
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1072/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представника відповідача Луцика О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про: визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії, у зв'язку з відставкою в запас; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, у зв'язку з відставкою в запас, у відповідності до частини 2 статті 51, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у розмірі 53 % від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016, згідно довідки від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх надбавок, доплат, підвищень, які є у пенсійній справі позивача.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що він має право на перерахунок пенсії на підставі статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Разом з тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області неправомірно відмовлено йому у перерахунку пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016, з підстав не виділення з Державного бюджету України додаткових коштів для даного перерахунку.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 прийнято позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Цього ж дня провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, про що постановлено ухвалу.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 поновлено провадження у типовій справі № 825/1072/18 у зв'язку з набранням 17.03.2018 законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
29.03.2018 справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, про що постановлено ухвалу.
У судовому засіданні 17.05.2018 ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, у задоволенні клопотання представника відповідача щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи - Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області відмовлено з підстав, що рішення по справі не вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки останньої.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з огляду на те, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018 та якою визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, в тому числі і пенсіонерам органів внутрішніх справ. При цьому у березні 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 та виплачено доплату пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 у розмірі 350,91 грн. Також, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зазначив у судовому засіданні, що сума пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року у розмірі 10494,68 грн. може бути виплачена тільки після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України та надав копії перерахунків. Крім того зазначив, що вимога позивача про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням всіх надбавок, доплат, підвищень, які є у пенсійній справі, суперечить чинному законодавству.
Аналогічні підстави для відмови у задоволенні позову ОСОБА_2 повністю зазначені відповідачем у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення ОСОБА_2 від 29.05.2006 № 5490 (а.с.11).
Як вбачається з довідки заступника голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 24.11.2017 № 101/5490 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою поліцейський, становить 3887,39 грн. (а.с.14).
У зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейським, позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії.
Листом від 04.12.2017 № 4018/03/Л-12 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії та зазначено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.13).
Вважаючи оскаржувану бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 протиправною, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Конституційний Суд України у Рішенні від 9.02.1999 № 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Суд зауважує, що на день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова № 988 діяла і є чинною на даний час.
Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988 згідно із Законом № 900-VII та статей 51, 63 Закону № 2262-ХII.
Суд наголошує, що відповідачем у листі від 04.12.2017 № 4018/03/Л-12 не заперечувалося право позивача на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом № 900-VIII, Постановою № 988, на підставі наданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області стосовно позивача довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю бюджетних призначень на здійснення такого перерахунку та не виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність бюджетних призначень, оскільки Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така ж правова позиція і Конституційного Суду України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Як встановлено судом, на порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивачу, після надходження довідки, не перерахував.
При цьому суд зауважує, що позивачем у адміністративному позові помилково зазначено його по батькові - Олександрович, оскільки з матеріалів справи вбачається, що по батькові позивача є Олексійович, а тому суд вважає, що позивач допустив технічну помилку.
За таких обставин та з урахуванням факту встановлення судом наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії, у зв'язку з відставкою в запас.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, у зв'язку з відставкою в запас, у відповідності до частини 2 статті 51, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у розмірі 53 % від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016, згідно довідки від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх надбавок, доплат, підвищень, які є у пенсійній справі позивача, суд зазначає наступне.
Так, на момент розгляду справи, відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 02.05.2018 про перерахунок пенсії (пенсійна справа № N/А5490-МВС), пенсія ОСОБА_2 перерахована з 01.01.2016 із загальної суми грошового забезпечення у розмірі 3980,70 грн. (а.с.46).
При цьому, як вбачається з довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 24.11.2017 № 101/5490, доданої позивачем до адміністративного позову, на підставі якої він просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою поліцейський, визначено у розмірі 3887,39 грн., що є меншим, ніж той, з якого відповідачем вже проведено перерахунок пенсії позивачу.
Враховуючи вищенаведені обставини та той факт, що задоволення судом позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії призведе до зменшення її фактичного розміру та погіршення становища позивача, суд відмовляє у задоволенні вищевказаної позовної вимоги у цій частині.
При цьому суд вважає необґрунтованою позовну вимогу ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 в частині врахування усіх надбавок, доплат, підвищень, які є у пенсійній справі позивача, з огляду на наступне.
Соціальні гарантії, визначені Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 900-VIII, означають право пенсіонера на осучаснення розміру його пенсійного забезпечення в бік наближення до розмірів пенсій осіб, які отримують такі пенсії, виходячи з нових розмірів грошового забезпечення.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
В матеріалах справи наявний протокол Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 25.07.2017 за пенсійною справою N/А-5490 (МВС), з якого вбачається, що ОСОБА_2 при призначенні пенсії враховано, у тому числі, надбавку за особливо важливі завдання (47%) та премію (29%), про врахування яких при новому перерахунку пенсії позивач просить (а.с.15).
При цьому з довідок заступника голови Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області як від 24.11.2017 № 101/5490, так і від 19.03.2018 № 101/5490, № ПФУ 0 вбачається, що надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 47 відсотків, яка була включена при обрахунку пенсії позивача в попередньому періоді, не включена, оскільки поліцейські її не отримують (а.с.14,61).
Крім того, премія у розмірі 29 відсотків також, згідно вищевказаних довідок як від 24.11.2017 № 101/5490, так і від 19.03.2018 № 101/5490, № ПФУ 0, не включена, оскільки поліцейські отримують премію у розмірах 6,65 та 9,21 відсотків від грошового забезпечення відповідно.
Водночас суд зазначає, що врахування при перерахунку пенсії як премії працівника міліції в розмірі 29 відсотків, але виходячи з окладу діючого працівника поліції, так і премії працівника поліції в розмірі 9,21 відсоток, є не припустимим, оскільки фактично призведе до врахування двох розмірів однієї і тієї ж складової грошового забезпечення, що не передбачено діючим законодавством.
Отже станом на 01.01.2016 діючі поліцейські надбавку за особливо важливі завдання не отримують, а отже і не матимуть права на врахування її розміру у разі виходу на пенсію. Водночас поліцейські матимуть право на врахування премії у розмірі 9,21 відсоток від грошового забезпечення, а не 29 та 9,21 відсоток, які просить врахувати ОСОБА_2
Зазначаючи про соціальні гарантії, позивач залишив поза увагою, що право на перерахунок пенсії, виходячи з сучасного розміру грошового забезпечення поліцейського, і є державною соціальною гарантією, яка захищається.
За таких обставин, вказана позовна вимога у цій частині відхиляється судом за необґрунтованістю.
Водночас суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_2 виплату перерахованої пенсії за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас у розмірі 53% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції з 01.01.2016, відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням виплачених сум, з наступних підстав.
Відповідач зазначає у відзиві, що виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде проводитись після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету та у порядку і строки, визначені пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
При цьому згідно з частиною 3 статті 52 Закону № 2262-XII виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до частини 2 статті 55 Закону № 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться і у Законі України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Так, відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно з частиною 2 статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Статтею 47 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
З аналізу Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV вбачається, що пенсія є щомісячним обов'язковим платежем. Водночас ними не передбачено виплату пенсії після виділення коштів з державного бюджету та з розстрочкою на декілька років.
Відповідно до частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
За таких обставин суд застосовує Закон № 2262-XII та Закон № 1058-IV, як правові акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до Постанови № 103, і які не містять обмежень щодо виплати заборгованості за несвоєчасно нараховану пенсію.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин та з урахуванням правової позиції, висловленої Верховним Судом у зразковій справі № Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_2
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 17052, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940), щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 17052, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) у перерахунку розміру пенсії, у зв'язку з відставкою в запас.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 17052, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) виплату перерахованої пенсії за вислугу років у зв'язку з відставкою в запас у розмірі 53% від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції з 01.01.2016, відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 29.05.2018.
Суддя В.В. Падій