Рішення № 74403379, 28.02.2018, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
361/6557/17
Номер документу
74403379
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 361/6557/17

провадження № 2-а/361/94/18

28.02.2018

РІШЕННЯ

Іменем України

28 лютого 2018 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів: Пальчак Р.Р., Срібної Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

У жовтні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління ПФУ) від 22 жовтня 2013 року щодо відмови у призначенні йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильної катастрофи" та зобов'язати Управління ПФУ призначити йому з 24 липня 2013 року і виплачувати як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 29 грудня 1992 року. 14 липня 2013 року йому виповнилося 50 років.

24 липня 2013 року він звернувся до Управління ПФУ із заявою про призначення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав відповідачу для призначення пенсії усі необхідні документи. Не отримавши жодної відповіді на дану заяву, 21 липня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою щодо наслідків розгляду його заяви про призначення пенсії за віком, поданої ним 24 липня 2013 року.

Листом від 24 липня 2017 року за вих. № 569/К-01 на його заяву від 21 липня 2017 року Управління ПФУ повідомило про те, що рішенням Управління ПФУ від 22 жовтня 2013 року йому у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відмовлено, посилаючись на те, що факт його роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС не доведено, інших первинних документів, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де він приймав участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не надано.

Позивач вважає такі дії Управління ПФУ протиправними, оскільки відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, для чого він надав відповідачу усі необхідні документи, зокрема довідку № 70 від 08 грудня 1992 року, видану Комунальним автотранспортним підприємством № 273904, яка підтверджує факт його роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у період з 21 по 23 травня 1986 року.

Позивач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, подав заяву, у якій зазначав, що позов підтримує, просить суд задовольнити його позовні вимоги повністю та розглянути справу за його відсутності.

Представники відповідача Управління ПФУ ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у судове засідання не з'явилися, остання подала до суду заяву, у якій просила суд розглянути справу за її відсутності та у задоволені позову ОСОБА_4 відмовити.

У поданих до суду запереченнях на позов відповідач Управління ПФУ, не заперечуючи того факту, що позивач ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та надав пакет документів, необхідних для призначення йому пенсії за віком, зокрема довідку форми № 122, просить суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком мають чоловіки після досягнення ними 60 років.

За змістом абзацу 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 10 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Згідно із ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 29 грудня 1992 року Київською обласною державною адміністрацією, перереєстрованим 30 липня 1997 року.

Із довідок від 08 грудня 1992 року № 70 та від 25 червня 2013 року № 29 (форма № 122), виданих Комунальним автотранспортним підприємством № 273004, видно, що ОСОБА_4, працюючи на посаді водія цього підприємства, приймав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у місті Чорнобиль у період з 21 по 23 травня 1986 року, за що йому була виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 3 (три) у сумі 101,40 крб.

Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що позивач ОСОБА_4 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) має право на зменшення пенсійного віку на 10 років та призначення йому пенсії за віком після досягнення ним 50 років.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. п. 1.6, 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

За змістом абзацу 7 підпункту 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 документами, що засвідчують особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

14 липня 2013 року позивачу ОСОБА_4 виповнилося 50 років.

24 липня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Управління ПФУ із заявою, у якій просив призначити йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, до якої додав пакет документів, необхідних для призначення пенсії, зокрема, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1, виданого 29 грудня 1992 року, та дві довідки 08 грудня 1992 року № 70 та від 25 червня 2013 року № 29 (форми № 122) про періоди роботи на території радіоактивного забруднення у місті Чорнобиль, видані позивачу за місцем його роботи у 1986 році, тобто документи, які засвідчують особливий статус особи.

Рішенням Управління ПФУ № 13 (14) від 22 жовтня 2013 року позивачу ОСОБА_4 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відмовлено, посилаючись на те, що надана довідка форми № 122 від 25 червня 2013 року № 29, видана Комунальним автотранспортним підприємством № 273904, про періоди його роботи в зоні відчуження, не містить посилання на первинні документи, у яких містяться відомості про населений пункт, де позивач проводив роботи в зоні відчуження, тому не може слугувати підставою для зниження йому пенсійного віку згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до наказу № 107-к вказаного підприємства від 20 травня 1986 року ОСОБА_4 був відряджений в смт Іванків та смт Поліське, які до зони відчуження згідно із додатком № 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 не належать.

Суд вважає, що рішення Управління ПФУ № 13 (14) від 22 жовтня 2013 року щодо відмови ОСОБА_4 у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) суперечить вимогам закону, оскільки позивач надав відповідачу усі необхідні документи, у довідці № 70 від 08 грудня 1992 року зазначений населений пункт (місто Чорнобиль), у якому позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому це рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Будь-яких доказів направлення чи вручення позивачу ОСОБА_4 копії зазначеного вище рішення від 22 жовтня 2013 року відповідачем Управлінням ПФУ суду не надано.

Про прийняте 22 жовтня 2013 року рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком Управління ПФУ повідомило ОСОБА_4 листом від 24 липня 2017 року за вих. № 569/К-01 на його повторне звернення від 21 липня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У ч. 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом встановлено, що 24 липня 2013 року після досягнення 50 років ОСОБА_4 як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році звернувся до Управління ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, для чого надав відповідачу пакет необхідних для призначення пенсії документів, які відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 засвідчують особливий статус позивача, зокрема, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 та дві довідки від 08 грудня 1992 року № 70 та від 25 червня 2013 року № 29 (форми № 122), видані Комунальним автотранспортним підприємством № 273004, про те, що ОСОБА_4, працюючи на посаді водія цього підприємства, приймав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у місті Чорнобиль у період з 21 по 23 травня 1986 року, за що йому була виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 3 (три) у сумі 101,40 крб.

За змістом ч. 1 ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.

Відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання протиправним і скасування рішення Управління ПФУ № 13 (14) від 22 жовтня 2013 року та зобов'язання відповідача призначити йому як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років з дня звернення 24 липня 2013 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в межах заявлених вимог.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72, 77, 78, 90, 242 - 246 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 13 (14) від 22 жовтня 2013 року про відмову ОСОБА_4 у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити з 24 липня 2013 року та виплачувати ОСОБА_4 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.