Рішення № 74406025, 31.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
825/1537/18
Номер документу
74406025
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1537/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1815 про визнання протиправним та скасування наказу,

В С Т А Н О В И В:

26.03.2018 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А1815 (далі - в/ч А1815, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ командира в/ч А1815 (з основної діяльності) від 28.02.2018 № 226 «По факту зіпсування посвідчення учасника бойових дій від 27.05.2015 серія НОМЕР_2 старшим сержантом ОСОБА_1», відповідного до якого за недбале ставлення до службових документів відповідно до статей 51, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, позивачу оголошено дисциплінарне стягнення - зауваження.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно притягнуто його до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення зауваження на підставі наказу командира в/ч А1815 від 28.02.2018 № 226, оскільки відсутній факт умисного порушення позивачем своїх службових обов'язків, жодних негативних наслідків від дій останнього не настало, як наслідок позивачем не порушено вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

02.04.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. У відповідності до статтей 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення.

16.04.2018 від в/ч А1815 до суду надійшов відзив, в якому відповідач не визнає позовні вимоги, просить відмовити в їх задоволенні, в зв'язку з необґрунтованістю, оскільки позивачем порушено вимоги Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV.

08.05.2018 позивачем надано відповідь на відзив, в якій останній зазначає обставини, викладені в позові та просить задовольнити його позов в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу командира в/ч А1815 (з основної діяльності) від 28.02.2018 № 226 «По факту зіпсування посвідчення учасника бойових дій від 27.05.2015 серія НОМЕР_2 старшим сержантом ОСОБА_1», за недбале ставлення до службових документів відповідно до статей 51, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, позивачу оголошено дисциплінарне стягнення - зауваження (а.с. 6-7).

Згідно з наказом командира в/ч А1815 від 22.02.2018 № 330 проведено службове розслідування по факту зіпсування посвідчення учасника бойових дій, видане старшому сержанту ОСОБА_1 (а.с. 13).

За результатами службового розслідування 28.02.2018, за підписом тимчасово виконуючого обов'язки заступника командира бригади з морально-психологічного забезпечення - начальника відділення в/ч А1815 майора Сінько В.В., складено акт проведення службового розслідування з метою з'ясування причин та умов зіпсування посвідчення учасника бойових дій, виданим від 27.05.2015 року серія НОМЕР_2 старшому сержанту ОСОБА_1, яким запропоновано відповідно до статей 51, 59 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за недбале ставлення до службових документів головному сержанту розвідувального взводу, розвідувальної роти старшому сержанту ОСОБА_1 зробити «зауваження» (а.с.8-9).

В ході проведення службового розслідування та з пояснень старшого сержанта ОСОБА_1 було встановлено, що в період з грудня 2016 року по січень 2018 року під час виконання завдань в зоні проведення АТО, посвідчення учасника бойових дій від 27.05.2015 року серія НОМЕР_2, видане старшому сержанту ОСОБА_1, зіпсувалося під впливом зовнішніх факторів.

Таким чином, як було встановлено розслідуванням, втрата посвідчення учасника бойових дій від 27.05.2015 року серія НОМЕР_2, видане старшому сержанту ОСОБА_1 стала можлива в зв'язку з неналежним зберіганням особистих документів старшим сержантом ОСОБА_1

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).

Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності накласти дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, яке проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (частина перша статті 84 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до ст. 85 вказаного статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.

З аналізу викладених норм слідує, що накладенню дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, прийняття рішення про необхідність його проведення належить до дискреційних повноважень посадової особи, уповноваженої приймати рішення про притягнення відповідного військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.

Механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або допустили правопорушення під час проходження ними зборів визначає Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2017 за № 1503/31371 (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Розділу III Порядку рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

Пунктом 3 Розділу III Порядку визначено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування.

Особи, які проводять службове розслідування, мають право, зокрема: запрошувати до місця проведення службового розслідування військовослужбовців, стосовно яких проводиться службове розслідування, інших військовослужбовців, цивільних осіб (за їх згодою), які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; отримувати письмові пояснення (заповнені від руки або надруковані) (пункт 2 Розділу IV Порядку).

Положеннями пункту 3 Розділу IV Порядку передбачено, що військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право, зокрема, давати усні та письмові пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації.

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування. Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування (пункт 1, 6 Розділу V Порядку).

Аналізуючи норми Порядку проведення службового розслідування, суд приходить до висновку, що наразі законодавчо не закріплений обов'язок особи, яка проводить службове розслідування щодо обов'язкового отримання письмових пояснень від військовослужбовця.

Згідно пунктів 2, 3 Розділу V Порядку, зокрема, за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення.

Статтею 51 Дисциплінарного статуту встановлено, що на сержантів (старшин) (крім військовослужбовців строкової військової служби), можуть бути накладені стягнення, у тому числі, зауваження.

Командир полку (корабля 1 рангу), бригади має право: робити зауваження (ст. 59 Дисциплінарного статуту).

Тобто, відповідачем були дотримані вимоги частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - службове розслідування, результатом якого стало прийняття оскаржуваного наказу було проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, в межах наданих командиру в/ч А 1815 повноважень.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд прийшов до висновку про наявність в діях позивача складу дисциплінарного проступку, за який його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, та правомірність наказу командира військової частини А 1815 (з основної діяльності) від 28.02.2018 № 226, відповідно до якого позивачу оголошено «зауваження».

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 168, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до військової частини А 1815 (сел. Гончарівське, Чернігівський район, Чернігівська область, 15558, код ЄДРПОУ 07880688) про визнання протиправним та скасування наказу відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.М. Тихоненко

Повний текст рішення суду складено 31.05.2018.