
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10157/17 Суддя (судді) першої інстанції: Вєкуа Н.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю представників учасників справи:
від позивача Журавльов О.С.,
від відповідача Демченко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2018 року (повний текст виготовлено 22.01.2018) у справі за позовом підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (далі по тексту - позивач, платник податків) звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі - відповідач, податковий, контролюючий орган), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0011834205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35 291,45 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2018 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить суд апеляційної інстанції просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 12 липня 2017 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку даних ПП «Амік Україна» (ПН 30603572) щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних наведених в додатку №1 до акту.
Результати перевірки відображено в акті від 12.07.2017 року №1848/28-10-42-05/30603572, в якому посадовою особою контролюючого органу встановлено порушення платником податків пунктів 231.5,231.6, 231.7 статті 231 Податкового кодексу України, яке полягало в тому, що ПП «Амік Україна» несвоєчасно зареєстровано акцизні накладні та розрахунки коригування до них , що тягне за собою накладення штрафу, відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України.
На підставі акта перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 04 серпня 2017 року за №0011834205, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 56 833,06 грн.
Вважаючи вказане рішення податкового органу протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач протягом встановленого статтею 231 Податкового кодексу України строку та впродовж операційного дня - 24.08.2016 року виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 09.08.2016 року за №2030, №2033, №2035, №2031, №2036, №2034, а тому застосування до підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» штрафних санкцій за пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.
Перевіряючи такий висновок суду першої інстанції на підставі доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Пунктом 120.2.1. статті 120-2 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі зокрема 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Згідно з пунктами 231.5, 231.6 статті 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до пункту 231.8 статті 231 ПК України, порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24.02.2016 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизній накладній та/або розрахунку коригування до акцизної накладної, до Єдиного реєстру акцизних накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам акцизного податку - отримувачам пального акцизній накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.
Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
З матеріалів справи вбачається, що позивач надіслав для реєстрації на поштову скриньку ДФС акцизні накладні №2030, №2033, №2035, №2031, №2036, №2034 від 09.08.2016 року саме протягом операційного дня 24.08.2016 року о 15:51 год. (з 8 до 19 години), на підтвердження одержання яких отримав від ДФС відповідні повідомлення про отримання звітності (квитанції № 1 із зазначенням часу прийняття).
Протягом операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття даних акцизних накладних не надійшло, лише 25.08.2017 року по акцизних накладних сформовано квитанції №1, у яких зазначено, що документ доставлено до контролюючого органу 25.08.2016 року о 10 год.11 хв.
Отже, позивач в межах строку, передбаченого статтею 231 ПК України, та до закінчення операційного дня 24.08.2016 в межах встановленого 15-денного строку, який встановлено у календарних днях, здійснив всі необхідні дії на виконання покладеного на нього обов'язку щодо складання та реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Квитанції №2 не були надіслані позивачу протягом операційного дня 24.08.2016 в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття акцизних накладних та розрахунку коригування із зазначенням причини, що згідно з пунктом 231.6 статті 231 ПК України свідчить про те, що вказані документи вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних 24.08.2016.
При цьому, слід ураховувати, що відповідно до п. 56.13 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли останній день строків, зазначених у цій статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
24 серпня 2016 року було вихідним днем, у зв'язку з цим надсилання платнику податків відповідних квитанцій 25.08.2016 року, що є наступним робочим днем, є обґрунтованим.
Проте, виходячи з того, що в діях платника податків відсутнє порушенням вимог законодавства щодо своєчасності надсилання акцизних накладних, останній не може нести відповідальність за порушення строку такого надсилання.
Виходячи з викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.
При цьому, судом враховано вимоги п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, яким передбачено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Доводи апеляційної скарги відповідача висновки суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями ст.ст. 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов О.А. Губська
Повний текст постанови складено 24.05.2018