Рішення № 74371851, 16.05.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
802/601/18-а
Номер документу
74371851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

16 травня 2018 р. Справа № 802/601/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крапівницької Н.Л.,

секретаря судового засідання: Демченка А.М,

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю "Болеко"

до Державної служби України з безпеки на транспорті ,

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Болеко" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправними та скасувати розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування до актів від 29.11.2017 №0153352 на суму 125 евро; від 07.12.2017 №0014112 на суму 201 евро; від 17.12.2017 №0014040 на суму 153,60 евро.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем порушено процедуру проведення габаритно-вагового контролю, порядок складання документів про результати контролю, тому оскаржувані розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування підлягають скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Одеській області 29.11.2017 року у пункті габаритно-вагового контролю а/д М-05 "Київ-Одеса" 450км проведено перевірку відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу автомобільним транспортним засобом марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_2 та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №005454, яким виявлено порушення передбачене ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт”, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” ч.1, абз.3, надання послуг з перевезення вантажів без оформлення необхідних документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними органами в разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень. Також за результатами габаритно-вагового контролю було визначено позивачу суму у розмірі 125,00 євро плати за проїзд, згідно розрахунку №б/н до акту від 29.11.2017 року №0153352.

07.12.2017 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю а/д М-05 “Київ-Одеса” 450 км. проведено перевірку відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу автомобільним транспортним засобом марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_4 та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №005538, яким виявлено порушення передбачене ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” ч.1 абз.3 надання послуг з перевезення вантажів без оформлення необхідних документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме відсутній документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Також за результатами габаритно-вагового контролю було визначено позивачу суму 201,00 євро плати за проїзд, згідно розрахунку № б/н до акту від 07.12.2017 року №0014112.

17.12.2017 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю а/д М-05 “Київ-Одеса” 450км, проведено перевірку відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу автомобільним транспортом марки RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_5, з напівпричепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_6 та складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №005595, яким виявлено порушення передбачене ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” ч.1, абз.3, надання послуг з перевезення вантажів без оформлення необхідних документів, перелік яких передбачено ст. 48 цього Закону, а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень. Також за результатами габаритно-вагового контролю було визначено позивачу суму 153,60 євро плати за проїзд, згідно розрахунку № б/н до акту від 17.12.2017 року №0014040.

24.01.2018 року відносно вищезазначених перевірок в Управлінні Укртрансбезпеки у Вінницькій області відбувся розгляд справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Так, на розгляді справи позивач зазначив, що дані транспортні засоби перебували в оренді ПП “СІС груп”, що підтверджується наявними копіями товарно-транспортних накладних, договором оренди транпортних засобів та актами прийому - передачі.

За результатами проведеного розгляду справ не було прийнято рішення щодо винесення постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Станом на 16.02.2018 року, на адресу TOB “Болеко” не надходило інформації про прийняте рішення Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області, за результатами проведеного 24.01.2017 року розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Вважаючи, що складені розрахунки плати за проїзд від 29.11.2017 року, 07.12.2017 року та 17.12.2017 року є протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно статті 29 Закону України “Про дорожній рух” до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (стаття 6 Закону України “Про автомобільний транспорт”).

Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно Постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 11.02.2015, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В статті 33 Закону України “Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, улицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів країни від 18 січня 2001 року № 30 (зі змінами)).

Пунктом 4 вказаних Правил визначено, що рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (зі змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 за №879 “Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування”.

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; повторне вимірювання і зважування - будь-яке наступне вимірювання транспортного засобу, що перебуває в межах одного стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю, з часу в'їзду такого транспортного засобу на територію пункту до виїзду з неї. Не є повторним вимірювання, яке проводиться через технічні перебої в роботі вимірювального і зважувального обладнання, що не суперечить вимогам затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології методики; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху (пункт 3 Порядку).

Таким чином, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку, її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами МВС, що убезпечують безпеку дорожнього руху.

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах .5-25 зазначеного Порядку.

Так, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль (пункті6 Порядку).

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати (пункт 18 Порядку).

За результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та відповідного підрозділу МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху (пункт 20 Порядку).

Посадовими особами відповідача складено акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.11.2017 року №005454, від 07.12.2017 року №005538, від 17.12.2017 року №005595.

Пунктом 21 Порядку передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 22 Порядку).

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб (пункт 23 Порядку).

В пункті 24 Порядку встановлено, що після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Як встановлено під час судового засідання та не заперечується відповідачем, транспортний засіб внаслідок габаритно-вагового контролю не затримувався, а після його проходження подальший рух транспортного засобу не заборонявся.

Також, суд зазначає, що згідно п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Як зазначено у розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 р. за № 128/2568, перевізником є фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Аналіз наведених норм говорить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

Під час судового засідання встановлено, що 05.03.2016 року між ТОВ "Болеко", як орендодавцем, та приватним підприємством “СІС груп”, як орендарем, укладено договір оренди, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування транспортні засоби. Крім того, між позивачем та ПП "СІС груп" укладені додаткові угоди щодо оренди транспортних засобів та причепів, а саме: марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_2; марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер СА1171Х; марки RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_5, з напівпричепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_6.

Відповідно до складних актів прийому - передачі цих транспортних засобів в оренду, відповідно від 03.10.2016 року, від 21.10.2016 року, 22.10.2016 року та 14.12.2017 року усі ці транспортні засоби перебували в користуванні ПП “СІС груп”, яке і виконувало перевезення вантажу.

Отже, ТОВ "Болеко" не може нести відповідальність за перевищення вагових параметрів транспортних засобів марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_2; марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3, з причепом марки KOGEL, реєстраційний номер CAН 171ХР; марки RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_5, з напівпричепом марки KOGEL, реєстраційний номер НОМЕР_6 та не має вносити плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, оскільки зазначені транспортні засоби знаходили в оренді у ПП "СІС груп".

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що працівниками управління Укртрансбезпеки у Одеській області протиправно здійснено розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.11.2017, від 07.12.2017, від 17.12.2017 відносно ТОВ "Болеко", який не здійснював перевезень вантажу та у відповідності до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879 не має нести відповідальності за перенавантаження автомобіля, що пересувається дорогами загального користування.

Суд приходить до висновку, що ТОВ "БОЛЕКО" не може нести відповідальність за дії іншої юридичної особи в силу ст. 61 Конституції України, яка передбачає індивідуальну відповідальність юридичної особи.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги ТОВ "Болеко" про визнання протиправним та скасування розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (Постанова КМУ від 27 червня 2007 року № 879) до актів від 29.11.2017 №0153352 на суму 125 евро; від 07.12.2017 №0014112 на суму 201 евро; від 17.12.2017 №0014040 на суму 153,60 евро.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позовні вимоги ТОВ "Болеко" підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ТОВ "Болеко" судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати:

- розрахунок №б/н плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.11.2017 №0153352 на суму 125 евро;

- розрахунок №б/н плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 07.12.2017 №0014112 на суму 201 евро;

- розрахунок №б/н плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 17.12.2017 №0014040 на суму 153,60 евро.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Болеко" ( 23252, Вінницька область, Вінницький район, смт. Вороновиця, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка, 412 км. +308 м., будинок б/н, код ЄДРПОУ 38588507 ) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845 ).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення виготовлений 23.05.2018 року.

Суддя підпис ОСОБА_3

Копія вірна Суддя:

Секретар: