
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2018 р. № 814/690/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність , яка полягає у неприйнятті рішення відповідно до вимог ст. 118, 122 Земельного кодексу України за заявою ОСОБА_1 про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки орієнтовною площею 8,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель резервного фонду державної власності єдиним масивом, яка розташована за межами населеного пункту на території Ольгопольської сільської ради Єланецького району, зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки єдиним масивом та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 8,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель резервного фонду державної власності, яка розташована в межах території Ольгопільської сільської ради Єланецького району Миколаївської області, прийнявши рішення відповідно до вимог ст. 118, 122 Земельного кодексу України.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач протиправно допустив бездіяльність та не надав позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою відповідно до ст. 118, 122 Земельного кодексу України.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки прийняття рішення про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки позивачу, як власнику земельної частки (паю), з землі, що перебувала у колективній власності КСП «Нове життя», належать до компетенції Єланецької районної державної адміністрації, крім того розпорядженнями Єланецької РДА від 05.10.2016, 02.12.2016 позивачу вже надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 8,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Тому позивач повторно (подвійно) намагається використати своє право на земельну ділянку.
Ухвалою від 07.05.2018 відмовлено у задоволення заяви позивача про залучення до участі у справі співвідповідача Єланецької районної державної адміністрації Миколаївської області.
З врахуванням положень ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку.
31.10.2002 року помер батько позивача, ОСОБА_2, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2. Після смерті батька позивача залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки розміром 8,13 умовних кадастрових гектарів, яка розташована в межах території Ольгопільської сільської ради Єланецького району Миколаївської області, що належала ОСОБА_2, що підтверджується Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданого Єланецькою райдержадміністрацією.
Після смерті батька позивач успадкував право на зазначену земельну ділянку, переоформивши Сертифікат на своє ім'я 29.06.2016 року.
05.10.2016 Єланецькою райдержадміністрацією прийнято розпорядження № 246-р, яким надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що посвідчує право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянину ОСОБА_1згідно Сертифікату серії НОМЕР_2 від 25.12.1996 року площею 8,13 ум. кад. га в межах контуру № 55-а із земель колективної власності КСП «Нове життя» в межах території Ольгопольської сільської ради.
Розпорядженням від 02.12.2016 року № 292-р внесено зміни до розпорядження від 05.10.2016 року № 246-р, надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що посвідчує право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянину ОСОБА_1 згідно Сертифікату серії НОМЕР_2 від 25.12.1996 року площею 8,13 ум. кад. га в межах контуру № 55-а, № 225, № 300 із земель колективної власності КСП «Нове життя» в межах території Ольгопільської сільської ради.
16.08.2017 року позивач звертався до Ольгопільської сільської ради Єланецького району Миколаївської області із заявою про надання викопіювання на земельну ділянку.
Листом від 16.08.2017 року № 471/.04.11 Ольгопільська сільська рада Єланецького району повідомила, що на території Ольгопільської сільської ради вільних земельних ділянок колективної власності, які підлягають розпаюванню, немає в наявності.
07.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовною площею 8,13 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Єланецького району.
Листом відповідач надав роз'яснення щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам та запропонував з даного питання звернутися до Єланецької райдержадміністрації.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками регулює Закон України № 899-ІV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі - Закон 899 ).
Відповідно до ст. 5 Закону 899, сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):
розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку;
приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості);
уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);
уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв);
розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом;
оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку;
приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).
Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Таким чином, відповідно до приписів ст. 5 Закону № 899, Єланецькою РДА видано розпорядження, якими надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 8,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказане свідчить про відсутність як права, так і обов'язку у відповідача видавати аналогічний дозвіл позивачу.
В судовому засіданні представник позивача пояснив суду, що позивач відмовився від земельних ділянок, дозволи на розроблення проекту землеустрою яких видавалися розпорядженнями Єланецької РДА від 05.10.2016 та від 02.12.2016 року, оскільки реальна площа земельних ділянок, на які позивач може виготовити проект та ще не зайнята іншими власниками, складає не більше 2 га, а у позивача є право на отримання земельної ділянки площею 8,13 ум. кад. га, тому позивач вважає, що належним способом захисту свого права є звернення до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області для надання йому у власність земельної ділянки площею 8,13 ум. кад. га.
Суд не погоджується з позицією позивача, оскільки останній вже реалізував своє право на отримання земельної ділянки площею 8,13 ум. кад. га, отримавши розпорядження РДА на виготовлення проекту землеустрою, яким надано відповідний дозвіл.
Доказів того, що позивач відмовився від земельних ділянок, дозволи на розроблення проекту землеустрою яких видавалися розпорядженнями Єланецької РДА від 05.10.2016 та від 02.12.2016 року, матеріали справи не містять.
Також позивачем не надано доказів того, що загальна площа вільних земельних ділянок, що знаходяться в контурах №55-а, 225, 300 Ольгопольської сільської ради Єланецького району Миколаївської області є значно меншою, ніж передбачено сертифікатом про право на земельну частку (пай).
В ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 23.10.2017 року по справі № 476/113/17 зазначено, що абз. 2 п.17 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України встановлено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач не довів суду, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко