Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" січня 2010 р.Справа № 10/72-Н за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Старокостянтинів
до Старокостянтинівської міської ради м. Старокостянтинів
про визнання недійсним рішення 27- сесії Старокостянтинівської міської ради №7 п. 6 від 04.06.2008р.
зобов'язання надати в оренду земельну ділянку площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованої з стаціонарною малою архітектурною формою
Суддя Виноградова В.В.
Представники сторін:
позивач: ОСОБА_1 - приватний підприємець
ОСОБА_2 - за довіреністю від 22.12.09р.
відповідач: не з'явився
В судовому засіданні 05.01.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовом, враховуючи уточнення позовних вимог, в якому просить визнати недійсним рішення №7 п.6 від 04.06.2008р. 27 сесії Старокостянтинівської міської ради "Про надання земельної ділянки в оренду фізичній особі" та зобов'язати відповідача надати приватному підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 25 кв.м по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйону) зблокованого з стаціонарною малою архітектурною формою.
Зазначає, що вона, як приватний підприємець, орендує у відповідача земельну ділянку площею 6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, на даній ділянці функціонує кіоск. Вказує, що оскільки даний кіоск знаходиться біля автобусної зупинки, з метою будівництва зупинки з міні-магазином за рішенням виконкому міської ради №182 п.2 від 14.04.2005р. "Про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження", рішенням міської ради №39 п.5 від 21.02.2007р. "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" було розроблено відповідну проектну документацію, проте рішенням №7 п.6 від 04.06.2008р. 27 сесії Старокостянтинівської міської ради "Про надання земельної ділянки в оренду фізичній особі" позивачу було відмовлено в наданні земельної ділянки в оренду.
Позивач в письмових поясненнях звертає увагу, що при прийнятті оспорюваного рішення, яким відмовлено в наданні в оренду земельної ділянки не було враховано рішення 13 сесії міської ради від 21.02.07р. №39 п.5, яким надано позивачу дозвіл на розробку відведення земельної ділянки, площею 25 кв.м по АДРЕСА_1; дозвіл на видачу АПЗ та дозвіл на проектно-вишукувальні роботи при умові погодження місця розташування об'єкта (що було зроблено згідно проекту землеустрою). Акцентує увагу на порушенні відповідачем при прийнятті оспорюваного рішення вимог ст.ст. 12,14 Закону України "Про підприємництво", п.9 ст. 123 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, просить в позові відмовити. В обґрунтування позиції, посилаючись на ст. 124 Земельного кодексу України, п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зазначає, що передача в оренду земель здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, таке рішення приймається на пленарних засіданнях і є способом волевиявлення ради. Стверджує, що зазначенні в позові рішення виконкому та ради не зобов'язують Старокостянтинівську міську раду передавати земельну ділянку в оренду позивачу, оскільки надання в оренду земельної ділянки є правом відповідача.
Повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте надіслав клопотання в якому просить суд розглядати справу без участі представника Старокостянтинівської міської ради. При цьому позов не визнає.
Управління земельних ресурсів у м.Старокостянтинові надіслало письмові пояснення, в яких зазначило, що приватний підприємець ОСОБА_1 користується земельною ділянкою по АДРЕСА_1 площею 6 кв.м на підставі договору оренди землі №040574700050 від 15.12.05р. терміном до 01.03.2010р. Пунктом 5 рішення Старокостянтинівської міської ради №39 від 21.02.07р. приватному підприємцю ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 25 кв.м , даний проект було виготовлено та отримано позитивний висновок землевпорядної експертизи Хмельницького головного управління Держкомзему. Зазначено, що в даний проект відведення також була включена земельна ділянка площею 6 кв.м., яка вже орендується позивачем.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
ОСОБА_1 зареєстрована, як субєкт підприємницької діяльності фізична особа виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради 26.10.2001р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію №НОМЕР_1 серії ВОО.
17.06.02р. між Старокостянтинівською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого відповідач на підставі рішення сесії Старокостянтинівської міської ради №14 п.11 від 14.06.02р. надає, а позивач приймає в тимчасове платне користування на умовах оренди земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 6 кв.м. строком до 01.02.05р. для встановлення стаціонарної малої архітектурної форми.
Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №182 від 14.04.05р. "Про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження" ОСОБА_1 було надано дозвіл на підготовку матеріалів попереднього погодження на облаштування зупинки (автопавільона) зблокованої з стаціонарною малою архітектурною формою, надалі, МАФ (кіоском) по АДРЕСА_1 та зобов'язано ОСОБА_1 подати у відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету міської ради до 14.07.05р. матеріали погодження служб міста та креслення фасадів зупинки (автопавільона) зблокованої з стаціонарним МАФ.
Між Старокостянтинівською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) 15.12.05р. був укладений договір оренди землі, згідно якого відповідач надав, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення терміном до 01.03.06р., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 6 кв.м. для комерційного використання (МАФ). Даний договір зареєстрований у Хмельницькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис у Державному реєстрі земель від 15.12.05р. №040574700050.
15.12.05р. між сторонами був підписаний акт прийому - передачі земельної ділянки площею 6 кв.м в натурі.
Рішенням 29-ї позачергової сесії Старокостянтинівської міської ради від 06.01.06р. №7 п.1 "Про внесення змін і доповнень до рішень міської ради" внесено зміни та доповнення до пункту 1 рішення 21 сесії міської ради від 05.05.05р. №21 п.43 "Про надання земельної ділянки в оренду" та викладено в наступній редакції: "Надати ОСОБА_1 в оренду строком до 01.02.07р. земельну ділянку площею 6 кв.м, яка розташована по АДРЕСА_1 для комерційного використання (МАФ). Міському голові від імені міської ради укласти додаткову угоду про продовження договору оренди землі №040574700050 від 15.12.05р.".
На підставі даного рішення між сторонами 10.02.06р. було укладено додаткову угоду (зареєстрована 14.03.06р. №31) до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2005р., а саме внесено зміни в п. 6 щодо строку дії договору, який визначено - 01.02.2007р.
Згідно додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №040574700050 від 15.12.05р., на підставі рішення 13 сесії Старокостянтинівської міської ради №37 п.6 від 21.02.07р. "Про внесення змін та доповнень до рішення сесії міської ради" були внесені зміни в п.6 договору оренди земельної ділянки №040574700050 від 15.12.05р. щодо строку дії договору оренди, визначено строк дії - до 01.03.2010р.
Розглянувши заяву ОСОБА_1, рішенням 13 сесії Старокостянтинівської міської ради від 21.02.07р. № 39 п.5 "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 25 кв.м по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільона) зблокованого з стаціонарною МАФ; надати дозвіл на видачу АПЗ та дозвіл на проектно-вишукувальні роботи при умові погодження місця розташування об'єкту та зобов'язано ОСОБА_1 подати на розгляд архітектурно-містобудівної ради проектне рішення генплану забудови автопавільону.
З метою будівництва зупинки з міні-магазином, за рішенням виконкому міської ради №182 п.2 від 14.04.2005р. "Про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження", рішенням міської ради №39 п.5 від 21.02.2007р. "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" позивачем було розроблено відповідну проектну документацію.
Розглянувши звернення приватного підприємця ОСОБА_1, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, враховуючи пропозицію постійної депутатської комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, рішенням № 7 п.6 від 04.06.2008р. 27 сесії Старокостянтинівської міської ради "Про надання земельної ділянки в оренду фізичній особі" відмовлено приватному підприємцю ОСОБА_1 в наданні земельної ділянки в оренду площею 25 кв. м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого з стаціонарною МАФ.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним рішенням, просить визнати його недійсним та зобов'язати відповідача надати приватному підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 25 кв.м по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки заблокованої з стаціонарною малою архітектурною формою.
Досліджуючи надані сторонами докази, наведенні міркування та заперечення, оцінуючи їх в сукупності судом приймається до уваги наступне.
Згідно статей 13 і 41 Конституції України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, всі суб'єкти права власності рівні перед законом, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до статей 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Положеннями ст. 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
У відповідності до ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності , а також земельні ділянки за їх межами , на яких розташовані об'єкти комунальної власності .
Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст.16 Закону України „Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду, сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу цього Кодексу.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, Старокостянтинівська міська рада за результатами розгляду заяви позивача прийняла рішення №39 п. 5 від 21.02.2007р. про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого із стаціонарною МАФ, про надання дозволу на видачу АПЗ та дозволу на проектно-вишукувальні роботи.
Позивачем, на підставі даного рішення було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 25 кв.м. по вул.Лермонтова, 18/5 бокс 1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого із стаціонарною МАФ, який погоджений з відповідними визначними Земельним кодексом України органами, отримано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.03.2008р. №1072.
Проте Старокостянтинівська міська рада, розглянувши заяву позивача, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийняла рішення від 04.06.2008р. №7 п. 6, яким відмовила фізичній особі-приватному підприємцю - ОСОБА_1 в наданні в оренду земельної ділянки площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого із стаціонарною МАФ.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 9 ст.123 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Однак в порушення даної норми, рішення 27 сесії Старокостянтинівської міської ради від 04.06.2008р. №7 п.6 не містить мотивованих пояснень щодо підстав відмови в наданні в оренду земельної ділянки позивачу. Також в рішенні вказано, що враховується пропозиція постійної депутатської комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища. В той же час, відповідно до висновку депутатської комісії вирішено винести на розгляд сесії міської ради як пропозицію депутатської комісії та затвердити проект рішення, яким затвердити приватному підприємцю ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 25. кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого із стаціонарною МАФ та надати дану земельну ділянку в оренду .
Судом звертається увага, що при прийнятті оспорюваного рішення Старокостянтинівською міською радою не враховано рішення 13-ї сесії міської ради від 21.02.2007р. №39 п.5, яким надано дозволи позивачу на розробку проекту відведення земельної ділянки для будівництва зупинки зблокованої з МАФ, на видачу АПЗ, на проектно - вишукувальні роботи, позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.03.2008р. №1072.
Також звертається увага на те, що оскаржуваним рішенням, позивачу відмовлено в наданні в оренду земельної ділянки площею 6 кв.м., якою вона користується на підставі відповідних рішень міської ради та договору оренди від 15.12.2005р. (із змінами) .
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги щодо визнання недійсним рішення 27 сесії Старокостянтинівської міської ради №7 п.6 від 04.06.2008р. є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, тому підлягають задоволенню, а рішення 27 сесії Старокостянтинівської міської ради №7 п.6 від 04.06.2008р. визнанню недійсним, як таке, що не відповідає вимогам закону.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання Старокостянтинівської міської ради надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованої із стаціонарною МАФ, судом враховується вищенаведені положення ст.16 Закону України "Про оренду землі", ст.ст.12,124 Земельного кодексу України, якими передбачено, що підставою для надання в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності та укладення відповідного договору оренди є рішення відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п.34 ст. 26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Крім того, статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Враховуючи визнання недійсним рішення ради та відсутність будь-якого іншого рішення про надання в оренду позивачу земельної ділянки, зважаючи на те, що необхідною підставою для надання в оренду земельної ділянки є наявність рішення компетентного органу про надання земельної ділянки, зобовязання цього органу надати в користування земельну ділянку за відсутності відповідного рішення є порушенням його виключних, передбачених Конституцією України, повноважень на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями.
Враховуючи право ради самостійно визначити висновки по розгляду питання щодо надання в оренду земельної ділянки, до компетенції суду відноситься лише спонукання ради розглянути подане клопотання без визначення судом певного змісту висновків рішення сесії.
Тому, в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача надати в оренду земельну ділянку площею 25 кв. м. необхідно відмовити.
З огляду на часткове задоволення позову, у відповідності до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам, враховуючи при цьому немайновий характер спору.
Керуючись ст.ст. 1,12,33, 44-49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м.Старокостянтинів до Старокостянтинівської міської ради м.Старокостянтинів про визнання недійсним рішення 27-ї сесії Старокостянтинівської міської ради №7 п.6 від 04.06.08р. та зобов'язання надати земельну ділянку площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованої з стаціонарною малою архітектурною формою задоволити частково.
Визнати недійсним рішення 27-ї сесії Старокостянтинівської міської ради №7 п.6 від 04.06.08р.
В позові про зобов'язання Старокостянтинівської міської ради надати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 25 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва зупинки (автопавільйона) зблокованого із стаціонарною малою архітектурною формою відмовити.
Стягнути з Старокостянтинівської міської ради, м.Старокостянтинів, вул. К.Острозького, 41 (код 04060766) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м. Старокостянтинів (НОМЕР_2) 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) витрат по оплаті державного мита та сто вісімнадцять грн. (сто вісімнадцять гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Повний текст рішення складено та підписано 05.01.2010р.
Віддруковано 3 примірники: 1 в справі, 2 позивачу, 3- відповідачу