Рішення № 74405419, 31.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
806/1956/18
Номер документу
74405419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1956/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною, зобов'язання призначити пенсію та провести її нарахування,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірною;

- зобов'язати призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення за пенсією з 07.05.2014 року та провести її нарахування.

В обґрунтування позову зазначає, що неодноразово звертався до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявами про призначення пенсії із заниженням пенсійного віку, до даних заяв додавав документи, які підтверджують його право на призначення пенсії за віком із заниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте відповідачем на першу заяву відповіді надано не було, а в задоволенні повторної заяви було неправомірно відмовлено.

Ухвалою від 04.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач відзиву на позов не надав.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, який народився 07.02.1964 (а.с. 6)

Як вбачається з листом відповідача від 02.02.2018 № 18/9-8 (а.с. 40) заява позивача, який народився 07.02.1964 (а.с. 6), № 143/142 від 07.05.2014 про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", була розглянута та прийняте рішення № 10 від 15.05.2014 про відмову в призначенні пенсії.

26.01.2018 повторно звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив провести перевірку розгляду його заяви за 2014 рік про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та повідомити про прийняте рішення (а.с. 38).

02.02.2018 відповідачем прийнято рішення № 5 (а.с. 43) в якому зазначено, що відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 немає, про що листами від 02.02.2018 № 1342/02-1 (а.с. 39) повідомлено позивача, а листом від 07.03.2018 № 2437/02-1 (а.с. 42) адвоката позивача.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту рішення від 02.02.2018 № 5, підставою для відмови позивачу в задоволенні його заяви було те, що за наявними документами можливо підтвердити період роботи по ліквідації на ЧАЕС тільки 2 дні 1, 3, листопада 1986 року в зоні № 1, а інформація зазначена в архівній довідці Прикарпатського військового округу не підтверджена та містить розбіжності з документами, які знаходяться по даній військовій частині в архіві Міністерства оборони України, а тому не може слугувати підставою для зниження пенсійного віку.

Суд не погоджується з висновками пенсійного органу, викладеними у вищезазначеному рішенні та зазначає наступне.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років

Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Так, відповідно до пп. 5п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005 р., (далі Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком із використанням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

А, відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Позивачем, на виконання вимог зазначеного Порядку, було подано відповідачу:

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС У 1986 році 2 категорії серії А № 016149 від 03.06.1993;

- військовий квиток;

- довідку колгоспу ім. Щорса № 34 від 06.04.1994;

- архівну довідку Прикарпатського військового округу № 24/14482 від 23.04.1993;

- дублікат архівної довідки Міністерства оборони України № 179/1/1359 від 13.02.2014.

Як вбачається з архівної довідки Прикарпатського військового округу № 24/14482 від 23.04.1993 (а.с. 35) ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 виконував задачі по ліквідації наслідків на ЧАЕС в зоні відчуження, а саме в м. Чорнобиль 1, 3, 28 листопада 1986 року та в м. Паришев 4, 14, 21 грудня 1986 року, що загалом складає 6 днів (підстава ф. 2238 пер. 41191 с. 3,4; військова частина 43187 в теперішній час розформована, архів частини знаходиться в координаційній групі управління хімічних військ округу).

При цьому з архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 03.03.2014 (а.с. 36) вбачається, що ОСОБА_1 в зону № 1 виїжджав 1 та 3 листопада 1986 року (підстава ф. 2507, оп. 6567, д. 5, л. 91, д. 6, 7, 8; оп. 6568, д. 6, л. 3).

У зв'язку з чим суд вважає за необхідне зазначити, що видана 03.03.2014 галузевим державним архівом Міністерства оборони України архівна довідка, враховуючи тривалий проміжок часу який пройшов з 1986 року по 2014 рік, може містити не повну інформацію, в той час як довідка Прикарпатського військового округу видана 23.04.1993 і може містити більш змістовну інформацію.

Крім того, суд зауважує, що відповідачем не доведено той факт, що довідка Прикарпатського військового округу № 24/14482 від 23.04.1993 містить недостовірну інформацію.

Враховуючи вищевикладене та те, що у позивача більше 15 років страхового стажу (а.с. 52-59), суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але враховуючи приписи ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 26.01.2018, оскільки доказів того, що йому відповідач безпідставно відмовив в призначенні пенсії в 2014 році позивач не надав.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500, номер НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, 11501, код 37909216) задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за заявою від 26.01.2018 неправомірною.

Зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення за пенсією з 26.01.2018.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк