у податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік, із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження - 30%.
Вважаючи, що сума пені має складати 459411 грн. 04 коп., а не 2387528 грн. 27 коп., ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулося до відповідача з листом від 02.10.2017 № 13-7308, у якому просило терміново виправити помилку по нарахуванні пені по коду платежу 11021000 /том 1 а.с. 61-62/, а також у подальшому звернулося з листом від 16.11.2017 № 13-8548 до в.о. голови ДФС України, голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики та начальника Офісу великих платників податків ДФС, у якому просило вирішити питання стосовно достовірного обліку податків на обліковій картці підприємства по коду платежу 11021000 /том 1 а.с. 63-64/.
Листом Офісу великих платників податків ДФС від 15.12.2017 № 65298/10/28-10-41-06-16, який отримано позивачем 26.12.2017, ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" повідомлено, що Офісом великих платників податків ДФС направлено запит до Державної фіскальної служби з метою методологічного та реального вирішення питання щодо правомірності нарахованої пені, після отримання відповіді та опрацювання наданих ДФС України роз'яснень, Офісом великих платників податків ДФС будуть вжиті усі відповідні заходи відповідно до вимог чинного законодавства /том 1 а.с. 65/.
23.01.2018 до ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" надійшов лист ДФС України від 15.01.2018 № 2360/6/99-99-14-03-01-15 "Про розгляд звернення" /том 1 а.с. 69/, до якого додано лист ДФС України від 22.12.2017 №35964/7/99-99-14-03-01-17 "Про розгляд листа" /том 1 а.с. 66-68/, яким позивача повідомлено, що ДФС підготовлено та направлено до Міністерства фінансів України запит щодо нарахування пені у 2017 році.
Позивач не погодився з діями Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування 31.07.2017 в інтегрованій картці ПАТ "Укртатнафта" з податку на прибуток пені в сумі 2387528 грн. 27 коп., у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що 02.06.2016 Міжрегіональним головним управлінням ДФС-Центральним офісом з обслуговування великих платників на підставі акта перевірки від 11.05.2016 №555/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 159-214/ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000594106, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 469602696 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями - в сумі 313068464 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 156534232 грн. /том 1 а.с. 16/, яке отримано позивачем 06.06.2016 /том 1 а.с. 216/.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення №0000594106 від 02.06.2016 (вх. № 15333/6 від 16.06.2016) /том 2 а.с. 22/.
Рішенням ДФС України від 24.06.2016 №13956/6/99-99-11-02-01-15 продовжено строк розгляду скарги ПАТ "Укртатнафта" по 14.08.2016 (включно) /том 2 а.с. 22-23/.
Підпунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України /у редакції, що діяла з 01.06.2016/ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 56.8 статті 56 Податкового кодексу України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Пунктом 56.9 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що керівник (його заступник або інша уповноважена посадова особа) відповідного контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Підпунктом 14.1.162 Податкового кодексу України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до статті 130 Податкового кодексу України /у редакції, чинній до 26.07.2017/ у разі якщо керівник контролюючого органу (його заступник) відповідно до процедури адміністративного оскарження приймає рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені статтею 56 цього Кодексу, пеня не нараховується протягом таких додаткових строків, незалежно від результатів адміністративного оскарження.
Статтею 130 Податкового кодексу України /у редакції, чинній з 26.07.2017/ визначено, що у разі якщо керівник (заступник керівника або уповноважена особа) контролюючого органу відповідно до процедури адміністративного оскарження приймає рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені статтею 56 цього Кодексу, пеня не нараховується протягом таких додаткових строків, незалежно від результатів адміністративного оскарження.
Таким чином, як станом на дату винесення податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0000594106 від 02.06.2016, так і станом на дату нарахування позивачу пені у інтегрованій картці - 31.07.2017, нормою Податкового кодексу України було передбачено, що якщо приймається рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені статтею 56 цього Кодексу, тобто понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, пеня не нараховується протягом таких додаткових строків, на які продовжено строки розгляду скарги, незалежно від результатів адміністративного оскарження.
Твердження контролюючого органу про те, що пеня не нараховується лише у разі, якщо контролюючий орган приймає рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад 60 календарних днів є помилковими, оскільки за приписами абзацу 2 пункту 56.9 статті 56 Податкового кодексу України, якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків, тобто вже на 61 день скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків, що у свою чергу взагалі повністю виключає нарахування пені.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 "Сєрков проти України" зазначено, що суд визнає, що тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатись у тому, що спосіб, у який тлумачиться та застосовується національне законодавство, приводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі «Скордіно проти Італії (№ 1)» (Scordino v.) (№ 1)) [ВП], заява № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006) (пункт 36). У пункті 43 цього рішення Європейським судом з прав людини зазначено, що у цій справі державні органи обрали тлумачення національного законодавства, менш сприятливе для платників податків, що призвело до стягнення ПДВ із заявника (див. також рішення у справі «Щокін проти України» (Shchokin v.), заяви № 23759/03 та № 37943/06, п. 57, від 14 жовтня 2010 року) (пункт 43).
Таким чином, національним органам слід дотримуватися вимог законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника-платника податку, коли в його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування.
Як встановлено судом, 31.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби нараховано в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств пеню в сумі 2387528 грн. 27 коп. /том 1 а.с. 114-118/ пеня в ІТС "Податковий блок" нарахована позивачу на підставі абз. "б" п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 01.01.2017, за період з 11.03.2015 по 28.07.2017, всього за 871 день, по виявленим заниженим податковим зобов'язанням, задекларованим у податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік, із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження - 30% /том 1 а.с. 157/.
Отже, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби нараховано 31.07.2017 ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" пеню, у тому числі, і за період з 07.07.2016 по 14.08.2016, тобто протягом додаткових строків, на які рішенням заступника керівника контролюючого органу відповідно до процедури адміністративного оскарження продовжено розгляд скарги, що є порушенням статті 130 Податкового кодексу України.
У акті перевірки від 11.05.2016 №555/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 159-214/ зазначено, що перевіркою встановлені порушення ПАТ "Укртатнафта", у тому числі, п.п. 14.1.26, п.п. 14.1.231, п.п. 14.1.228, п.п. 14.1.244 п. 14.1 ст. 14, п. 135.1, п.п. 135.5.11 п. 135.5 ст. 135п. 153.5 ст. 153, п.п. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.4, п. 138.8, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, всього за 2014 рік на суму 313068464 грн. /том 1 зворот а.с. 213/.
Як встановлено судом, 02.06.2016 Міжрегіональним головним управлінням ДФС-Центральним офісом з обслуговування великих платників на підставі акта перевірки від 11.05.2016 №555/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 159-214/ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000594106, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 469602696 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями - в сумі 313068464 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 156534232 грн. /том 1 а.с. 16/, яке отримано позивачем 06.06.2016 /том 1 а.с. 216/.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2017 у справі №816/1352/16 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 02 червня 2016 року №0000594106. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) судові витрати у розмірі 7074493 грн (сім мільйонів сімдесят чотири тисячі чотириста дев'яносто три гривні). /том 2 а.с. 85-93/.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 у справі №816/1352/16, яка набрала законної сили 14.06.2017, апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України - задоволено частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року по справі № 816/1352/15 - в частині скасування податкового повідомлення - рішення від 02.06.2016 року ;0000594106 на суму основного зобов'язання - 2779205,95 грн. - скасовано. Прийнято в цій частині нову постанову. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 червня 2016 року № 0000594106, в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі за основним платежем - 2779205,95 грн. - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) судові витрати у розмірі 7002352 (сім мільйонів дві тисячі триста п'ятдесят дві) гривен 35 копійок. В іншій частині постанову суду залишено без змін. /том 2 а.с. 67-84/.
13.07.2017 Офісом великих платників податків ДФС на підставі судового рішення у справі №816/1352/16 від 14.06.2017 винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002192200, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 2779205 грн. 95 коп., у тому числі: за податковими зобов'язаннями в сумі 2779205 грн. 95 коп. /том 1 а.с. 112/, яке отримано позивачем 19.07.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 113/.
31.07.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби нараховано в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств пеню в сумі 2387528 грн. 27 коп., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств /том 1 а.с. 114-118/.
Як вбачається з матеріалів справи /том 1 а.с. 157/, пеня в ІТС "Податковий блок" нарахована позивачу на підставі абз. "б" п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 01.01.2017, за період з 11.03.2015 по 28.07.2017, всього за 871 день, по виявленим заниженим податковим зобов'язанням, задекларованим у податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік, із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження - 30%.
Відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України /у редакції, чинній з 04.03.2015/ пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з пунктом 129.2 ст. 129 Податкового кодексу України у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Згідно з приписами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Пунктом 63 Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" пункти 129.1 і 129.4 статті 129 викладено в такій редакції:
"129.1. Нарахування пені розпочинається:
129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання";
"129.4. На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день".
Цей Закон набрав чинності з 01 січня 2017 року.
Відповідно до пункту 129.2 ст. 129 Податкового кодексу України /у редакції станом на час нарахування пені/ у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.
Згідно з абзацом 2 підпункту 2 пункту 1 підрозділу 7 розділу 3 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Таким чином, з 01 січня 2017 року, якщо у разі судового оскарження платником податків податкового повідомлення-рішення контролюючого органу, прийнято рішення щодо часткового скасування податкового повідомлення - рішення, пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується, а на іншу частину грошового зобов'язання пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання за весь період, включаючи період судового оскарження, за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Суть зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів полягає в тому, що їх приписи поширюються на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності тільки за умови, якщо вони скасовують або пом'якшують відповідальність особи (абзац другий пункту 2 Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2000 КСУ від 19 квітня 2000 року).
Матеріалами справи підтверджено, що у період з 04.03.2015 по 27.08.2015 діяла облікова ставка Національного банку України - 30%, у період з 28.08.2015 по 24.09.2015 діяла облікова ставка Національного банку України - 27%, у період з 25.09.2015 по 29.10.2015 діяла облікова ставка Національного банку України - 22%, у період з 30.10.2015 по 17.12.2015 діяла облікова ставка Національного банку України - 22%, у період з 18.12.2015 по 28.01.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 22%, у період з 29.01.2016 по 03.03.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 22%, у період з 04.03.2016 по 21.04.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 22%, у період з 22.04.2016 по 26.05.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 19%, у період з 27.05.2016 по 23.06.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 18%, у період з 24.06.2016 по 28.07.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 16,5%, у період з 29.07.2016 по 15.09.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 15,5%, у період з 16.09.2016 по 27.10.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 15%, у період з 28.10.2016 по 08.12.2016 діяла облікова ставка Національного банку України - 14%, у період з 09.12.2016 по 26.01.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 14%, у період з 27.01.2017 по 02.03.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 14%, у період з 03.03.2017 по 13.04.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 14%, у період з 14.04..2017 по 25.05.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 12,5%, у період з 26.05.2017 по 06.07.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 12,5%, у період з 07.07.2017 по 03.08.2017 діяла облікова ставка Національного банку України - 12,5% /том 2 а.с. 130/.
Таким чином, застосування до позивача за період з 01.01.2017 по 28.07.2017 збільшеного розміру відповідальності (нарахування 31.07.2017 пені із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження) на підставі нормативно-правового акту, який втратив чинність з 01.01.2017, - є порушенням статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та застосування до позивача за період з 11.03.2015 по 31.12.2016 збільшеного розміру відповідальності (пені) нормативно-правовим актом, який діяв до 01 січня 2017 року та відповідно до якого пеня нараховувалася із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження - 30%, порівняно з нормативно-правовим актом, який діяв після 01 січня 2017 року, тобто на день нарахування пені - 31.07.2017, згідно з яким пеня нараховується за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день, а отже виходячи з облікової ставки Національного банку України, яка була значно нижчою за 30% (зокрема, становила 27%, 22%, 19%, 18%, 16,5%, 15,5%, 15%, 14%, 13%, 12,5%), - є порушенням статті 58 Конституції України, оскільки новий закон пом'якшує відповідальність особи порівняно з попереднім.
Отже, розмір пені має становити 1522831 грн., а не 2387528 грн. 27 коп., як нараховано відповідачем в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств 31 липня 2017 року, а саме: 1) за період з 11.03.2015 по 27.08.2015 (кількість днів заниження - 170): (2779205,95 грн. х 170/100%х30%х1,2)/365 = 465992,89 грн.; 2) за період з 28.08.2015 по 24.09.2015 (кількість днів заниження - 28): (2779205,95 грн. х 28/100%х27%х1,2)/365 = 69076,59 грн.; 3) за період з 25.09.2015 по 29.10.2015 (кількість днів заниження - 35): (2779205,95 грн. х 35/100%х22%х1,2)/365 = 70355,79 грн.; 4) за період з 30.10.2015 по 17.12.2015 (кількість днів заниження - 49): (2779205,95 грн. х 49/100%х22%х1,2)/365 = 98498,10 грн.; 5) за період з 18.12.2015 по 31.12.2015 (кількість днів заниження - 14): (2779205,95 грн. х 14/100%х22%х1,2)/365 = 28142,32 грн.; 6) за період з 01.01.2016 по 28.01.2016 (кількість днів заниження - 28): (2779205,95 грн. х 28/100%х22%х1,2)/366 = 56130,85 грн.; 7) за період з 29.01.2016 по 03.03.2016 (кількість днів заниження - 35): (2779205,95 грн. х 35/100%х22%х1,2)/366 = 70163,56 грн.; 8) за період з 04.03.2016 по 21.04.2016 (кількість днів заниження - 49): (2779205,95 грн. х 49/100%х22%х1,2)/366 = 98228,98 грн.; 9) за період з 22.04.2016 по 26.05.2016 (кількість днів заниження - 35): (2779205,95 грн. х 35/100%х19%х1,2)/366 = 60595,80 грн.; 10) за період з 27.05.2016 по 23.06.2016 (кількість днів заниження - 28): (2779205,95 грн. х 28/100%х18%х1,2)/366 = 45925,24 грн.; 11) за період з 24.06.2016 по 06.07.2016 (кількість днів заниження - 13): (2779205,95 грн. х 13/100%х16,5%х1,2)/366 = 19545,56 грн., (за період з 07.07.2016 по 14.08.2016 пеня не підлягає нарахуванню на підставі статті 130 Податкового кодексу України); 12) за період з 15.08.2016 по 15.09.2016 (кількість днів заниження - 32): (2779205,95 грн. х 32/100%х15,5%х1,2)/366 = 45196,27 грн.; 13) за період з 16.09.2016 по 27.10.2016 (кількість днів заниження - 42): (2779205,95 грн. х 42/100%х15%х1,2)/366 = 57406,55 грн.; 14) за період з 28.10.2016 по 08.12.2016 (кількість днів заниження - 42): (2779205,95 грн. х 42/100%х14%х1,2)/366 = 53579,45 грн.; 15) за період з 09.12.2016 по 31.12.2016 (кількість днів заниження - 23): (2779205,95 грн. х 23/100%х14%х1,2)/366 = 29341,13 грн.; 16) за період з 01.01.2017 по 26.01.2017 (кількість днів заниження - 26): (2779205,95 грн. х 26/100%х14%х1,2)/366 = 33168,23 грн.; 17) за період з 27.01.2017 по 02.03.2017 (кількість днів заниження - 35): (2779205,95 грн. х 35/100%х14%х1,2)/365 = 44771,87 грн.; 18) за період з 03.03.2017 по 13.04.2017 (кількість днів заниження - 42): (2779205,95 грн. х 42/100%х14%х1,2)/365 = 53726,24 грн.; 19) за період з 14.04.2017 по 25.05.2017 (кількість днів заниження - 42): (2779205,95 грн. х 42/100%х13%х1,2)/365 = 49888,65 грн.; 20) за період з 26.05.2017 по 06.07.2017 (кількість днів заниження - 42): (2779205,95 грн. х 42/100%х12,5%х1,2)/365 = 47969,86 грн.; 21) за період з 07.07.2017 по 28.07.2017 (кількість днів заниження - 22): (2779205,95 грн. х 22/100%х12,5%х1,2)/365 = 25127,07 грн.
Суд вважає помилковими та не бере до уваги доводи позивача, що сума податку на прибуток в розмірі 2779205 грн. 95 коп. є результатом застосування податкового компромісу, при визначенні якої штрафні санкції не застосовуються та пеня не нараховується в силу вимог ч. 2 підрозділу 9-2 розділу ХХ Податкового кодексу України, виходячи з наступного.
Пунктом 1 підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.
Згідно з приписами абзацу 1 пункту 2 підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України сума заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.
Пунктом 8 підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом. Після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов'язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 у справі №816/1352/16, яка набрала законної сили 14.06.2017, апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України - задоволено частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року по справі № 816/1352/15 - в частині скасування податкового повідомлення - рішення від 02.06.2016 року ;0000594106 на суму основного зобов'язання - 2779205,95 грн. - скасовано. Прийнято в цій частині нову постанову. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 червня 2016 року № 0000594106, в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі за основним платежем - 2779205,95 грн. - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) судові витрати у розмірі 7002352 (сім мільйонів дві тисячі триста п'ятдесят дві) гривен 35 копійок. В іншій частині постанову суду залишено без змін. /том 2 а.с. 67-84/.
Відповідно до пункту 57.4 статті 57 Податкового кодексу України пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 60.1.5 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Пунктом 60.4 статті 60 Податкового кодексу України передбачено, що у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Як встановлено судом, 13.07.2017 Офісом великих платників податків ДФС згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 розділу 2 Податкового кодексу України на підставі судового рішення у справі №816/1352/16 від 14.06.2017 винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002192200, яким ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 2779205 грн. 95 коп., у тому числі: за податковими зобов'язаннями в сумі 2779205 грн. 95 коп. /том 1 а.с. 112/, яке отримано позивачем 19.07.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 113/.
Таким чином, оскільки постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 у справі №816/1352/16, яка набрала законної сили 14.06.2017, зменшено суму грошового зобов'язання, визначену у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу форми "Р" №0000594106 від 02.06.2016, відповідачем на виконання вимог статті 60 Податкового кодексу України, згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 розділу 2 Податкового кодексу України, відповідно до якої контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках, винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002192200 від 14.06.2017, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання та не містить жодного посилання на приписи підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.
Згідно з приписами пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Сума грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 2779205 грн. 95 коп. погашена 31.07.2017 за рахунок надміру сплачених сум такого платежу, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств /том 1 а.с. 114-118/, оскільки відповідно до наведених вище норм Податкового кодексу України підлягала сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002192200 від 14.06.2017.
Отже, у даному випадку 31.07.2017 відбулася сплата грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств, збільшеного позивачу податковим повідомленням-рішенням форми "Р" №0002192200 від 14.06.2017 на суму 2779205 грн. 95 коп., тоді як пунктом 8 підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем вчинено дії щодо нарахування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств 31 липня 2017 року пені в частині 864697 грн. 27 коп. (2387528 грн. 27 коп. - 1522831 грн.) не на підставі, не у межах повноважень, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дій, а тому вони є протиправними.
З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) щодо нарахування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств 31 липня 2017 року пені в частині 864697 грн. 27 коп. (вісімсот шістдесят чотири тисячі шістсот дев'яносто сім гривень двадцять сім копійок) та зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств шляхом вилучення нарахованої 31 липня 2017 року пені в частині 864697 грн. 27 коп. (вісімсот шістдесят чотири тисячі шістсот дев'яносто сім гривень двадцять сім копійок).
Водночас, позовна вимога про визнання протиправними дій Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування в інтегрованій картці ПАТ "Укртатнафта" з податку на прибуток пені в частині суми - 1522831 грн., та похідна від неї позовна вимога про зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування даних інтегрованої картки платника ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток та скасувати нараховану пеню в частині суми 1522831 грн., - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 35812 грн. 92 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 0000006156 від 15.02.2018 /том 1 а.с. 5/ та платіжним дорученням № 0000005229 від 26.01.2018 /том 1 а.с. 6/.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) витрати зі сплати судового збору в розмірі 12970 грн. 46 коп. (дванадцять тисяч дев'ятсот сімдесят гривень сорок шість копійок).
На підставі викладеного, статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) щодо нарахування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств 31 липня 2017 року пені в частині 864697 грн. 27 коп. (вісімсот шістдесят чотири тисячі шістсот дев'яносто сім гривень двадцять сім копійок).
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" з податку на прибуток приватних підприємств шляхом вилучення нарахованої 31 липня 2017 року пені в частині 864697 грн. 27 коп. (вісімсот шістдесят чотири тисячі шістсот дев'яносто сім гривень двадцять сім копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) витрати зі сплати судового збору в розмірі 12970 грн. 46 коп. (дванадцять тисяч дев'ятсот сімдесят гривень сорок шість копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 04 червня 2018 року.
Суддя С.С. Сич