
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/14055/17
пр. № 2-а/759/94/18
23 травня 2018 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря судового засідання Чернишук К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про призначення та перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 р. позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, просить суд визнати протипарвними дії відповідача щодо неправильного призначення пенсії позивачу; зобов'язати відповідача призначити з 02.08.2017 позивачу пенсію науково працівника відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» із застосуванням середньої заробітної плати працвників зайнятих у галузях економіки України у тому числі в сільському господарстві за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014, 2015, 2016 рр.) та здійснити відповідний перерахунок, стягнути з відповідача на окристь позивача судові витрати, посилаючись на ті підстави, що позивач перебувала на обліку та отримувала пенсію за віком. 30.08.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії у відповідності до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», однак, відповідачем було зроблено висновок, що при призначенні пенсії у відповідності до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», загальний розмір отримуваної пенсії зменшиться від розміру тієї пенсії, яку він отримує відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, здійснюючи даний розрахунок, відповідач керувався тим, що оскільки пенсію за віком яка розрахована відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач отримувала з 2014 р. тому при переведені на пенсію за віком згідно Закону України Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тобто за 2013 рік, однак позивач вважає дані дії протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки вказані вище норми на які посилається відповідач регулюють порядок переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не встановлює права органам Пенсійного фонду України здійснювати переведення громадян з одного виду пенсії на інший в межах різних законів.
Позивач у судове засідання не з'явилася, про слухання справи повідомлена анлежним чином. До початку судового засідання представником позивача подана заява про розгляд справи за його відсутності, в якій вона також просила задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 23.05.2018 від представника надійшла заява про зміну належного відповідача по справі з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с. 22).
Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30.08.2017 позивачем було подано до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві заяву про призначення наукової пенсії згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (а.с. 6).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, обов'язковою умовою для вибору пенсії, відповідно до зазначеної норми є наявність одночасного права на різні види пенсії виключно за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за відповідної формулою, яка передбачена ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи»), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Проте, вказані вище норми регулюють порядок переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (аналогічний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 31.03.2015 у справі №21-612а14, від 09.06.2015 у справі №21-550а14, від 02.12.2015 у справі №193/1029/14-а, від 22.12.2015 у справі №2-а/199/138/14) та не встановлює права органам Пенсійного фонду України здійснювати переведення громадян з одного виду пенсії на інший в межах різних законів.
Разом з тим, згідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Частиною 3 ст. 24 зазначеного вище Закону встановлено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків від сумм заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Згідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Судом встановлено, що позивач отримувала пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У 2017 році позивач звернулася до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», а відповідач в свою чергу повинен був призначити пенсію позивачу відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», а не переводити позивача на інший вид пенсії, так як в данному випадку має місце саме призначення іншого виду пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.
Відтак, на переконання суду, звернення позивача із заявою про призначення пенсії на підставі Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» свідчить про свідоме волевиявлення останнього щодо здійснення вибору одного з видів державної пенсії - пенсії за вислугу років замість пенсії за віком, у зв'язку з чим викладена відповідачем у листі від 05.09.2017 № 1587/01/М-1419 Правобережного ОУ ПФУ в м. Києві у призначенні пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» з підстав отримання іншої пенсії, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є, на думку суду, протиправною.
Отже, для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
У випадку, коли особі було призначено пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», при розрахунку пенсії такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Відповідач не оспорює право позивача на отримання пенсії за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», але використовує при цьому інший показник середньої заробітної плати.
За наведених обставин, суд вважає, що при призначенні позивачу наукової пенсії за Законом №1977-XII у 2017 році, відповідач повинен був застосувати середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузі економіки України, за 2014-2016 роки, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за 2013 рік.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не відповідають чинному законодавству, а тому порушені права позивача підлягають судовому захисту.
На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки вимоги позивача засновані на законі, є обґрунтовані та знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, ст.ст.10, 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 24, 28 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про призначення та перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) щодо неправильного призначення пенсії ОСОБА_1 у відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) призначити з 02.08.2017 ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) пенсію наукового працівника відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014, 2015, 2016 роки) та здійснити відповідний перерахунок.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір по справі у розмірі 640 грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О.В. Ул'яновська
Повний текст судового рішення складено 23.05.2018.