Рішення № 74405926, 01.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2018
Номер справи
815/1520/18
Номер документу
74405926
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1520/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Приватного підприємства «Агроальянс-2007» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання зареєструвати податкову накладну, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося ПП «Агроальянс-2007» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №475280/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №66 від 18.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №495640/35462581 від 28.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №475281/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №107 від 25.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №475279/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №133 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов’язання відповідача зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №66 від 18.10.2017 року, №101 від 24.10.2017 року, №107 від 25.10.2017 року, №133 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Ухвалою суду від 01 червня 2018 року провадження у справі за позовом ПП «Агроальянс-2007» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №475280/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №66 від 18.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №475281/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №107 від 25.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №475279/35462581 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №133 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №66 від 18.10.2017 року, №107 від 25.10.2017 року, №133 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних закрито в зв’язку із відмовою позивача від позову в цій частині.

Таким чином, в цій справі позивач просить визнання протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №495640/35462581 від 28.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов’язати відповідача зареєструвати податкову накладну ПП «Агроальянс-2007» №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник позивача в судове засідання не з’явився. Позов та відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що податковому органу надані всі документи, які підтверджують здійснення спірних господарських операцій, позивач не підпадає під жодний критерій оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, позивач має ліцензію на торгівлю пестицидами та агрохімікатами, в оскаржуваному рішенні не зазначена конкретна підстава для відмови в реєстрації податкової накладної, тобто, рішення є не чітким і не зрозумілим, відповідачем не зазначено в відзиві на позов яких документів не вистачало для реєстрації податкової накладної, тощо.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято враховуючи ненадання платником податків документів, визначених «Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», тобто, є обґрунтованим та прийнятим у відповідності до вимог законодавства.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Між ПП «Агроальянс-2007» та СФГ «Перлина» «С» 16 березня 2017 року укладений договір поставки №116, за умовами якого позивач зобов'язується поставити СФГ «Перлина» «С» товари та продукцію, а покупець зобов’язується в порядку та на умовах, передбачених цим договором, приймати та оплачувати цей товар. Найменування, асортимент та кількість товару, який підлягає поставці за цим договором, зазначаються в додатках, які є його невід’ємною частиною (Том І, аркуші справи 68-69).

Відповідно до Додатку №АА-0001521 від 24.10.2017 року до договору поставки №116 від 16.03.2017 року поставці підлягають товари: Міура, КЕ (5 л) у кількості 35 л; Штефурон у кількості 4 кг (Том І, аркуш справи 70).

ПП «Агроальянс-2007» виписало СФГ «Перлина» «С» рахунок №1521 від 24.10.2017 року на суму 23404,78 грн. (у тому числі ПДВ 3900,80 грн.) на оплату за товар - Міура, КЕ (5 л) у кількості 35 л; Штефурон у кількості 4 кг (Том І, аркуш справи 71), який оплачений покупцем товару в той же день (Том І, аркуш справи 72).

ПП «Агроальянс-2007» відвантажило вищезазначений товар СФГ «Перлина» «С», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 08.12.2017 року №Р1732, видатковою накладною №1732 від 08.12.2017 року (Том І, аркуші справи 73-74) та позивачем виписана на користь СФГ «Перлина» «С» податкова накладна №101 від 24.10.2017 року (Том І, аркуш справи 65).

При цьому, реалізований на користь СФГ «Перлина» «С» товар був придбаний позивачем у контрагента ПП «Марго» на підставі договору купівлі-продажу №03-02-1 від 02.03.2016 року та контрагента ТОВ «Август-Україна» на підставі договору поставки на умовах відстрочення кінцевого розрахунку №45П-01 від 24.07.2017 року, що підтверджується зазначеними договорами, видатковою накладною №572 від 07.04.2016 року, видатковою накладною №2992 від 24.10.2017 року, рахунком на оплату №409 від 06.04.2016 року, рахунком на оплату №2810 від 24.10.2017 року, виписками по рахунку, документами відповідності якості товару (Том І, аркуші справи 75-88).

ПП «Агроальянс-2007» направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №101 від 24.10.2017 року та отримало квитанцію про прийняття документа та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УКТ ЗЕД: 3808. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п. п. 201.16.1 п. 20.1 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу» (Том І, аркуш справи 66).

На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 21 грудня 2017 року направлено до ДФС України в електронному вигляді повідомлення від 21.12.2017 року №1 (Том І, аркуш справи 89) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація якої/го зупинена, зокрема, договір поставки №45П-01 від 24.07.2017 року, рахунок №2810 від 24.10.2017 року, видаткову накладну №2992 від 24.10.2017 року, виписку банку №7150 від 24.10.2017 року, договір купівлі-продажу №03-02-1 від 02.03.2016 року, рахунок №409 від 06.04.2016 року, видаткову накладну №572 від 07.04.2016 року, виписку банку №704 від 06.04.2016 року, договір поставки №116 від 16.03.2017 року з додатком до договору, рахунок на оплату №1521 від 24.10.2017 року, видаткову накладну №1732 від 08.12.2017 року, товарно-транспортну накладну №1732 від 08.12.2017 року, виписку з банку №170 від 24.10.2017 року, сертифікати якості від 07.10.2015 року, від 20.12.2016 року (Том І, аркуші справи 90-115).

Проте, рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 28.12.2017 року №495640/35462581 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (Том І, аркуш справи 67), оскільки надані платником податку документи складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС України рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень п. 5, 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрації підлягають податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводиться перевірка, зокрема, відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п. п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст. 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зі змісту Квитанції від 13.11.2017 року по податковій накладній ПП «Агроальянс-2007» №101 від 24.10.2017 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567.

При цьому, у зазначеній Квитанції критерієм оцінки ступеня ризиків зазначено: невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3808, що стало підставою для зупинення реєстрації податкової накладної.

Відповідно до п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (чинних на час виникнення спірних правовідносин) одним з критеріїв моніторингу податкової накладної є: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Відповідно до п. 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, позивач мав надати до податкового органу наступні документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до положень п. п. 201.16.2, п. п. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) письмові пояснення та/або копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку, який не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання передає їх до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, яка розглядає ці документи та приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд звертає увагу на те, що позивач не згоден з відповідністю податкової накладної №101 від 24.10.2017 року критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення її реєстрації, про що ним зазначено в позові, однак відповідач в відзиві на позову заяву не спростував доводи позивача, не надав розрахунку, який би підтверджував правомірність зупинення реєстрації податкової накладної та відповідності її «Критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», тобто, не довів правомірність свого рішення, дій.

В рішенні про зупинення реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року зазначено про невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3808, однак такого критерію не має в п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Крім того, оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної містить декілька причин, зокрема, надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, тобто, є не чітким та з цього рішення не можливо встановити які підстави для відмови в реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року, які документи складені з порушенням норм законодавства, або які документи не надані позивачем.

З наданих до суду первинних документів, які також надавалися позивачем до податкового органу, про що свідчить відповідне повідомлення, можливо встановити зміст господарської операції по якій виписана податкова накладна №101 від 24.10.2017 року, ці документи складені у відповідності до вимог законодавства, підтверджують поставку товару СФГ «Перлина» «С», а також придбання цього товару позивачем, фактичну передачу товару, перевезення, оплату коштів за товар, відповідність товару вимогам якості, тощо.

При цьому, відповідачем не зазначені та не обґрунтовані підстави прийняття оскаржуваного рішення, в відзиві на позовну заяву не зазначено які документи не надані, які складені з порушенням вимог законодавства та за умови надання яких документів податкова накладна була б зареєстрована.

Таким чином, оскаржуване рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №495640/35462581 від 28.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.

Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваного рішення відповідач має бути зобов’язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства «Агроальянс-2007» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Приватного підприємства «Агроальянс-2007» (вул. Бугаївська, 21, м. Одеса, 65005,код ЄДРПОУ 35462581) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №495640/35462581 від 28.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну Приватного підприємства «Агроальянс-2007» №101 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову Приватному підприємству «Агроальянс-2007» в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №495640/35462581 від 28.12.2017 року.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №101 від 24.10.2017 року Приватного підприємства «Агроальянс-2007».

Стягнути з Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581) сплачений судовий збір у розмірі 3524 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.