
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
25 травня 2018 р.справа № 804/7692/17
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Уханенко С.А. перевіривши відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційної скарги Державної фіскальної служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року у справі №804/7692/17 за позовом комунального підприємств теплових мереж "Криворіжтепломережа" до Державної фіскальної служби України, Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
11 травня 2018 року Державна фіскальна служба України, не погодившись з рішенням суду, звернулася до суду з апеляційною скаргою у цій справі.
При цьому, вказана апеляційна скарга подана з порушенням строку її подання, встановленого ст.295 КАС України.
Відповідно до частини 1 ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до матеріалів справи, оскаржуване рішення було прийняте в порядку письмового провадження.
Таким чином, встановлений ч.1 ст. 295 КАС України тридцятиденний строк на апеляційне оскарження припадає на 08 лютого 2018 року.
Водночас, частиною 2 ст. 295 Кодекс адміністративного судочинства України, встановлено, що учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Як свідчать матеріали справи, копія оскаржуваного рішення суду від 09 січня 2018 року отримана скаржником 14 лютого 2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Таким чином, тридцятиденний строк, передбачений частиною 2 ст.295 КАС України сплинув 16 березня 2018 року.
За таких обставин, враховуючи викладене, з огляду на подання апеляційної скарги 11.05.2018 року, скаржником пропущено встановлений тридцятиденний строк апеляційного оскарження і підстави для його поновлення згідно присів ч.2 ст. 295 також відсутні.
При цьому, в обґрунтування поважності пропуску строку апеляційного оскарження скаржником зазначено про повернення первісно поданої апеляційної скарги ухвалою апеляційного суду від 13 квітня 2018 року, яку отримано скаржником 27 квітня 2018 року.
Так, матеріали справи свідчать, що Державна фіскальна служба України, 19 квітня 2018 року, вже зверталася до суду з апеляційною скаргою, яка була повернута судом апеляційної інстанції, у зв'язку з не усуненням недоліків апеляційної скарги, а саме несплатою судового збору.
Проте, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що неприйняття раніше поданої апеляційної скарги у зв'язку з невиконанням ухвали суду про залишення апеляційної скарги без руху, не є підставою для поновлення строку апеляційного оскарження.
Викладені обставини свідчать, що відповідач вже скористався правом на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, проте не усунув недоліки апеляційної скарги, вказані у відповідній ухвалі суду.
Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Статтею 13 Кодексу адміністративного судочинства України учасникам справи, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, надано право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Частина друга статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України покладає на учасників справи, обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Отже, особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити судові рішення у встановлений Кодексом строк. Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість поновлення пропущеного строку лише у разі його пропуску з поважних причин.
Як зазначено вище, відповідач всупереч вимогам ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснив сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі при зверненні до суду з апеляційними скаргами раніше.
Слід також зазначити, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для звільнення від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору.
Зазначена позиція також викладена Верховним Судом України в ухвалі від 29.04.2016 року у справі № 2а/0370/2508/11.
Тому, неможливість сплати судового збору не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою.
Невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху не є поважною причиною пропуску строку апеляційного оскарження, оскільки не є такою, що не залежить від волі особи, яка подає апеляційну скаргу, і не надає такій особі права у будь-який необмежений час після сплину строку апеляційного оскарження на повторне апеляційне оскарження судового рішення.
Таким чином, з огляду на невиконання заявником апеляційної скарги вимог суду апеляційної інстанції щодо усунення недоліків апеляційної скарги без будь-яких вагомих підстав, викладені вище обставини, не є поважними причинами пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою.
Згідно з частиною 3 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, при поданні цієї апеляційної скарги заявником, на виконання вимог, встановлених ст.296 КАС України, судовий збір також не сплачено.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 2 Закону України “Про судовий збір” платники судового збору громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
При цьому, у п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до матеріалів справи вимогами адміністративного позову є визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, що свідчить про подання юридичною особою позову немайнового характеру.
Згідно вимог апеляційної скарги, Державна фіскальна служба України оскаржує рішення, в частині визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України та зобов'язання останньої вчинити певні дії.
Відповідно до ч.4 ст.6 Закону України “Про судовий збір” якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
У п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у редакції, яка була чинною на момент звернення позивача до суду з адміністративним позовом у цій справі, закріплено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Законі України «Про Державний бюджет на 2017 рік» станом на 01.01.2017 р. було встановлено розмір прожиткового мінімуму 1600,00 грн.
Таким чином, розмір судового збору, який підлягає сплатити скаржнику складає 2400 грн. (150% х 1600 грн.)
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору:
Отримувач коштів: УДКСУ у Шевченківському районі м.Дніпра
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274
Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпра
Код банку отримувача (МФО): 805012
Рахунок отримувача: 31217206781004
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу:
*;101;_____(код клієнта:
· ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8),
· реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);
Судовий збір, за апеляційною скаргою ______ (ПІБ особи чи назва установи, організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд.
Крім того, скаржником подано до суду ксерокопію апеляційної скарги, а не оригінал.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VII) до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
З огляду на вищевикладене, суд дає можливість у десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали усунути вказані недоліки апеляційної скарги, а саме надати суду:
- належним чином оформлену апеляційну скаргу (з оригіналом підпису);
- заяву про поновлення строку, в якій з урахуванням викладених в ухвалі обставин вказати інші підстави для поновлення строку;
- оригінал документу про сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.169, 295, 298 КАС України, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року у справі №804/7692/17 залишити без руху та надати десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1