Постанова № 74374764, 29.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
826/9425/17
Номер документу
74374764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/9425/17 Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т.,

судді Донець В.А., Костенко Д.А.

Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Баглай О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.02.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Київській області, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати дії Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо передачі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області по справі за № 2-2-а-424/11 від 14.02.2011 про перерахування на користь позивача 58 407, 46 грн. згідно акту приймання-передавання від 10.01.2017 протизаконними;

- вважати фактичною датою передачі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області по справі № 2-2-а-424/11 від 14.02.2011 про перерахування на користь позивача 58407,46 грн. до Державної казначейської служби України - 10.04.2015;

- зобов'язати Державну казначейську службу України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно рішення Броварського міськрайонного суду Київської області по справі № 2-2-а-424/11 від 14.02.2011 в сумі 58 407, 46 грн. на позивача згідно акта приймання-передавання від 10.04.2015.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.02.2018 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо передачі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі №2-2-а-424/11 про перерахування на користь ОСОБА_2 58 407,46 грн. згідно акту приймання-передавання від 10.01.2017; зобов'язано Державну казначейську службу України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі №2-2-а-424/11 в сумі 58 407,46 грн. на користь ОСОБА_2 згідно акта приймання-передавання за І квартал 2015 року; позов в іншій частині залишено без задоволення.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Державна казначейська служба України звернулась із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі № 2-2-а-424/11 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії позов задоволено частково: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті державної і додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області провести з 19.07.2010 перерахунок та виплату розміру державної і додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 75 % мінімальної пенсії за віком та восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням проведених виплат; в іншій частині позовні вимоги ОСОБА_2 залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку на звернення до адміністративного суду.

Як зазначив позивач, що не заперечувалось відповідачами, 29.12.2014 (дата реєстрації заяви у Головного територіального управління юстиції у Київській області - 03.03.2015 № 18340-2-25) ОСОБА_2, з метою виконання вказаного вище судового рішення Броварського міськрайонного суду Київської області, звернувся до Головного територіального управління юстиції у Київській області, від якого 17.10.2016 отримав повідомлення №-2-25/1 про внесення рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.

При цьому, з листа Головного територіального управління юстиції у Київській області від 22.12.2016 № Н-2130/02.2 вбачається, що згідно повідомлення № 11414/03 від 27.10.2016 Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, на виконання постанови № 2-2-а-424/2011 від 14.02.2011 Броварського міськрайонного суду нарахована заборгованість в розмірі 58 407, 46 грн., а також повідомлено, що вказаний виконавчий документ буде передано в термін до 10.01.2017 до Головного управління ДКС України в Київській області згідно акту приймання-передавання за 4 квартал 2016 року.

Разом з тим, ДКС України листом від 01.02.2017 № 5-13/848-2233 повідомлено позивача, що на виконанні у ДКС України за бюджетною програмою «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» (далі - Програма) знаходиться рішення Броварського міськрайонного суду Київської області по справі № 2-2-а-424/2011 про перерахування на користь ОСОБА_2 58 407, 46 грн., передане управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області до Головного управління ДКС України у Київській області на підставі акта приймання-передавання від 10.01.2017 (у акті 1073 рішення). Також зазначено, що станом на 30.01.2017 кошти за вказаним судовим рішенням на користь позивача не перераховані, заходи щодо перерахування коштів на користь ОСОБА_2 будуть здійсненні після виконання рішень судів, що надійшли раніше рішень, переданих з актом приймання-передавання від 10.01.2017.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області допущено стосовно позивача протиправну бездіяльність, яка полягає у порушенні порядку передачі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області по справі за № 2-2-а-424/11 від 14.02.2011 про перерахування на користь ОСОБА_2 58 407, 46 грн. При цьому, враховуючи те, що фактичною датою передачі вказаного вище судового рішення до ДКС України є саме І квартал 2015 року, то належним способом захисту та відновлення порушених прав та інтересів останнього є зобов'язання ДКС України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі № 2-2-а-424/11 в сумі 58 407, 46 грн. на користь ОСОБА_2 згідно акта приймання-передавання І кварталу 2015 року.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Відповідно до п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними визначено Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440, (далі - Порядок № 440).

Згідно з п.п. 3, 4, 13, 15 Порядку № 440, рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.

Заявник подає до органу державної виконавчої служби: заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію); копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку у паспорті або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків) та копію паспорта громадянина України.

Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток). Акти приймання-передавання складаються окремо щодо кожної черги погашення заборгованості.

До акта приймання-передавання додається витяг з Реєстру щодо рішень, які передаються.

Колегія суддів зазначає, що враховуючи вказані вище норми, Головне територіальне управління юстиції у Київській області повинно було передати актом приймання-передавання документи щодо виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі №2-2-а-424/11 не пізніше 10.04.2015.

Однак, як вірно було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, лише 10.01.2017 актом приймання-передавання за 4 квартал 2016 року постанову Броварського міськрайонного суду Київської області передано до Головного управління ДКС України у Київській області для подальшого виконання, у зв'язку із чим колегія суддів вважає, що Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області порушено п. 13 Порядку № 440, що вірно встановлено судом першої інстанції.

При цьому, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б свідчили про неможливість Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області реєструвати зазначені заяви вчасно.

Колегія суддів зазначає, що зазначені порушення призвели до несвоєчасного отримання позивачем коштів, що в свою чергу призвело до порушення законних прав та інтересів позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо передачі постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 року у справі № 2-2-а-424/11 про перерахування на користь ОСОБА_2 58 407, 46 грн. згідно акту приймання-передавання від 10.01.2017.

Разом із тим, беручи до уваги вищезазначене, суд першої інстанції вірно зазначив, що фактичною передачею постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.02.2011 у справі №2-2-а-424/11 про перерахування на користь ОСОБА_2 58 407, 46 грн. до ДКС України є І квартал 2015 року.

Відповідно до п. 20 Порядку № 440, погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, (далі - Порядок № 845).

Так, згідно з п.п. 2, 3, 6-8, 24, 25, 33 Порядку № 845 під безспірним списанням розуміються операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання рішень про стягнення коштів Казначейством та його територіальними органами без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

У разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Виконавчі документи пред'являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом.

У разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.

Органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку приймають їх до розгляду та реєструють у відповідному журналі. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.

Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

У разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з пп. 1 п. 47 цього Порядку.

Процедура безспірного списання коштів з державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів визначена п.п.47-52 Порядку № 845.

Безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством України відповідно до п. 47 Порядку № 845 на підставі поданих органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.

Тобто, безспірне списання коштів за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів здійснюється у разі неможливості здійснити таке списання відповідно до п. 24 Порядку № 845.

Відповідно до п. 48 Порядку № 845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі України відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.

У разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України (п. 49 Порядку №845).

Відповідно до п. 8 Порядку № 440 рішення розподіляються в порядку такої черговості погашення заборгованості, зокрема: перша черга - рішення щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника тощо.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно повідомлення про внесення рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою № 51251594, характер стягнення на користь позивача заборгованості є перша черга.

При цьому, Державна казначейська служба України, як суб'єкт владних повноважень, не надала суду належних та достатніх доказів в обґрунтування правомірності дій (бездіяльності) щодо не здійснення виплати нарахованої заборгованості по пенсії згідно постанови Броварського міськрайонного суду Київської області по справі №2-2-а-424/11 від 14.02.2011 в сумі 58407,46 грн. на користь позивача згідно акта приймання-передавання за І квартал 2015 року, у зв'язку з чим необхідним є зобов'язання ДКС України здійснити виплату нарахованої заборгованості по пенсії згідно постанови Броварського міськрайонного суду Київської області по справі № 2-2-а-424/11 від 14.02.2011 в сумі 58 407, 46 грн. на користь позивача згідно акта приймання-передавання за І квартал 2015 року, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.02.2018 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.,

Шурко О.І.

Повний текст постанови виготовлений 31.05.2018.