Рішення № 74284486, 24.05.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2018
Номер справи
324/504/18
Номер документу
74284486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 травня 2018 року 09 год 40 хв.Справа № 324/504/18 ЗП/808/124/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію (з дня її призначення за період роботи з 01.05.1979 по 30.06.2000) та виплатити позивачу різницю недоплаченої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Пологівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком. Страховий стаж роботи позивача складає 42 роки 10 місяців 27 днів, при призначенні пенсії врахована заробітна плата за період з 01.07.2000 по 23.03.2017. 27.03.2017 позивач звернувся до відповідача та надав архівні довідки про заробітну плату, видані Пологівською міською радою за період роботи з 01.05.1979 по 30.06.2000 № 4 від 26.01.2017, № 5, № 6 від 27.012018 для перерахунку пенсії. Проте відповідачем перерахунок не було здійснено, оскільки довідки не пройшли перевірку достовірності даних, вказаних у них. 08.02.2018 Пологівською міською радою надано архівні довідки № 19, 20, 21 про заробітну плату за період роботи з 01.05.1979 по 1986 рік, з 1994 по 1995 роки, з 1995 по 2000 роки, та позивач стверджує, що такі ж довідки були направлені до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Але відповідачем пенсію позивачу не перераховано, різницю не виплачено. Тому, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 02.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №335/504/17 (Провадження №2-а/324/19/2018). Призначено судове засідання без виклику сторін у порядку письмового провадження.

Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 21.05.2018 вих. № 4320/14 (вх. № 16144 від 24.05.2018). Зокрема, вказав, що позивачу пенсія призначена з 01.04.2017. Страховий стаж позивача складає 42 роки 10 місяців 27 днів. При обрахування розміру пенсії позивача враховано його заробітну плату за період з 01.07.2000 по 23.03.2017. Проте, разом із заявою про призначення пенсії позивач надав архівні довідки Пологівської міської ради Запорізької області № 4 від 26.01.2017, № 5, № 6 від 27.10.2017 про заробітну плату за період роботи з 01.05.1979 по 30.06.2000. В ході перевірки вказаних довідок виявлено порушення, зокрема, до заробітної плати помилково включені суми, які не враховуються при розрахунку пенсії, про що вказано в акті перевірки. Акт перевірки було направлено до Пологівської міської ради Запорізької області з рекомендацією видати оновлені довідки про заробітну плату. Проте, з оновленими довідками позивач до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не звертався, у зв'язку з чим правових підстав для перерахунку пенсії немає. З урахуванням викладеного просить у позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

З 31.04.2017 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Пологівському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 звернувся до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії за архівними довідками про заробітну плату № 4, № 5, № 6, виданих Пологівською міською радою за період роботи з 01.05.1979 по 30.06.2000.

Листом від 23.11.2017 позивачу Пологівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовлено у перерахуванні пенсії у зв'язку з тим, що до Пенсійного фонду не надходили документи, підтверджуючі достовірність видачі довідок.

Листом від 13.12.2017 відповідачем повідомлено, що довідки про заробітну плату № 5 та № 6 від 26.01.2017 за період з 01.07.1993 по 30.06.1998 не підтверджені первинними документами, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

30.10.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області складено акт перевірки достовірності довідки про заробітну плату для розрахунку пенсії, наданої Пологівською міською радою Запорізької області. У зазначеному акті зроблено висновок, що довідка від 27.01.2017 № 6 надана ОСОБА_1 містить суми, які не можуть бути використані для призначення пенсії, а саме: до складу сум заробітної плати в листопаді 1996 року включено дивіденди на суму 265,24 грн. та у грудні 1997 року включено виплату за вислугу років, з якої не утримано страхові внески на суму 232,50 грн. Вказано також, що архівному відділу Пологівської міської ради необхідно надати оновлену довідку про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1

09.02.2018 Пологівською міською радою Запорізької області надано ОСОБА_1 архівні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії №№ 19, 20, 21 від 08.02.2018.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності. У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права. 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Так, судом встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком з 01.04.2017, при обчисленні розміру пенсії враховано його заробітну плату за період роботи 01.07.2000 по 23.03.2017.

Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Позивачем подано до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області архівні довідки № 4 від 26.01.2017, № 5, 6 від 27.01.2017 для перерахунку пенсії з врахуванням сум заробітної плати за період роботи з 01.05.1979 по 30.10.2000. Для розрахунку Пенсійним фондом обрано оптимальний заробіток для призначення пенсії за період з 01.07.1993 по 30.06.1998.

Відповідно до п. 5 ч. 6 Постанови Пенсійний фонд України Положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014 Головне управління Фонду має право проводити у порядку і випадках, встановлених законом, планові та позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Таким чином, повноваження перевіряти достовірність відомостей, викладених у довідках про заробітну плату має безпосередньо Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області.

Судом встановлено, що надані ОСОБА_1 архівні довідки були направлені для перевірки до Головного управління Пенсійного фонду у Запорізькій області. 30.10.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області складено акт № 5249/5, у якому зазначено про виявлені під час перевірки порушення, зокрема, включення до заробітної плати сум, які не враховуються при розрахунку пенсії.

З огляду на таке, у Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області були відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідками про заробітну плату, в яких Головним управлінням були виявлені порушення.

Разом з тим, позивач у своєму позові вказує, що враховуючи виявлені в архівних довідках № 4 від 26.01.2017, № 5, 6 від 27.01.2017, Пологівською міською радою Запорізької області виготовлено та надано позивачу архівні довідки про заробітну плату № 19, 20, 21 від 08.02.2018. Як стверджує позивач такі ж довідки були направлені до відповідача для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що будь-яких доказів звернення ОСОБА_1 до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з виправленими довідками матеріали справи не містять. Більше того, представник відповідача у відзиві на позовну заяву підтверджує факт того, що до Управління архівні довідки про заробітну плату № 19, 20, 21 від 08.02.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не надходили.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що Законом №1058-IV пенсіонеру дійсно надано право на врахування при обчисленні розміру пенсії заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, проте такий перерахунок має здійснюватися на підставі довідок про заробітну плату, підтверджених первинними документами.

Проте, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області при перевірці поданих ОСОБА_1 архівних довідок виявлено в них порушення, у відповідача були відсутні підстави для врахування таких довідок при обчисленні суми пенсії. Доказів же надходження до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлених довідок про заробітну плату позивача судом під час розгляду справи не знайдено.

Більше того, представник відповідача у своєму відзиві звернув увагу на те, що довідки № 19, 20, 21 від 08.02.2018, які містяться у матеріалах справи ідентичні довідкам № 4 від 26.01.2017, № 5, 6 від 27.01.2017, тобто складені без врахування зауважень, вказаних Головним управліннями Пенсійного фонду України у Запорізькій області в акті перевірки № 5249/5.

З огляду на таке, підстави для задоволення позовних вимог наразі відсутні, оскільки Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області діяло у відповідності та у спосіб, визначений законодавством.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 241-243, 254-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.05.2018.

Суддя М.С. Лазаренко